wapń w moczu?

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #42610

  pela

  Dziewczyny, czy spotkałyście się z hipokalcurią? U mojej Adusi wykryto zbyt duże wydalanie wapnia w moczu. Istnieje zagrożenie przeciążenia nerek (tj. kamica lub wapnica nerek) oraz krzywicy (wstrzymano witaminę D3, podbno nie można jej podawać w takiej sytuacji). Czy słyszałyście coś o takim schorzeniu? Jak się je leczy? Czy można je wyleczyć?
  Na razie od dwóch miesięcy nie podaję Małej D3, karmię zupkami między karmieniami piersią (raz jest lepiej raz gorzej). Mała kwitnie a wyniki ma coraz gorsze. Lekarze nie wiele wyjaśniają zlecając kolejne badania. W internecie nic nie mogę konkretnego znaleźć. Może Wy coś pomożecie?

  Pela i Ada (16.10.2003)

  #557981

  koyaga

  Re: wapń w moczu?

  A może wybierz się do nefrologa, może on ci pomoże i powie co to jest i jak to leczyć?

  Aga i Martynka – 23.08.’03  #557982

  aramat

  Re: wapń w moczu?

  No i jak rozwinęła się sytuacja, u nas jest stężenie wapnia we krwi w górnej granicy normy, nie wiem poki co co z moczem. Na wszelki wypadek chciałam się czegoś na ten temat dowiedzieć. Ale widzę ze nei ma zbyt duzezgo odzewu. Czy nikogo to nie spotkało ?

  Tamara i Antoś (30 VIII 03)

  #557983

  pela

  Re: wapń w moczu?

  Rzeczywiście nie było odzewu. My natomiast byłyśmy znów u lekarza i tym razem dowiedziałam się o co chodzi. Mianowicie przy kontrolnym badaniu u Ady stwierdzono zbyt miękkie kostki czaszki, zlecono badanie krwi i moczu pod względem wapnia. Krew była OK. ale mocz nie. Norma liczona jest stosunkiem wapnia do kreatyniny i wynosi 0,2 – u nas było 0,48, aż do 3, teraz jest 1,7 (co jest znaczącą poprawą). Problem polega na tym, że wapń powinien być ponownie absorbowany w nerkach do organizmu a nie jest. Nerki u Ady działały jak sito przepuszczając wapń. Pojawiło się zatem pytanie skąd jest wapń czy z kości, czy z nadmiaru wapnia w organizmie. Gdyby był pobierany z kości to nie jest dobrze bo to pierwszy krok do krzywicy (objawy takiej sytuacji to rozmiękanie kostek potyli, spocona główka i przekroczone normy w surowicy krwi). U nas kostki szybko stwardniały, główka się nie pociła a wyniki krwi są cały czas w porządku. Natomiast normy wapnia w moczu wciąż poważnie przekroczone. Oznacza to, że u Ady w organizmie jest zbyt dużo wapnia. Jak byłam w ciąży i zaraz po porodzie brałam elevit plus preparaty wapniowe (tak zalecił mi ginekolog, żeby zadabć o moje kości). Dodatkowo Ada może być nadwrażliwa na witaminę D3 (która sprawia, że dwa razy więcej wapnia jest wchłaniane do organizmu bo ma być wzmacniany układ kostny). Teraz tak dużą ilość wapnia musimy wypłukać z organizmu za pomocą zup i wody. Dzięki temu przeczyszczane są nerki, które przy takim dużym stężeniu wapnia w moczu zagrożone są kamicą. USG nerek wykazało, że nerki na razie są OK, ale co miesiąc mamy kontrolować ogólne badanie moczu a w lato jak będzie dużo słońca zobaczymy jak Ada zareaguje na taką dawkę wit. D3. Zupki i woda dały już efekty. To tyle co udało mi się dowiedzieć i zrozumieć.

  Pela i Ada (16.10.2003)

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close