Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych.
Jak powinny wyglądać stoły weselne i najważniejsze: co powinno się na nich znajdować.

Przede wszystkim stoły weselne powinny być ustawione w taki sposób, aby goście weselni bez problemów mogli się poruszać. Powinny być zachowane odpowiednie odstępy pomiędzy nimi.

Dekoracje stołu weselnego

Oprócz ustawienia stołów ważne są też ich dekoracje.
Styl udekorowania stołu powinien być odpowiedni do stylu całego wesela. Każdy stół weselny powinien być przykryty czystym dobrze uprasowanym obrusem (zwykle jest on koloru białego). Na nim znajdują się piękne kolorowe ozdoby weselne takie jak: kompozycje kwiatowe, świece, serwetki czy winietki. Czasami stół ozdabiają również drobne upominki dla gości.

Poza ozdobami na stole weselnym powinna się znaleźć odpowiednio ustawiana zastawa. Odstępy między poszczególnymi nakryciami powinny być na tyle duże aby goście weselni mogli swobodnie spożywać posiłki.

Posiłki i przystawki weselne na stole

Oczywiście najważniejszą rzeczą na stole weselnym (poza gorącymi daniami, które są podawane w różnych odstępach czasowych) są zimne przystawki (wędliny, sery, pasztety, chleb, jajka faszerowane, rozmaite sałatki, warzywa konserwowe, ryby w galarecie, ryby po grecku, pieczone mięsa itp.). Na stołach weselnych powinny znaleźć się także różne ciasta weselne, ciasteczka i słodycze. Nie można również zapomnieć o napojach i alkoholu (wódka, wino itp.).

Szwedzki stół

Coraz częściej Młode Pary decydują się na przeniesienie części (lub wszystkich) potraw na szwedzki stół. Do niedawna wiązało się to z dużym zakłopotaniem wśród gości, zwłaszcza tych, którzy przywykli do suto zastawionych stołów. Na szczęście powoli weselnicy także przyzwyczajają się do tej “mody”.
Według mnie szwedzkie stoły (o ile nie są za bardzo oddalone od tych, przy których siedzą weselnicy) mają dużo plusów. Najważniejszym jest wolna przestrzeń na stole przy którym siedzą goście. Stoły wyglądają bardziej estetycznie.

Sprawdź:  Winietki

A Ty w jaki sposób udekorujesz stoły weselne? Co się na nich znajdzie? A może zdecydujesz się na szwedzki stół?

Dodaj komentarz

Obrączki ślubne Pierścionki zaręczynowe
Biżuteria na zawsze
Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się - przynajmniej z założenia i tradycji - przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów obrączek.
Czytaj dalej
Atrakcje weselne
Stół wiejski na weselu
Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Co zamiast kwiatów na wesele?
Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Jak przystroić dom Panny Młodej?
Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Ciekawe pomysły na zaręczyny
Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny
Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są organizowane zmówiny? Zmówiny
Czytaj dalej