Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na podejmowanie przez ich dzieci samodzielnych życiowych decyzji.

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo jest wielkim przeżyciem zarówno dla rodziców każdego z przyszłych małżonków, jak również dla nich samych. Towarzyszy przyszłym małżonkom przez resztę ich życia. Dlatego też i rodzice i ich dzieci muszą się do niego dobrze przygotować.
Osoby wypowiadające błogosławieństwo powinny wcześniej przygotować treść błogosławieństwa. Mogą skorzystać z gotowych tekstów i nauczyć się ich na pamięć lub też powiedzieć coś od serca. Powinno to być jednak wcześniej przemyślane tak, aby później wzruszenie nie odebrało mowy.

Czasami przyszłych małżonków błogosławią także rodzice chrzestni i dziadkowie.
W niektórych przypadkach błogosławieństwo jest udzielane Panu Młodemu w jego domu, później zaś w domu Panny Młodej im obojgu. Jednak w obecnych czasach częściej praktykowane jest udzielanie błogosławieństwa w domu Panny Młodej.

Zobacz też: Ciekawe pomysły na podziękowanie dla rodziców

Jak przebiega błogosławieństwo?

Przed błogosławieństwem musi być przygotowana stolik przy którym młodzi będą błogosławieni. Na nim kładzie się biały obrus. Czasami stawiane są świeże kwiaty. Obowiązkowo musi stać na nim krzyż, kropidło z wodą święconą, pismo święte oraz zapalona świeca chrzcielna. Gdy to wszystko jest przygotowane para młoda klęka przed rodzicami. Dziękuje im za dar życia i trud wychowania, przeprasza za przykrości które im sprawiła oraz prosi ich o błogosławieństwo.
Rodzice po kolei wypowiadają treść swojego błogosławieństwa i kreślą znak Krzyża Świętego (symbol przekazania życia małżonków w ręce Boga) na czołach dzieci. Biorą do ręki kropidło i kroplą Młodą Parę wodą święconą. Następnie dają dzieciom do pocałowania krzyż i sami go całują.
Najczęściej rodzice ze wzruszeniem ściskają i całują swoje dzieci.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo