Ugryzienie szerszenia: co robić, gdy dziecko użądli szerszeń?

Ugryzienia kleszczy, os, pszczół – wszystko to wywołuje na plecach każdego rodzica zimny dreszcz. Największa jednak obawa dotyczy szerszenia. Czy słusznie? Czy ugryzienia szerszenia są groźne? Jak postępować, gdy do niego dojdzie? Przygotowaliśmy mały poradnik dotyczący pierwszej pomocy w przypadku ugryzienia dziecka przez szerszenia. Zapraszamy do lektury!

Szerszeń: czy jest groźny?

Spotykane u nas szerszenie należą do gatunku szerszenia europejskiego, zwanego również groźnym. Występują one na terenie całej Polski. Powszechnie występują także w całej Europie, północnej Azji i w Ameryce Północnej.

Szerszenie wyjątkowo upodobały sobie zakładanie gniazd w okolicach ludzkich siedzib. Z uwagi na to, spotkania z nimi należą do częstszych niż byśmy sobie tego życzyli. Warto jednak pamiętać, że szerszenie nie gryzą bez powodu. Rozdrażnia je odganianie, przygniatanie, próby zbliżania się do ich gniazda, a także jasne kolory ubrań i zapach niektórych perfum.

Strach przed tymi owadami ma swoje uzasadnione obawy. Rozmiary szerszenia, który jest znacznie większy od pszczoły czy osy, budzą strach, a wokół jego jadu narosły legendy. Mawia się nawet, że ugryzienie szerszenia może zabić. Zdecydowanie jednak chcemy rozwiać ten mit – ukąszenie szerszenia nie jest gorsze ani groźniejsze niż ugryzienie osy.

Kiedy ugryzienie szerszenia jest groźne?

Ugryzienie szerszenia może być tragiczne w skutkach w kilku przypadkach. Przede wszystkim ma to miejsce w sytuacji, gdy osoba ugryziona jest uczulona na jad tych owadów. Już kontakt z nawet bardzo małą dawką substancji wywołującej alergię może skończyć się bardzo źle. Reakcja organizmu na nią może być zróżnicowana – od zaawansowanej opuchlizny, po atak duszności i utratę przytomności włącznie.

Reakcja na ugryzienie może wystąpić nawet po dobie od ukąszenia. Jeśli pojawia się po takim czasie, z całą pewnością będzie wywoływała jedynie dyskomfort. Najgroźniejsze są reakcje uczuleniowe pojawiające się natychmiast po kontakcie z jadem szerszenia, mają one bowiem gwałtowny charakter, który może zagrażać życiu.

Szerszeń nie zostawia w skórze żądła.

Ugryzienie szerszenia jest również bardzo groźne, w sytuacji, gdy ukąszenie miało miejsce w obrębie ust, języka czy gardła. Może bowiem dojść do opuchlizny dróg oddechowych, co grozi uduszeniem.

Ugryzienie szerszenia: pierwsza pomoc

W pierwszej kolejności należy obserwować czy osoba ugryziona nie przejawia gwałtownej reakcji na ugryzienie w postaci natychmiastowego spuchnięcia, problemów z oddychaniem, omdlenia. Jeśli tak, oznacza to, że prawdopodobnie jest silnie uczulona na jad szerszenia. W tej sytuacji należy jak najszybciej wezwać karetkę. W przypadku braku silnej, gwałtownej reakcji alergicznej, osobę ugryzioną należy obserwować bacznie przez kilka godzin po tym nieprzyjemnym zdarzeniu.

Szerszeń nie zostawia w skórze żądła. Nie musisz więc go szukać i rozdrapywać ranki sądząc, że je przeoczyłeś. Ugryzione miejsce należy przemyć octem, sokiem z cebuli lub roztworem nadmanganianu potasu. Sprawią one, że odczuwalny ból znacząco się zmniejszy. Zalecane jest także wypicie rozpuszczonego wapna, które spowoduje zmniejszenie obrzęku i bólu.

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo