Kiedy zwrot podatku od 13. i 14. emerytury? Seniorzy mogą otrzymać dodatkowo nawet nawet 400 zł

Już wkrótce rozpocznie się procedura rozliczeń z urzędem skarbowym za 2023 rok. To dobre wieści dla seniorów, którzy mogą liczyć na zwrot zaliczki pobranej na poczet podatku dochodowego pobranego z 13. i 14. emerytury. Niektórzy otrzymają nawet 400 zł, a środki mają zostać wypłacone automatycznie, bez składania żadnych dodatkowych wniosków. Kiedy pieniądze pojawią się na koncie?

Kiedy zwrot podatku od 13. i 14. emerytury?

Emeryci i renciści, których jedynym miesięcznym źródłem dochodu pozostaje świadczenie z ZUS, nie muszą martwić się o składanie do Urzędu Skarbowego corocznego zeznania podatkowego. Rozliczeń dokonuje za nich fiskus, jak tylko jest to możliwe, czyli już w połowie lutego. Automatycznie realizowane są wszelkie ewentualne zwroty.

W tym roku, już w lutym, do części emerytów wróci zwrot zaliczki pobranej na poczet podatku dochodowego pobranego z 13. i 14. emerytury. Pieniądze zostały odliczone z powodu obowiązujących przepisów podatkowych. Zgodnie z prawem roczny dochód do 30 tys. zł jest zwolniony z podatku. W praktyce oznacza to, że każdy emeryt i rencista, który pobiera miesięczne świadczenie w kwocie nie większej niż 2500 zł brutto, nie musi płacić od tej kwoty podatku do Urzędu Skarbowego.

W ubiegłym roku oprócz stałego miesięcznego świadczenia emeryci dwukrotnie otrzymali specjalne dodatki w postaci “trzynastek” i “czternastek”. 13. emerytury wypłacone zostały w tej samej kwocie wszystkim i wyniosły 1588,44 zł brutto. Wysokość czternastek sięgnęła natomiast aż 2650 zł brutto i trafiła w całości wyłącznie od tych emerytów, których miesięczne świadczenie nie przekraczało 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty “czternastki” pomniejszano na podstawie zasady “złotówka za złotówkę”.

Ponieważ w miesiącu wypłaty dodatkowych emerytur kwota całego miesięcznego przychodu przekroczyła 2500 zł, to od “trzynastek” i “czternastek” została odliczona 12-procentowa zaliczka na podatek. W większości przypadków jednak nawet po doliczeniu dodatków emeryci nie przekroczyli 30 tys. kwoty wolnej od podatku, dlatego teraz te pieniądze mają wrócić na konta.

Zobacz: Czy renta wlicza się do emerytury? ZUS uwzględni ją przy obliczaniu stażu pracy, ale trzeba spełniać te warunki

Jaka może być wysokość zwrotu?

Dokładna kwota zwrotu zależy od wysokości comiesięcznego świadczenia i zostanie wyliczona przez fiskusa. Jak donosi jednak portal Głos Szczeciński, największe wypłaty trafią do tych seniorów, którzy otrzymują miesięcznie nie więcej niż 1900 zł brutto. Według wyliczeń może to być nawet ponad 400 zł.

Sprawdź też:

Prawo, Finanse

Co przysługuje po urodzeniu dziecka?

Co przysługuje rodzicom po urodzeniu dziecka? To pytanie, które zadaje sobie większość z rodziców. Okazuje się, że świadczeń pieniężnych jest tak dużo, iż z łatwością można się w nich pogubić....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general