Nie możesz jeść wszystkiego, na co masz ochotę!
Przed ciążą ciągle byłaś na diecie, więc teraz nadrabiasz zaległości? Paczka ptasiego mleczka, czekolada i słone przekąski na stałe weszły do Twojego jadłospisu. Oczywiście najbliższe 9 miesięcy to czas, w którym naturalnie przybierzesz na wadze. Nie oznacza to jednak, że możesz jeść wszystko, na co masz ochotę.
Pamiętajmy, aby unikać słodyczy i zastąpić je naturalnie występującymi cukrami owocowymi. Spożywajmy świeże owoce sezonowe oraz suszone, najlepiej te ekologiczne bez dodatku siarczyn. – mówi Agnieszka Cioś, dietetyk z sieci klubów sportowych dla kobiet Mrs.Sporty.
To nie czas na odchudzanie
Część kobiet ciesząc się nowym stanem i nie chcąc by rozwijającemu dziecku czegokolwiek zabrakło je niemal podwójnie. Na przeciwległym biegunie są te z nas, które w żadnym wypadku nie chcą przytyć i nie tylko nie ulegają zachciankom, ale też rezygnują z części produktów spożywczych.
Należy jeść jak najwięcej produktów gęstych odżywczo, w szczególności nie bać się tych, które zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Ich odpowiednia podaż warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Znajdziemy je w dobrej jakości oleju lnianym, orzechach włoskich lub suplementach z tranem. – przekonuje dietetyczka z Mrs.Sporty – Zwróćmy jednak uwagę, czy w diecie nie występuje zbyt dużo produktów smażonych na olejach roślinnych lub zawierających w swoim składzie utwardzonych olejów roślinnych, które w wyniku działania temperatury stają się toksyczne dla naszego organizmu, a tym samym dla organizmu dziecka. Warto spożywać produkty odzwierzęce, które dostarczają niezbędnego cholesterolu, będącego składnikiem naszych błon komórkowych i prekursorem do wytwarzania hormonów.
Aktywność w ciąży nie zawsze jest wskazana
Przed zajściem w ciążę ćwiczyłaś i prowadziłaś aktywny tryb życia? Twój organizm jest przyzwyczajony do regularnego wysiłku i możesz kontynuować treningi również w czasie ciąży. Jedynym warunkiem jest oczywiście brak przeciwwskazań ze strony lekarza prowadzącego.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli wcześniej nie byłaś aktywna fizycznie. Zaczekaj z rozpoczęciem ćwiczeń do końca trzeciego miesiąca. Początek ciąży nie jest dobrym momentem na drastyczne zmiany nawet, gdy mają one na celu wprowadzenie do twojego życia zdrowych przyzwyczajeń. Niezależnie od wcześniejszych doświadczeń ze sportem zawsze warto też zasięgnąć porady trenera, który podpowie, których ćwiczeń unikać w tym wyjątkowym czasie.