Niemowlę

Oczka, oczka roztańczone

Prześlij dalej Drukuj

Nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych, któremu towarzyszą zaburzenia widzenia – tak lekarze opisują zeza. Gdy oczka są na stałe ustawione na zewnątrz mówimy o zezie rozbieżnym, gdy są zwrócone ku sobie – o zezie zbieżnym. Jeśli oczka malca „tańczą” w różnych kierunkach, nazywamy to zezem naprzemiennym. U noworodka i niemowląt zezik jest zjawiskiem normalnym. Około 12.-16. tygodnia zwykle zanika, ponieważ mięśnie oczu wzmacniają się i poprawia się koordynacja ruchów gałek ocznych. Jednak w pewnych przypadkach nieregularne błądzenie oczu utrzymuje się nadal.

Trochę więcej niż błądzący wzrok

Zezowanie jest zwykle skutkiem nierównego rozwoju mięśni oczu. Często towarzyszy mu wada wzroku. Dlatego lepiej zgłoś się z dzieckiem do lekarza okulisty, jeżeli:

  • małe niemowlę (do 6. miesiąca życia) zezuje niemal bez przerwy lub gdy starsze dziecko robi to czasami;
  • na zdjęciach malca efekt „czerwonych oczu” widać tylko w jednym oku;
  • dziecko długo przygląda się znajomym twarzom, a uśmiecha się dopiero po pierwszych słowach;
  • podczas oglądania przybliża trzymaną w rączce zabawkę do twarzy i przymruża oczy;
  • niemal „wchodzi w telewizor”, aby przyjrzeć się postaciom z ulubionej bajki;
  • nie widzi z daleka tego, co ty widzisz, np. kotka na płocie, sroki na trawniku;
  • często trze rączkami oczy.

Im wcześniej usunie się przyczynę zezika, tym szybciej dziecko zacznie prawidłowo widzieć. To ważne! Bo przecież maluch, który prawidłowo widzi otaczający świat, ma większe szanse na szybki i prawidłowy rozwój. Wada wzroku może powodować u malca poważne kłopoty – może niepewnie chodzić, nieswojo czuć się na placu zabaw i sprawiać wrażenie nieco strachliwego. Wszystko to dlatego, że źle widzi.

Po pomoc do okulisty

Leczenia zeza nie wolno odkładać na później. W niektórych przypadkach zez może szybko spowodować niedowidzenie – bardzo trudne do wyleczenia. Zezika można już leczyć w okresie noworodkowym! Zwykle okulista przepisuje szkła korekcyjne. Czasami zaleca też zasłanianie oka widzącego lepiej, żeby to słabsze i bardziej „leniwe” zmusić do intensywniejszej pracy. W niektórych ośrodkach stosuje się leczenie specjalnymi szkłami – mikropryzmatami. Stosuje się także ćwiczenia wzmacniające mięśnie oczu, rozwijające widzenie obuoczne i poprawiające ostrość wzroku – tzw. ćwiczenia ortoptyczne. Jeżeli jednak okulary i ćwiczenia nie dadzą spodziewanych efektów, zazwyczaj trzeba zrobić operację. Operacja polega na osłabieniu jednych mięśni i wzmocnieniu innych.

Źródło: Rodzice 1/2007

Autor: Grażyna Karaś, pediatra

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię