Bohaterowie Antygony, czyli kto jest kim w dramacie? Nie tylko główna postać odgrywa ważną rolę

Dramat “Antygona” z pewnością należy dziś do klasyki literatury światowej i jest to jedna z najbardziej znanych tragedii greckich. Od lat dzieło omawia się na lekcjach języka polskiego przy okazji przerabiania sztuki i literatury starożytnej. Dramat Sofoklesa znalazł się również na liście lektur obowiązkowych, dlatego jej dokładna znajomość jest bardzo ważna. Kim są i co robią główni bohaterowie “Antygony”?

Kim są i co robią główni bohaterowie “Antygony”?

W dramacie “Antygona” nie występuje zbyt wielu bohaterów, dlatego każdy z nich jest bardzo istotny dla fabuły. Oprócz tytułowej Antygony pojawia się również postać jej wuja Kreona, z którym dziewczyna toczy spór, będący głównym wątkiem całego utworu. Konieczne do zapamiętania są także imiona rodzeństwa Antygony oraz jej narzeczony.

Postaci z “Antygony” to:

 • Antygona – główna bohaterka, córka króla Edypa i Jokasty. Jest symbolem buntu i sprzeciwu w słusznej sprawie. Mimo grożącej jej kary śmierci nie boi się sprzeciwić zakazowi króla i grzebie ciało swojego brata, stawiając prawa boskie ponad ludzkimi. Głęboko wierzy w swoje ideały, jest nieugięta i odważna.
 • Kreon – brat żony Edypa, Jokasty. Po śmierci braci Polinejkesa i Eteoklesa zostaje nowym władcą Teb, spada na niego ogromna odpowiedzialność za losy miasta, ale nie czuje się zbyt pewnie w roli władcy. Zakazuje chować jednego z braci – Polinejkesa – którego uznaje za zdrajcę. Mimo że ma do tego prawo jako władca, to łamie zasady boskie.
 • Ismena – siostra rodzona Antygony i jej zupełne przeciwieństwo. Jest bardzo uległa, posłuszna. Od razu bez dyskusji podporządkowuje się rozkazom nowego króla i nie dyskutuje z nimi. Ma słaby charakter i boi się sprzeciwić, dlatego gdy Antygona prosi ją o pomoc w pogrzebaniu brata, odmawia.
 • Hajmon – narzeczony Antygony i syn Kreona. Jest rozdarty pomiędzy miłością do ojca a miłością do narzeczonej, a mimo to staje w obronie Antygony i wstawia się za nią do ojca.
 • Polinejkes i Eteokles – bracia Antygony i Ismeny, którzy zginęli w bratobójczej walce jeszcze przed rozpoczęciem akcji dramatu,
 • Terezjasz – niewidomy starzec, który słynie ze swoich zdolności wieszczych, staje się doradcą Kreona, a ten ufa mu, ponieważ wróżbita jest dla niego autorytetem w kwestiach moralnych. Przepowiada Kreonowi straszny koniec i śmierć najbliższych.
 • Eurydyka – żona Kreona i matka Hajmona. Gdy jej syn umiera, sama popełnia samobójstwo.

Zobacz: Mitologia Parandowskiego. Poznaj najważniejsze wątki i postacie. Które mity trzeba znać?

Antygona – najważniejsze informacje

“Antygona” stanowi klasyczny przykład tragedii antycznej, a świadczy o tym:

 • zachowanie trzech jedności (czasu, miejsca, akcji) – wydarzenia rozgrywają się w ciągu jednego dnia, w jednym miejscu i skupiają się na jednym wątku,
 • dramat składa się z: parodosu (pierwszej pieśni chóru), epejsodiów (scen dialogowych) i stasimonów (pojedynczych pieśni chóru),
 • główna bohaterka jest uwikłana w konflikt tragiczny – musi wybrać między dwoma równorzędnymi racjami i niezależnie od decyzji, każda będzie miała tragiczne skutki,
 • nad bohaterami ciąży fatum (przeznaczenie), od którego nie da się uciec.

Przy tworzeniu Sofokles inspirował się mitem o rodzie Labdakidów, czyli o królu Edypie, który wskutek strasznej klątwy nieświadomie zabija ojca i żeni się z własną matką. Antygona oraz jej rodzeństwo to dzieci z tego kazirodczego związku.

Główny wątek utworu dotyczy konfliktu między Antygoną a Kreonem. Każdy z bohaterów ma swoje racje i nie zamierza ustąpić. Antygona broni praw boskich, a Kreon kieruje się rozumem, dobrem państwa i broni praw ludzkich. Jest to konflikt tragiczny, ponieważ racje te są nie do pogodzenia. Wiadomo, że losy bohaterów muszą ostatecznie zakończyć się tragedią.

Sprawdź: Akademia Pana Kleksa – test z lektury z odpowiedziami [do druku]. Jak przygotować się do sprawdzianu?

Czytelnicy pytają o wszystkie postacie z Antygony

Jakie postacie występują w Antygonie?

Antygona, Kreon, Ismena, Terezjasz, Hajmon oraz Eurydyka.

Bohaterowie Antygony i kim byli?

Antygona i Ismena to siostry i córki Edypa, Kreon to brat Jokasty i nowy władca Teb, a Hajmon to syn Kreona i narzeczony Antygony.

Jak się nazywali bracia Antygony?

Polinejkes i Eteokles.

Antygona postacie – kto jest kim?

Antygona – główna bohaterka, córka króla Edypa i Jokasty, Kreon – brat żony Edypa, Jokasty. Po śmierci braci Polinejkesa i Eteoklesa zostaje nowym władcą Teb, Terezjasz – niewidomy starzec, wróżbita; Ismena – siostra rodzona Antygony.

Kto napisał Antygonę?

Sofokles.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo