Wysokość, szerokość, gęstość, kolor… Jak wybrać idealną sztuczną choinkę?

Choinka to bez wątpienia jeden z najważniejszych symboli świąt. Pięknie przyozdobione drzewka można spotkać w większości polskich domów, niezależnie od tego, czy ich mieszkańcy przywiązują dużą wagę do znaczenia świąt, czy nie. Choinka sprawia, że wnętrza mieszkań stają się bardziej przytulne i ciepłe. Taki efekt można uzyskać zarówno wybierając żywe drzewko, jak i sztuczne. Które rozwiązanie zatem wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie choinki?

Choinka sztuczna czy żywa?

Choinka to centralny i najważniejszy element świątecznych dekoracji. Można ozdobić tysiącami światełek cały dom, jeśli jednak wśród ozdób zabraknie świątecznego drzewka, czegoś będzie brakować, a całość dekoracji będzie sprawiała wrażenie nieukończonej. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaką choinkę wybrać na święta – żywą, czy sztuczną? Wątpliwości te dotyczą nie tylko samego wyglądu drzewka, ale również aspektu ekologicznego. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która strona ma tutaj rację. Warto jednak pamiętać o tym, że choinka sztuczna to zakup na lata, dzięki czemu unika się wycinania żywych drzewek co roku.

Jeszcze kilkanaście lat temu drzewka wyprodukowane ze sztucznych materiałów nie prezentowały się najlepiej. Dzisiaj natomiast można wybierać spośród wielu rodzajów choinek, które do złudzenia przypominają prawdziwe. To sprawiło, że wiele osób rezygnuje z wydawania co roku pieniędzy na kolejne drzewko.

Rodzaje sztucznych choinek

Poza wyborem gatunku drzewka, uwagę należy zwrócić także na materiał, z jakiego jest ono wyprodukowane. Najczęściej spotykane są:

  • choinki polietylenowe (PE),
  • choinki foliowe PVC,
  • choinki z żyłek wysokiej jakości,
  • choinki hybrydowe.

Propozycją dla najbardziej wymagających osób, którym ciężko jest przekonać się do zakupu sztucznego drzewka, jest choinka polietylenowa. Ten rodzaj sztucznych choinek produkowany jest z materiału, który wspaniale imituje naturalny wygląd choinkowych igieł i gałęzi. Polietylen zapewnia wyjątkową gęstość, kolor oraz miękkość sztucznym drzewkom. Co więcej, jest to materiał elastyczny, a także odporny na odkształcenia, negatywny wpływ wilgoci oraz zmienne temperatury.

Choinki foliowe z kolei kuszą przystępną ceną, a do tego są łatwe w modelowaniu i gęste. Ich rozkładanie jest szybkie i niezbyt skomplikowane, jednak trzeba liczyć się z tym, że z biegiem lat folia ulegać będzie stopniowemu zniszczeniu i utraci swoją elastyczność.

Ciekawym rozwiązaniem są choinki żyłkowe. Występują one nie tylko w kolorze zielonym, imitującym żywe drzewka, ale znaleźć można także białe, posrebrzane lub pozłacane. Tego typu drzewka nie potrzebują już dodatkowych ozdób, gdyż same w sobie stanowią ciekawą dekorację.

Ostatnia propozycja to choinki hybrydowe, do których wykonania wykorzystywana jest zarówno folia PVC, jak i polietylen. To prawdopodobnie najczęściej spotykane obecnie sztuczne drzewka, gdyż łączą w sobie zalety opisanych powyżej dwóch typów, a przy tym ich cena w dalszym ciągu jest dość przystępna. Warto jednak pamiętać, że rozłożenie choinki hybrydowej i jej odpowiednie wymodelowanie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, niż choinki wykonanej w całości z polietylenu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie sztucznej choinki?

Materiał, z którego ma być wykonane drzewko to nie jedyna istotna kwestia przy dokonywaniu takiego zakupu. Pod uwagę należy koniecznie wziąć również wysokość i szerokość choinki. Aby odpowiednio dobrać te parametry, należy w pierwszej kolejności ustalić, w którym miejscu mieszkania ma ona stanąć, a następnie zmierzyć odległość od podłogi do sufitu. Trzeba również sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się przedmioty, które trudno jest przestawić w inne miejsce, a mogłyby zagrażać bezpieczeństwu, znajdując się zbyt blisko choinki. Odradza się na przykład ustawianie choinki w bliskim sąsiedztwie kominka.

Jak przechowywać sztuczną choinkę?

Odpowiedni sposób przechowywania choinki to kolejny istotny aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Może on bezpośrednio wpłynąć na to, jak długo będzie ona wyglądać atrakcyjnie. Gdy kończy się okres świąteczny i przychodzi czas na to, by pożegnać kolorowe ozdoby, nie wystarczy tylko zdjąć bombek i światełek ze sztucznej choinki, a ją samą wynieść do piwnicy lub na strych. Przede wszystkim należy ją umyć. Najlepszym sposobem jest delikatne złożenie jej gałęzi i zanurzenie w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, na przykład w wannie. Po kilku minutach należy ją wyjąć, osuszyć ręcznikiem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Warto również zapoznać się ze wskazówkami producenta w tym zakresie, gdyż w niektórych przypadkach jasno zalecane jest używanie specjalnych środków do czyszczenia sztucznych choinek.

Następnie drzewko należy umieścić w odpowiednim pokrowcu lub worku. Składając choinkę, należy zwrócić uwagę na to, aby zarówno gałęzie, jak i igły nie były pozaginane, czy też zbyt mocno zgniecione. To wszystko ma wpływ na to, czy za rok choinka będzie się prezentować równie pięknie, co w poprzednie święta. Sztuczne drzewko należy przechowywać w miejscu suchym, najlepiej w stałej temperaturze.

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo