3 rzeczy, których nie powinnaś robić w ciąży

Nie możesz jeść wszystkiego, na co masz ochotę!

Przed ciążą ciągle byłaś na diecie, więc teraz nadrabiasz zaległości? Paczka ptasiego mleczka, czekolada i słone przekąski na stałe weszły do Twojego jadłospisu. Oczywiście najbliższe 9 miesięcy to czas, w którym naturalnie przybierzesz na wadze. Nie oznacza to jednak, że możesz jeść wszystko, na co masz ochotę.

3 rzeczy, których nie powinnaś robić w ciąży
Pamiętajmy, aby unikać słodyczy i zastąpić je naturalnie występującymi cukrami owocowymi. Spożywajmy świeże owoce sezonowe oraz suszone, najlepiej te ekologiczne bez dodatku siarczyn. – mówi Agnieszka Cioś, dietetyk z sieci klubów sportowych dla kobiet Mrs.Sporty.

To nie czas na odchudzanie

Część kobiet ciesząc się nowym stanem i nie chcąc by rozwijającemu dziecku czegokolwiek zabrakło je niemal podwójnie. Na przeciwległym biegunie są te z nas, które w żadnym wypadku nie chcą przytyć i nie tylko nie ulegają zachciankom, ale też rezygnują z części produktów spożywczych.

Należy jeść jak najwięcej produktów gęstych odżywczo, w szczególności nie bać się tych, które zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Ich odpowiednia podaż warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Znajdziemy je w dobrej jakości oleju lnianym, orzechach włoskich lub suplementach z tranem.  – przekonuje dietetyczka z Mrs.Sporty – Zwróćmy jednak uwagę, czy w diecie nie występuje zbyt dużo produktów smażonych na olejach roślinnych lub zawierających w swoim składzie utwardzonych olejów roślinnych, które w wyniku działania temperatury stają się toksyczne dla naszego organizmu, a tym samym dla organizmu dziecka. Warto spożywać produkty odzwierzęce, które dostarczają niezbędnego cholesterolu, będącego składnikiem naszych błon komórkowych i prekursorem do wytwarzania hormonów.

Aktywność w ciąży nie zawsze jest wskazana

Przed zajściem w ciążę ćwiczyłaś i prowadziłaś aktywny tryb życia? Twój organizm jest przyzwyczajony do regularnego wysiłku i możesz kontynuować treningi również w czasie ciąży. Jedynym warunkiem jest oczywiście brak przeciwwskazań ze strony lekarza prowadzącego.

Sprawdź:  Kiwi w ciąży i podczas karmienia piersią

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli wcześniej nie byłaś aktywna fizycznie. Zaczekaj z rozpoczęciem ćwiczeń do końca trzeciego miesiąca. Początek ciąży nie jest dobrym momentem na drastyczne zmiany nawet, gdy mają one na celu wprowadzenie do twojego życia zdrowych przyzwyczajeń. Niezależnie od wcześniejszych doświadczeń ze sportem zawsze warto też zasięgnąć porady trenera, który podpowie, których ćwiczeń unikać w tym wyjątkowym czasie.

 

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Witamina D – składnik niezbędny w diecie niemowlęcia
Witamina D nazywana jest też słoneczną witaminą, ponieważ powstaje w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Odgrywa kluczową rolę we wchłanianiu wapnia i fosforu, dlatego jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości.
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Dzieciaki testują: Jak COCA COLA wpływa NA ZĘBY?
Przykład na to, że chemia nie musi być nudna i da się ją wykorzystać w praktyce? Ten mały eksperyment udowodni twojemu dziecku, że nie powinno pić Coca Coli! Przeprowadził go youtuber znany
Czytaj dalej
Co jeść w ciąży?
Czarny bez w ciąży: właściwości oraz odpowiednie dawkowanie
Czarny bez i napary z niego kojarzone są głównie dzięki ich obecności od wieków w medycynie naturalnej, w której zajęły ważne miejsce. Od stuleci czarny bez był lekiem na przeziębienia
Czytaj dalej
Dieta w ciąży
Herbata w ciąży: Jakie gatunki herbaty może pić przyszła mama?
Herbata w ciąży może być lekarstwem na wiele dolegliwości - od ciążowych objawów do przeziębienia, ponieważ wiele zawartych w niej ziół wykazuje właściwości prozdrowotne. Jednak, czy wszystkie rodzaje herbaty są
Czytaj dalej
Co jeść w ciąży?
Dieta na lekki poród: Co jeść przed porodem?
Co zjeść przed porodem Dni tuż przed porodem są trudne. Brzuch ciąży, a żołądek odmawia często posłuszeństwa? W każdej chwili możesz zacząć rodzić. Co jeść? Komponuj swoją dietę z rozwagą, zgodnie
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Truskawki w ciąży i podczas karmienia piersią
Truskawki to nieodłączny element pierwszych letnich dni. Przypadający na przełom maja i czerwca początek sezonu na te owoce zwiastuje, że wakacje są już blisko. Uwielbiane przez Polaków w każdej postaci:
Czytaj dalej