Oddam dziecko do adopcji ze wskazaniem…

Adopcja ze wskazaniem polega na oddaniu dziecka do adopcji konkretnej osobie. Skraca to czas całego procesu, co oszczędza traumy dziecku, jak i pozwala rodzicom szybciej cieszyć się swoim maluszkiem. Adopcja ze wskazaniem ma jednak również przeciwników. Dlaczego?

Czym jest adopcja ze wskazaniem?

Adopcja ze wskazaniem polega na tym, że biologiczny rodzic dziecka wybiera dla niego rodzinę adopcyjną. Obie strony mogą więc wcześniej się poznać i tym samym stworzyć jak najlepsze warunki dla maluszka. Zdarza się bowiem, że na adopcję ze wskazaniem decydują się np. matki, które nie mogą ze względów finansowych, czy zdrowotnych podołać wychowaniu dziecka, ale pragną dla niego jak najlepiej. Taka adopcja pozwala także np. na przekazanie dziecka pod opiekę partnera, czy kogoś bliskiego, kiedy sami nie możemy z jakiegoś powodu zająć się naszą pociechą.

Oddam dziecko do adopcji ze wskazaniem…

Adopcja ze wskazaniem skraca proces ubiegania się o dziecko. Jest to zarówno dobre dla par, które już i tak najprawdopodobniej od lat starają się o potomka, jak i dla samego brzdąca, który może liczyć na opiekę kochających i oddanych rodziców, zamiast tułaczkę po domach dziecka itp. Przeciwnicy adopcji ze wskazaniem obawiają się jednak, że może ona prowadzić do “wynajmowania” kobiet do rodzenia dzieci, a same rodziny nie są, aż tak dokładnie sprawdzane, jak w przypadku adopcji blankietowej. Proces przy wskazaniu opiekuna dziecka przez biologiczną matkę przebiega szybciej, a pary ubiegające się o adopcję nie przechodzą aż tylu szkoleń, jednak mimo wszystko ostateczną decyzję podejmuje sąd. Jeśli instytucja zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, czy też sędzia będzie miał wątpliwości w sprawie adopcji, zawsze może zażądać przeprowadzenia dodatkowej kontroli oraz przedstawienia konkretnych dokumentów.

Jak przebiega adopcja ze wskazaniem?

W sytuacji, kiedy ubiegamy się o adopcję ze wskazaniem, musimy złożyć do sądu dwa główne dokumenty:

  • zaświadczenie potwierdzające zrzeczenie się praw rodzicielskich przez rodziców biologicznych
  • wniosek o przysposobienie dziecka
  • w przypadku małżeństwa również odpis aktu małżeństwa.

Na dalszych etapach procesu sąd może zażądać od nas kolejnych dokumentów jak np. zaświadczenie majątkowe. Niezależnie jednak od rodzaju adopcji, w przypadku nowo narodzonego dziecka, biologiczni rodzice mają 6 tygodni na zmianę decyzji.

Historie rodzin adopcyjnych

Adopcja ze wskazaniem nie jest częstą praktyką w Polsce. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych już w czasie ciąży można załatwić dokumenty związane z adopcją. Owszem ma to swoje minusy, jednak znacznie ułatwia tworzenie rodziny z noworodkiem już od pierwszych dni jego życia. Często kobiety już w czasie ciąży wiedzą, że nie są w stanie zapewnić dobrych warunków do wychowania maluszka, więc taka opcja jest dla nich idealna. Jak możemy jednak przeczytać na forach internetowych, adopcja ze wskazaniem jest niezwykle rzadką praktyka w Polsce.
Jedna z mam na forum rodzice.pl opisała swoją historię. Kobieta chciała oddać dziecko do adopcji ze wskazaniem ze względu na swój zły stan zdrowia i brak odpowiednich warunków. Ośrodek Adopcyjny, zamiast jej pomóc, zaproponował oddanie dziecka do adopcji dopiero po narodzinach w szpitalu, przez co żadna ze stron nie mogła się spotkać przed procesem adopcyjnym. Nie jest to ani dobre dla dziecka, ani dla biologicznych rodziców, którzy mimo, że nie są w stanie zająć się maluszkiem, chcą dla niego jak najlepiej, a tym samym chcą wiedzieć, do jakiej rodziny trafi ich dziecko.

– Chciałam oddać dziecko, znaleźć mu rodziców i móc dalej normalnie żyć. Liczyłam na pomoc instytucji do tego powołanych, ale nikt mi tej pomocy nie udzielił. Zostałam ze swoją niepewnością o los dziecka i ze świadomością, że je porzuciłam?- napisała forumowiczka.

System adopcyjny w naszym kraju wymaga dopracowania. Czasem ubieganie się o maluszka trwa latami, więc lepiej się nie nastawiać, że będzie to łatwy i przyjemny proces, ale też nie należy się poddawać. Jeśli jesteśmy otwarci na stworzenie domu pełnego miłości, na pewno nasze marzenie się ziści, choć czasem potrzeba nam będzie dużo cierpliwości.

Zobacz więcej: Historie rodzin, które zdecydowały się na adopcję ze wskazaniem

Dodaj komentarz

Strona 3 komentarzy: Oddam dziecko do adopcji ze wskazaniem…

  1. Witam wszystkich rodziców którzy myślą o oddaniu swojego maleństwa do adopcji ze wskazaniem.
    Jesteśmy małozenstwem które nie może mieć własnych dzieci a bardzo a to bardzo tego pragnie.
    Jeśli możesz nam pomóc będziemy bardzo wdzięczni.
    Mój @ to : [Zobacz stronę]

    • My również z mężem staramy się o dziecko od paru lat. Niestety bezskutecznie…. Czuje się niespełniona jako kobieta przez to że nie mogę mieć dziecka.

      • Nie jest to latwa sytuacja dla par bezdzietnych które od lat się starają o potomstwo, my niestety również z moim narzeczonym do takich należymy bardzo pragniemy mieć pełną rodzinę a jeżeli znalazłaby się jakas mama ktora z przyczyn losowych nie może zachować swojego dziecka jesteśmy gotowi dać malenstwu dobry kochający dom
        [Zobacz stronę]

        • Chcielibyśmy zaadoptować dziecko. Jeżeli któraś z przyszłych albo obecnych Mam chciałaby dać swojemu dziecku kochający dom i rodzinę to zapraszam do kontaktu. Damy dziecku Najlepszy Dom na Świecie.
          [Zobacz stronę]

          • Zaadaptujemy z mężem dziecko.
            Mamy syna i niestety problemy zdrowotne wykluczyły u mnie ponowne zostanie mama.
            Mieszkamy w Holandii w dużym domu z dwoma psami. Zapewnimy dziecku wspaniała i kochająca się rodzine. Proszę odezwij się jeśli właśnie tego chcesz dla swojego maleństwa.
            [Zobacz stronę]

            Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
            Logo