Zabawki rozwojowe dla rocznych dzieci. Co wybrać?

Jesteś rodzicem lub rodziną rocznego dziecka? A może po prostu szukasz miłej niespodzianki na roczek dziecka swoich przyjaciół? Warto wiedzieć, które zabawki wybierać dla maluchów, by były bezpieczne, dopasowane do wieku, a równocześnie wspomagały rozwój na tym ważnym etapie. Sprawdź nasze propozycje, aby wiedzieć, jakie zabawki dla dzieci w wieku około roku warto wybrać

Pierwszy rok życia dziecka to czas intensywnego rozwoju i ogromnych zmian. Maluchy w tym wieku zdobywają wiele nowych umiejętności i poznają świat wokół siebie z ciekawością godną badacza. Jednym ze sposobów wspierania malucha w czasie tego ważnego okresu jest wręczenie odpowiednich zabawek, które zapewniają rozrywkę, a równocześnie uczą i stają się wyzwaniem dla maluchów. Warto wiedzieć, że istnieją rozmaite rodzaje zabawek, które na różne sposoby wspierają rozwój rocznego dziecka. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Zabawki dla rocznych dzieci — różne funkcje, różne wyzwania

Trudno kupić zabawki dla dziecka, wybierając się do sklepu bez żadnego planu lub doświadczenia. Ogromny wybór i zróżnicowanie zabawek ze względu na wiek dzieci sprawia, że prawdopodobnie wybierzemy przypadkową zabawkę. Tymczasem około roczne dzieci potrzebują zabawek rozwijających ich umiejętności na różnych polach:

Zabawki sensoryczne

Zabawki tego typu mają stymulować rozwój umysłowy oraz fizyczny dziecka dzięki temu, że oddziałują na różne zmysły — wzrok, słuch, dotyk, a nawet węch czy smak. Dziecko świetnie się bawi, testując różne możliwości zabawek, które mają różne faktury, kolory, lub wydają różne dźwięki — mogą grzechotać, piszczeć, szeleścić. Zabawki sensoryczne to np.:

  • Gryzaki — nie tylko stanowią zabawkę sensoryczną, ale także przynoszą ulgę podczas ząbkowania i ułatwiają przejście przez ten trudny okres.
  • Przytulanki — każde dziecko lubi przytulanki i zwykle maluchy są bardzo związane z ulubionymi maskotkami. Obecność ulubionego misia lub innego pluszaka daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i łagodzi niepokój, zwłaszcza w trudnych sytuacjach.
  • Maty edukacyjne — nadają się już dla noworodków, a im starsze dziecko, tym lepiej wykorzysta możliwości maty. Różnorodne kolory, faktury, kształty i możliwości sprawiają, że maluch może przez jakiś czas sam zająć się sobą, spędzając czas na bezpiecznej zabawie.
  • Książeczki sensoryczne — idealne do wyciszania i nauki koncentracji. Strony tych książeczek są wykonane z różnych materiałów i zwykle mają kontrastowe kolory. Mogą z powodzeniem służyć do nauki pierwszych słów.

Zabawki ruchowe

Roczne dziecko dopiero uczy się chodzenia i właściwej koordynacji ruchów. Równocześnie bardzo chętnie poznaje swoje możliwości i z zaangażowaniem testuje, do czego jest zdolne. To sprawia, że zabawki ruchowe zwykle są bardzo entuzjastycznie przyjmowane przez dzieci.

  • Jeździki — zachęcają dziecko do ruchu i uczą utrzymywania równowagi. Są również świetnym wstępem do nauki jazdy na rowerze.
  • Zabawki do pchania lub ciągnięcia — skutecznie wspierają naukę chodzenia, a dodatkowo mogą służyć do różnych zabaw. Przykładowo, dzieci chętnie pakują inne zabawki do wózków do pchania.
  • Huśtawka — kształtuje równowagę, stymuluje układ nerwowy, odpręża, a przy tym stanowi doskonałą zabawę! Większość dzieci uwielbia huśtawki. Warto wiedzieć, że można wybrać modele do ogrodu lub do zawieszenia w domu, np. w futrynie drzwi.

Zabawki edukacyjne

Choć z zabawkami, które przekazują konkretną wiedzę o świecie, musimy jeszcze trochę poczekać, to roczne dziecko jak najbardziej może uczyć się różnych rzeczy — a służą mu do tego oczywiście odpowiednio dobrane zabawki:

  • Klocki, wieże — uczą myślenia przestrzennego, pozwalają na podejmowanie prób samodzielnego zbudowania czegoś, pokazują przyczynę i skutek oraz pojęcia większe/mniejsze. Klocki mogą także przydać się do wspólnej lub samodzielnej zabawy — w zależności od potrzeb.
  • Sortery — pokazują dziecku różnice w kształtach i kolorach, rozwijają logiczne myślenie, małą motorykę (sprawność rąk i palców), a także koordynację na linii oko-ręka.
  • Układanki — działają na podobnej zasadzie jak sortery. Wymagają skupienia, wyciszają i uczą planowania działania, a także dają satysfakcję z samodzielnego ukończenia zadania.

O czym pamiętać podczas wybierania zabawek dla dziecka?

Zabawki dla dzieci warto wybierać z głową (szeroki asortyment jest dostępny w sklepie TaniaKsiazka.pl). Możemy przecież zamówić losową zabawkę i liczyć, że akurat trafimy na dobry produkt, jednak warto poświęcić chwilę i uważnie wybrać przedmiot, który pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka. 


Zadbajmy, by zabawki były bezpieczne (wykonane z nietoksycznych materiałów, bez ostrych krawędzi lub małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć). Koniecznie sprawdźmy też, czy zabawka, którą chcemy kupić, jest przeznaczona dla odpowiedniej kategorii wiekowej. Na koniec zastanówmy się, czy zabawka nie sprawi problemu rodzicom — np. czy nie będzie zbyt duża (zwłaszcza gdy mieszkają w niewielkim mieszkaniu) lub hałaśliwa (gdy wybieramy zabawkę interaktywną). Warto wybierać coraz popularniejsze zabawki z naturalnych materiałów — np. drewniane klocki.

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo