Wakacje w Turcji z dzieckiem: jak wybrać bezpieczny kurort?

Czy wakacje w Turcji z dzieckiem to dobry pomysł? Jak najbardziej tak! Niewielka odległość od Polski, pewna pogoda aż do końca września i moc atrakcji dla całej rodziny – to tylko kilka argumentów, które przemawiają na plus tego pięknego kraju. Chcesz mieć pewność, że urlop przebiegnie spokojnie i pozostawi tylko miłe wspomnienia? Zobacz, jak wybrać bezpieczny kurort dla siebie i najbliższych.

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Powyższe pytanie pojawia się dość często, ponieważ wokół tego kraju narosły pewne stereotypy. Owszem, między Polską a Turcją występują różnice kulturowe, ale absolutnie nie ma się czego bać. Wręcz przeciwnie!

Warto pamiętać, że:

  • Turcy są bardzo gościnni i raczej przyjaźnie nastawieni do turystów;
  • w tym kraju nie obowiązują żadne restrykcje odnośnie do ubioru (acz warto z szacunkiem dobrać strój, np. wchodząc do meczetu czy innego miejsca kultu – podobnie jak w Polsce przy odwiedzaniu kościoła);
  • w Turcji obowiązują „europejskie” standardy – także sanitarne, dlatego nie trzeba się np. obawiać zatrucia pokarmowego;
  • Turcy są niezwykle przyjaźnie nastawieni do dzieci, dlatego w kurortach chętnie otaczają je opieką i poświęcają im uwagę.

Jednym słowem: nie musisz się obawiać, że wakacje w Turcji będą mniej bezpieczne niż te spędzone w Hiszpanii czy nad polskim morzem.

Jak wybrać kurort na wakacje w Turcji, jadąc na urlop z dzieckiem?

Jeżeli wybieracie się na wakacje w gronie rodzinnym, a wśród uczestników są najmłodsi, warto wybrać hotel w Turcji, który jest dostosowany do potrzeb najmłodszych. Takie obiekty znajdziesz we wszystkich typowo kurortowych rejonach kraju, czyli zarówno na Riwierze Egejskiej na zachodzie, jak i na Riwierze Tureckiej na południu. Czego możesz oczekiwać?

Infrastruktura dla najmłodszych uczestników

Jeżeli jedziesz do Turcji z małym dzieckiem, sprawdź, czy hotel zapewnia podstawy, czyli np. łóżeczko dla dziecka czy krzesełko do karmienia albo przewijak. Im więcej takich akcesoriów, tym lepiej – ich wożenie ze sobą, zwłaszcza podczas podróży samolotem byłoby uciążliwe.

Poza wyposażeniem pokoju, istotna jest też stricte hotelowa infrastruktura. Jeżeli nie chcesz, aby maluszek nudził się w trakcie pobytu, sprawdź, czy obiekt oferuje np.:

  • brodzik dla najmłodszych gości;
  • plac zabaw;
  • kącik do jedzenia posiłków z mebelkami dla najmłodszych;
  • aquapark, w którym starsze pociechy będą się mogły bezpiecznie oddać wodnemu szaleństwu.

Animacje dla najmłodszych

Podczas wyjazdu do kurortu, jako rodzic, marzysz zapewne o choć chwili wytchnienia od opieki nad dzieckiem. Jeśli maluch jest już samodzielny, warto sprawdzić, czy kurort w Turcji ma „klub dla dzieci” lub bawialnię. W takich miejscach powinni pracować animatorzy, którzy na jakiś czas przejmą opiekę nad pociechą.

Pamiętaj, że animacje dla najmłodszych nie zawsze będą się odbywać w języku polskim – najczęściej są międzynarodowe. Daje to szansę na zetknięcie się z innymi kulturami i tradycjami – to bezcenne doświadczenie. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że znajdziesz hotel, w którym pracują również animatorzy z Polski.

Menu dla dzieci

Zwróć uwagę, czy hotelowa kuchnia przygotowuje posiłki z myślą o najmłodszych. Nie chodzi wyłącznie o różnego rodzaju słodkie przekąski i napoje. Maluch może też potrzebować dań głównych stworzonych specjalnie dla dzieci – to istotne, zwłaszcza jeśli Twoja pociecha jest niejadkiem i z trudem akceptuje nowe smaki.

Usytuowanie hotelu

Jeżeli wybierasz się na wakacje do Turcji z dzieckiem, najlepiej jeśli Twój hotel będzie się mieścić w dobrze „skomunikowanej” okolicy. Sprawdź zatem, czy w pobliżu znajduje się większy sklep, w którym kupisz pieluszki czy ulubione słodycze pociechy. Dobrze również, aby nieopodal znajdował się park (w Turcji tereny zielone są bardzo zadbane!), do którego będzie się można wybrać na spacer. Ważna będzie także plaża – zwróć uwagę na to, czy znajduje się tuż przy hotelu, czy w większej odległości. Istotna będzie też jej jakość – np. łatwość wejścia do wody prosto z brzegu czy jej głębokość.

Jeżeli masz wątpliwości, który obiekt wybrać, koniecznie sprawdź opinie o poszczególnych hotelach w internecie. Możesz też podpytać innych turystów o opinie na podróżniczych grupach albo po prostu porozmawiać z agentem biura podróży. Tak uzyskasz wskazówki, które pozwolą Ci świadomie wybrać miejsce na wakacyjny wypoczynek. Życzymy udanych wakacji!

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo