Biegunka w ciąży: Przyczyny i leczenie

Przyszłym mamom często dokuczają dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pierwsze tygodnie ciąży związane są zazwyczaj z wymiotami, dalszy okres to czas zaparć i zgagi. Bardzo często pojawia się także biegunka / rozwolnienie. Jak sobie z nią radzić i dlaczego się pojawiaja?

Biegunka na początku ciąży

Chociaż z zasady kobiety reagują wymiotami na pojawienie się w ich organizmie maleńkiej, upragnionej istoty, to warto pamiętać, że każda z nich jest inna i różne mogą być wczesne objawy ciąży. Część przyszłych mam skarży się na uporczywe biegunki, które często pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży. Nie są zbadane mechanizmy, które powiązałyby fakt rozstroju układu pokarmowego z zagnieżdżającym się zarodkiem. Prawdopodobnie biegunka na początku ciąży wywołana jest burzą hormonów, która toczy się w organizmie przyszłej mamy – podobnie jak w przypadku wymiotów. Z uwagi na to, wiele osób zalicza uporczywą biegunkę do wczesnych objawów ciąży.

Biegunka w ciąży

O ile biegunka w pierwszych tygodniach ciąży nie należy do rzadkości, to jednak w późniejszych etapach ciężarnej kobiecie znacznie częściej towarzyszą zaparcia niż zbyt częste wypróżnianie się. Na początku ciąży biegunki mogą być wywołane zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety i wpływają również na pracę jelit. Później jest to raczej objaw niestrawności. Biegunka jest reakcją organizmu na zatrucia, zakażenia bakteryjne, zakażenia wirusowe, jest reakcją alergiczną – powodów biegunki jest sporo. Biegunka w biegunka w 37 lub 38 tygodniu ciąży, czyli ogółem w 9 miesiącu ciąży, może być reakcją na stres związany ze zbliżającym się porodem, ponieważ biegunki mają podłoże nie tylko fizjologiczne, ale również psychologiczne. Niektóre osoby reagują rozwolnieniem na stresowe sytuacje – pierwszy dzień w nowej pracy, ważny egzamin czy rozmowę z przełożonym. Stres towarzyszący kobiecie w końcowych tygodniach ciąży może rozregulowywać pracę układu trawiennego i powodować biegunki.

Biegunki mają podłoże nie tylko fizjologiczne, ale również psychologiczne

Rozwolnienie w ciąży: leczenie

Jeżeli biegunka nie jest powiązana z innymi objawami, takimi jak podwyższona temperatura, złe samopoczucie, bóle głowy i wymioty, to nie jest ona raczej powodem do wizyty u lekarza. Niepokój powinna wzbudzić biegunka, która trwa dłużej niż dwie doby, a także taka, gdy stolec oddawany jest częściej niż trzy razy w ciągu godziny.

Warto pamiętać, że podczas biegunki organizm traci duże ilości wody. Z uwagi na to podczas biegunki najważniejsza jest zwiększona podaż płynów. W czasie biegunki łatwo o odwodnienie, co może być bardzo groźną sytuacją nie tylko dla przyszłej mamy, ale również dla dziecka. Wskazane jest picie wody, herbatek ziołowych, w tym mięty lub rumianku, a także niezbyt mocnej czarnej herbaty. W czasie biegunki najlepiej odstawić napoje gazowane, słodzone soki, mocną herbatę i kawę. Świetnie zadziała na biegunkę napar z czarnych jagód – owoce te mają działanie zapierające, mogą więc powstrzymać luźny stolec.

Zadbaj o lekkostrawną dietę. Jedz nawet, jeśli nie masz na to ochoty, bo brak apetytu prawie zawsze towarzyszy biegunce. Postaw na gotowane warzywa, pieczywo, gotowany ryż i kaszę jęczmienną. Unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw.

Biegunka w ciąży: co brać?

Podczas biegunki dobrze jest uzupełniać elektrolity – specjalne mieszanki gotowe do rozpuszczenia w wodzie można kupić w każdej aptece. Mogą je spożywać kobiety w ciąży. Lepiej niż zwykła woda zapobiegną odwodnieniu.

Kobiety w ciąży na biegunkę mogą również przyjmować leczniczy węgiel. Nie ma żadnych przeciwwskazań, które odradzałyby stosowanie go w ciąży.

Dodaj komentarz

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo