Jak urząd skarbowy sprawdza samotne matki? Fiskus ma prawo dokładnie weryfikować złożone deklaracje PIT

Od 15 lutego można już drogą elektroniczną składać zeznania podatkowe za ubiegły rok. Aby zmniejszyć kwotę do zapłaty do Urzędu Skarbowego, osoby uprawnione mogą skorzystać z przysługujących im ulg. Największą popularnością cieszą się preferencje związane z dziećmi – ulga prorodzinna oraz ulga dla osób samotnie wychowujących swoje pociechy. Jak urzędnicy weryfikują, czy nie doszło do nieprawidłowości w PIT? Jak Urząd Skarbowy sprawdza samotne matki?

Jak Urząd Skarbowy sprawdza samotne matki?

Osoby samotnie wychowujące dziecko mogą rozliczać podatek roczny na specjalnych, preferencyjnych zasadach, dzięki którym można naprawdę sporo zaoszczędzić. Zgodnie z przepisami z ulgi mogą skorzystać rodzice lub opiekunowie prawni, którzy są jednocześnie:

  • panną albo kawalerem,
  • wdową albo wdowcem,
  • rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację w rozumieniu odrębnych przepisów,
  • osobą w związku małżeńskim, a Twój małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Co ważne, ustawodawca wyraźnie zaznacza w przepisach, że samo legitymowanie się określonym stanem cywilnym nie wystarczy, aby skorzystać z ulgi. Konieczne jest także, aby rodzic/opiekun faktycznie samodzielnie troszczył się o opiekę i byt dziecka, bez pomocy drugiego rodzica.

Preferencyjny sposób rozliczania podatków nie przysługuje tym, którzy wychowują dzieci wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym lub mają ustaloną opiekę naprzemienną. Jak czytamy na stronie podatki.gov.pl, “preferencja polega na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Dzięki takiemu sposobowi obliczenia podatku kwota wolna od podatku (czyli 30 000 zł) będzie realizowana dwukrotnie (2 × 30 000 zł = 60 000 zł)”.

Jak można zatem zauważyć, ulga dla samotnych rodziców to bardzo opłacalne rozwiązanie, dlatego czasami stosują je osoby, które nie są do tego uprawnione. W związku ze zdarzającymi się nadużyciami Urząd Skarbowy może dokładnie weryfikować zeznanie podatkowe i sprawdzać, czy faktycznie ma do czynienia z rodzicem samotnie wychowującym dziecko.

Jak podaje serwis pit.pl, w celu dokonania weryfikacji urzędnicy “kierują do podatników wezwania z prośbą o przedłożenie dokumentów potwierdzających status osoby samotnie wychowującej dziecko”. W dalszej kolejności pracownicy US sprawdzają, czy zgadzają się dane dziecka, czy rodzice nie dzielą wspólnego gospodarstwa domowego.

Zobacz: Kara za odliczenie ulgi na dziecko? Nieprawidłowości w PIT mogą słono kosztować. Grzywna sięga nawet kilku tysięcy

Kara za nieprawidłowe rozliczenie się z fiskusem

Za celowe wprowadzenie w błąd Urzędu Skarbowego organ podatkowy może nałożyć karę grzywny. Jej wysokość może być uzależniona od kwoty, którą podatnik zyskał na niewłaściwym rozliczeniu.

Sprawdź też:

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo