Czy stosować suplementy w ciąży? Odpowiedź nie jest jednoznaczna!

Wiele kobiet, zwłaszcza będących w ciąży po raz pierwszy, nie wie, czy powinny przyjmować dodatkowe witaminy i czy nie wyrządzą one więcej szkód, niż pożytku. Jak się jednak okazuje, suplementy w ciąży warto brać, ale z głową!

Witaminy w ciąży

Przyszłe mamy chcą dla maluszka wszystkiego, co najlepsze. Nic więc dziwnego, że często zasięgają porady lekarza odnośnie zażywania suplementów w czasie ciąży. Pytania stosowanie witamin pojawiają się też na naszym forum internetowym, na którym przyszłe mamusie zastanawiają się, czy powinny stosować dodatkowe witaminy w czasie cięży oraz od którego trymestru należy je stosować:

Tak sobie wszędzie czytam i czytam i już sama nie wiem czy brać witaminy czy nie brać (nie mówię o kwasie foliowym, bo to to brać) ale te Materny czy inne. Ja biorę od 7 tyg, ale co lekarz to inna opinia. W każdym razie mam nadzieję że nie szkodzą i że dużo przyszłych mamuś je bierze:) – pisze na forum Rodzice.pl agnesg.

Jak jest w rzeczywistości? Czy witaminy w ciąży są dobre dla przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista i jednoznaczna!

Czy stosować suplementy diety w ciąży?

Witaminy w ciąży mogą mieć bardzo dobry wpływ na rozwój płodu, jednak jak mówi prof. Krzysztof Preis, kierownik Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dla portalu dziecko.trojmiasto.pl, wcale nie są koniecznością:

Są substancje, o których wiemy, że powinny być przyjmowane wcześniej i w trakcie ciąży, np. kwas foliowy, gdyż udowodniono, że jest on w stanie obniżyć ryzyko wady płodu o połowę, zwłaszcza jeśli chodzi o wady typu rozszczep wargi podniebienia czy rozszczep kręgosłupa. Jeśli chodzi o inne suplementy, to należy zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy pod presją reklam. Znakomita większość ciąż przebiega prawidłowo fizjologicznie i nie potrzeba tu niczego więcej. Większość kobiet nie potrzebuje żadnych suplementów, wystarczy zdrowo i wielowariantowo się odżywiać. Mowa oczywiście o kobietach zdrowych, które nie wymiotują w ciąży i nie mają zespołu złego wchłaniania. W dobrej żywności powinno znaleźć się wszystko, czego kobieta ciężarna i jej płód potrzebują.

Warto, więc zwracać szczególną uwagę na dietę w ciąży. Zdrowy i zbilansowany plan posiłków powinien dostarczyć zarówno matce, jak i maluszkowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Kiedy suplementacja witamin w ciąży jest konieczna?

Zdarza się jednak, że suplementacja jest konieczna, ze względu na stan zdrowia matki, lub stosowaną przez nią dietę np. wegetarianizm. W takim wypadku dobrze poradzić się lekarza, jakie witaminy należy zażywać oraz w jakich dawkach, bo choć suplementy mają nam pomagać, ich nadmierne stosowanie może nam zaszkodzić.

Nie ma jednego szablonu dla każdej kobiety, dlatego rola lekarza w przypadku suplementów jest ważna. Jeżeli u danej pacjentki coś się wcześniej działo w rodzinie czy w poprzednich ciążach, to być może pigułka wielowitaminowa w jakiś sposób zmniejszy szansę na powtórkę patologii. Zawartość mikroelementów jest w nich tak dobrana, że jest śladowa z punktu widzenia leczenia. Jeśli jednak mamy coś leczyć, to podajemy leki na receptę, a nie suplementy. Suplementację zaleca się też w sytuacjach, gdy kobieta wymiotuje na początku ciąży, czyli nie wchłania, albo jeśli ciężarna ma biegunki, boryka się z tzw. zespołem złego wchłaniania lub kiedy jest na dietach – tłumaczy dalej prof. Krzysztof Preis w wypowiedzi dla dziecko.trojmiasto.pl.

Istnieje również związek między przyjmowaniem witamin a wagą dziecka. Zaleca się, by matki ograniczyły zażywanie suplementów w drugiej połowie ciąży, aby płód nie przybrał zbyt mocno na wadze, co wcale nie jest dobre dla jego rozwoju, a także może utrudnić poród.

Wzrastanie płodu ma miejsce zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, a w zasadzie w trzecim trymestrze. Jeśli w tym czasie profilaktycznie zażywamy suplementy i witaminy to promujemy właśnie wzrost masy płodu, bo ten wykorzysta do wzrostu wszystkie możliwości, jakie mu dajemy. Dlatego lepiej odstawić suplementy w drugiej połowie ciąży i pozostać na dobrej diecie. Warto podkreślić, że poród dużego dziecka jest obarczony większym ryzykiem fizycznych obrażeń okołoporodowych u kobiet i dziecka, a w skrajnych wypadkach może zmusić do wykonania niepotrzebnego cesarskiego cięcia – tłumaczy prof. Preis.

Należy, więc przede wszystkim działać z głową i nie ulegać presji reklam oraz mody. Organizm kobiety od tysiącleci jest przystosowany do rodzenia dzieci, a choć drobna suplementacja nie zaszkodzi, najważniejsze to dbać o zdrową, zbilansowaną dietę.

Zobacz też:

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo