Dramat „Antygona” z pewnością należy dziś do klasyki literatury światowej i jest to jedna z najbardziej znanych tragedii greckich. Od lat dzieło omawia się na lekcjach języka polskiego przy okazji przerabiania sztuki i literatury starożytnej. Dramat Sofoklesa znalazł się również na liście lektur obowiązkowych, dlatego jej dokładna znajomość jest bardzo ważna. Kim są i co robią główni bohaterowie „Antygony”?
Kim są i co robią główni bohaterowie „Antygony”?
W dramacie „Antygona” nie występuje zbyt wielu bohaterów, dlatego każdy z nich jest bardzo istotny dla fabuły. Oprócz tytułowej Antygony pojawia się również postać jej wuja Kreona, z którym dziewczyna toczy spór, będący głównym wątkiem całego utworu. Konieczne do zapamiętania są także imiona rodzeństwa Antygony oraz jej narzeczony.
Postaci z „Antygony” to:
- Antygona – główna bohaterka, córka króla Edypa i Jokasty. Jest symbolem buntu i sprzeciwu w słusznej sprawie. Mimo grożącej jej kary śmierci nie boi się sprzeciwić zakazowi króla i grzebie ciało swojego brata, stawiając prawa boskie ponad ludzkimi. Głęboko wierzy w swoje ideały, jest nieugięta i odważna.
- Kreon – brat żony Edypa, Jokasty. Po śmierci braci Polinejkesa i Eteoklesa zostaje nowym władcą Teb, spada na niego ogromna odpowiedzialność za losy miasta, ale nie czuje się zbyt pewnie w roli władcy. Zakazuje chować jednego z braci – Polinejkesa – którego uznaje za zdrajcę. Mimo że ma do tego prawo jako władca, to łamie zasady boskie.
- Ismena – siostra rodzona Antygony i jej zupełne przeciwieństwo. Jest bardzo uległa, posłuszna. Od razu bez dyskusji podporządkowuje się rozkazom nowego króla i nie dyskutuje z nimi. Ma słaby charakter i boi się sprzeciwić, dlatego gdy Antygona prosi ją o pomoc w pogrzebaniu brata, odmawia.
- Hajmon – narzeczony Antygony i syn Kreona. Jest rozdarty pomiędzy miłością do ojca a miłością do narzeczonej, a mimo to staje w obronie Antygony i wstawia się za nią do ojca.
- Polinejkes i Eteokles – bracia Antygony i Ismeny, którzy zginęli w bratobójczej walce jeszcze przed rozpoczęciem akcji dramatu,
- Terezjasz – niewidomy starzec, który słynie ze swoich zdolności wieszczych, staje się doradcą Kreona, a ten ufa mu, ponieważ wróżbita jest dla niego autorytetem w kwestiach moralnych. Przepowiada Kreonowi straszny koniec i śmierć najbliższych.
- Eurydyka – żona Kreona i matka Hajmona. Gdy jej syn umiera, sama popełnia samobójstwo.
Zobacz: Mitologia Parandowskiego. Poznaj najważniejsze wątki i postacie. Które mity trzeba znać?
Antygona – najważniejsze informacje
„Antygona” stanowi klasyczny przykład tragedii antycznej, a świadczy o tym:
- zachowanie trzech jedności (czasu, miejsca, akcji) – wydarzenia rozgrywają się w ciągu jednego dnia, w jednym miejscu i skupiają się na jednym wątku,
- dramat składa się z: parodosu (pierwszej pieśni chóru), epejsodiów (scen dialogowych) i stasimonów (pojedynczych pieśni chóru),
- główna bohaterka jest uwikłana w konflikt tragiczny – musi wybrać między dwoma równorzędnymi racjami i niezależnie od decyzji, każda będzie miała tragiczne skutki,
- nad bohaterami ciąży fatum (przeznaczenie), od którego nie da się uciec.
Przy tworzeniu Sofokles inspirował się mitem o rodzie Labdakidów, czyli o królu Edypie, który wskutek strasznej klątwy nieświadomie zabija ojca i żeni się z własną matką. Antygona oraz jej rodzeństwo to dzieci z tego kazirodczego związku.
Główny wątek utworu dotyczy konfliktu między Antygoną a Kreonem. Każdy z bohaterów ma swoje racje i nie zamierza ustąpić. Antygona broni praw boskich, a Kreon kieruje się rozumem, dobrem państwa i broni praw ludzkich. Jest to konflikt tragiczny, ponieważ racje te są nie do pogodzenia. Wiadomo, że losy bohaterów muszą ostatecznie zakończyć się tragedią.
Czytelnicy pytają o wszystkie postacie z Antygony
Antygona, Kreon, Ismena, Terezjasz, Hajmon oraz Eurydyka.
Antygona i Ismena to siostry i córki Edypa, Kreon to brat Jokasty i nowy władca Teb, a Hajmon to syn Kreona i narzeczony Antygony.
Polinejkes i Eteokles.
Antygona – główna bohaterka, córka króla Edypa i Jokasty, Kreon – brat żony Edypa, Jokasty. Po śmierci braci Polinejkesa i Eteoklesa zostaje nowym władcą Teb, Terezjasz – niewidomy starzec, wróżbita; Ismena – siostra rodzona Antygony.
Sofokles.