Kara za odliczenie ulgi na dziecko? Nieprawidłowości w PIT mogą słono kosztować. Grzywna sięga nawet kilku tysięcy

Ulga prorodzinna to preferencja podatkowa, z której Polacy korzystają zdecydowanie najczęściej w swoich rocznych zeznaniach dla Urzędu Skarbowego. Odliczenie cieszy się taką popularnością, ponieważ jest wyjątkowo korzystne i pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić. Jeśli jednak fiskus dopatrzy się nieprawidłowości w rozliczeniu, może ukarać podatnika grzywną. Jaka jest kara za odliczenie ulgi na dziecko wbrew przepisom?

Jaka jest kara za odliczenie ulgi na dziecko?

Ulga prorodzinna pozwala zmniejszyć sumę należnych rocznych podatków o naprawdę imponującą kwotę. Zgodnie z przepisami przysługuje na każde małoletnie dziecko w rodzinie, a także na dzieci pełnoletnie, o ile spełniają określone kryteria. Z ulgi mogą skorzystać także rodzice dzieci:

  • pobierających zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, niezależnie od wieku,
  • uczących się lub studiujących do ukończenia 25. roku życia, jeśli ich dochody w poprzednim roku nie przekroczyły dwunastokrotności kwoty renty socjalnej (od 2023 r. jest to 1588,44 zł), czyli 19 061,28 zł brutto.

Co ważne jednak, przy uldze na dziecko obowiązują także limity dochodu. Dotyczą one jednak wyłącznie tych rodziców, którzy wychowują jedno dziecko. W takim przypadku dochody nie mogą przekroczyć:

  • 112 000 zł – w przypadku, gdy osoba pozostaje przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (sumuje się dochody małżonków),
  • 112 000 zł – w przypadku gdy osoba samotnie wychowującą dziecko,
  • 56 000 zł – w przypadku gdy nie pozostawała w związku małżeńskim.

Jeśli podatnik nie spełnia określonych w ustawie warunków, a mimo to zdecyduje się rozliczyć ulgę na dziecko, może zostać ukarany przez Urząd Skarbowy. Za nieuprawnione skorzystanie z preferencji fiskus ma prawo nałożyć grzywnę. Jej wysokość zależy od tego, o ile obniżono należy podatek. Zgodnie z przepisami może to być kwota od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Zobacz: Ulga na dziecko: 112 tys. brutto czy netto? Ten limit dochodu dotyczy tylko części rodziców. Kto nie otrzyma zwrotu?

Odliczenie na dziecko – ile można zaoszczędzić?

Ulga prorodzinna to jedna z najbardziej opłacalnych preferencji podatkowych. Niektóre rodziny mogą dzięki niej zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Wysokość ulgi na dziecko za 2023:

  • na pierwsze dziecko – 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie),
  • na drugie dziecko – 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł),
  • na trzecie dziecko – 166,67 zł miesięcznie (2000,04 zł),
  • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00 zł miesięcznie (2700,00 zł).

Sprawdź też:

Prawo, Finanse

Podwyższenie alimentów

Rozwód nigdy nie jest przyjemną rzeczą, a staje się jeszcze boleśniejszy, gdy na świecie są dzieci. Gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą porozumieć, kwestie organizacyjne, takie jak opieka...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general