Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na podejmowanie przez ich dzieci samodzielnych życiowych decyzji.

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo jest wielkim przeżyciem zarówno dla rodziców każdego z przyszłych małżonków, jak również dla nich samych. Towarzyszy przyszłym małżonkom przez resztę ich życia. Dlatego też i rodzice i ich dzieci muszą się do niego dobrze przygotować.
Osoby wypowiadające błogosławieństwo powinny wcześniej przygotować treść błogosławieństwa. Mogą skorzystać z gotowych tekstów i nauczyć się ich na pamięć lub też powiedzieć coś od serca. Powinno to być jednak wcześniej przemyślane tak, aby później wzruszenie nie odebrało mowy.

Czasami przyszłych małżonków błogosławią także rodzice chrzestni i dziadkowie.
W niektórych przypadkach błogosławieństwo jest udzielane Panu Młodemu w jego domu, później zaś w domu Panny Młodej im obojgu. Jednak w obecnych czasach częściej praktykowane jest udzielanie błogosławieństwa w domu Panny Młodej.

Zobacz też: Ciekawe pomysły na podziękowanie dla rodziców

Jak przebiega błogosławieństwo?

Przed błogosławieństwem musi być przygotowana stolik przy którym młodzi będą błogosławieni. Na nim kładzie się biały obrus. Czasami stawiane są świeże kwiaty. Obowiązkowo musi stać na nim krzyż, kropidło z wodą święconą, pismo święte oraz zapalona świeca chrzcielna. Gdy to wszystko jest przygotowane para młoda klęka przed rodzicami. Dziękuje im za dar życia i trud wychowania, przeprasza za przykrości które im sprawiła oraz prosi ich o błogosławieństwo.
Rodzice po kolei wypowiadają treść swojego błogosławieństwa i kreślą znak Krzyża Świętego (symbol przekazania życia małżonków w ręce Boga) na czołach dzieci. Biorą do ręki kropidło i kroplą Młodą Parę wodą święconą. Następnie dają dzieciom do pocałowania krzyż i sami go całują.
Najczęściej rodzice ze wzruszeniem ściskają i całują swoje dzieci.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo