Ból żeber w ciąży: Co oznacza ból pod prawym, a co pod lewym żebrem w ciąży?

Ból żeber w ciąży to dolegliwość, która dotyka większość przyszłych mam. Zazwyczaj początek objawów rozpoczyna się pod koniec II trymestru i może trwać nawet do końca ciąży. Dzieje się tak ze względu na podnoszenie się dna macicy, która rozpulchnia się wraz z Twoim maluszkiem. Oczywiście niezbędne jest różnicowanie tych objawów z innymi, ewentualnymi chorobami. Poniżej zaprezentowano kilka przyczyn bólu i kłucia pod żebrami w ciąży oraz sposoby jak sobie z nim radzić.

Ból pod prawym żebrem w ciąży

Najczęstszą przyczyną bólu w prawym podżebrzu jest powiększająca się macica. Na zaawansowanym etapie ciąży dno macicy znajduje się bardzo wysoko, pod łukami żebrowymi. Powoduje to również zmniejszenie przerw między narządami wewnętrznymi w jamie brzusznej i ich ścisłe upakowanie. Właśnie to może być przyczyną bólu pod prawym żebrem w ciąży. Bardzo często dodatkowo występuje zadyszka nawet po przejściu krótkiego dystansu czy wchodzeniu po schodach.

Dolegliwości z prawej strony mogą być również wynikiem nieprawidłowej postawy ciała. Przez nieprawidłową postawę rozumiemy chodzenie lub siedzenie przy nadmiernym pochyleniu do przodu górnej połowy ciała. Problem ten w większości dotyczy kobiet, które utrzymywały nieprawidłową postawę przed ciążą.

Sprawdź: Jakie są pierwsze objawy porodu?

Dyskomfort może być także spowodowany ułożeniem Twojego maluszka w macicy. Ponieważ w ciąży ma on stosunkowo dużo miejsca do zmiany pozycji, przyjmuje tzw. położenie dowolne. Raz kładzie się po lewej stronie Twojego ciała, innym razem na prawej. Dziecko może również upodobać sobie jedną stronę macicy i właśnie wtedy dochodzi do wystąpienia dolegliwości.

Ból pod lewym żebrem w ciąży

Ból w lewym podżebrzu często dotyczy innego problemu ciążowego, jakim jest zgaga. Występuje on częściej z lewej strony lub za mostkiem. Odczuwany jako piekący, kłujący ból pod lewym żebrem i nieraz dotyczy całej ciąży. Oczywiście, gdy dolegliwość ta znacznie obniża komfort życia ciężarnej wdrażane są odpowiednie sposoby jej łagodzenia, a czasami nawet leczenie.

Ból lokalizowany po lewej stronie może również dotyczyć pozornie nieważnego czynnika, jakim jest stres. Długotrwały stres towarzyszący Twojemu życiu może powodować również objawy somatyczne, w tym właśnie ból. Dlatego upewnij się, że poświęcasz odpowiednią ilość czasu na odpoczynek i relaks nie tylko fizyczny, ale również psychiczny.

Ból pod lewymi żebrami w ciąży może wynikać również z chorób toczących się w Twoim organizmie. Do takich chorób zaliczamy:

  • Chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy;
  • Zapalenie mięśni międzyżebrowych;
  • Choroby układu oddechowego.

Jeśli ból występuje stosunkowo wcześnie w ciąży, kiedy macica nie jest „głównym sprawcą” Twoich dolegliwości, nie wahaj się zasięgnąć rady lekarza. Zwróć się o poradę szczególnie wtedy, gdy towarzyszą im dodatkowe objawy np. kaszel, katar, przeziębienie itp.

Jak złagodzić ból żeber w ciąży?

Zmniejszenie odczuwania bólu pod żebrami w ciąży jest rzeczą bardzo indywidualną i na pewno nie każdemu będą pasowały wszystkie metody jego łagodzenia. Dlatego jeśli jakaś sytuacja sprawia Ci dodatkowy dyskomfort, staraj się jej unikać. Metody, które mogą wpłynąć na złagodzenie bólu zaprezentowano poniżej.

  • Znalezienie komfortowej pozycji – niestety tutaj nikt nie jest w stanie Ci podpowiedzieć, co będzie dla Ciebie najlepsze. Gdy pojawi się ból lub kłucie pod żebrami w ciąży przyjmuj różne pozycje. Może uda Ci się znaleźć taką, która będzie dla Ciebie wygodna. Pamiętaj, że wraz z zaawansowaniem ciąży powinno unikać się długotrwałego leżenia płasko na plecach ze względu na występowanie zespołu żyły głównej dolnej. Jeśli wygodna dla Ciebie jest pozycja siedząca, możesz dodatkowo zwiększyć swój komfort przez podłożenie pod odcinek lędźwiowy dodatkowej poduszki i wysunięcie bioder do przodu.
  • Delikatny masaż bolącego miejsca – masaż może również zwiększać dolegliwości w niektórych chorobach, dlatego musisz sama zobaczyć jak na Ciebie oddziałuje.
  • Ćwiczenia oddechowe – ćwiczenia te są bardzo często wykorzystywane na zajęciach ze szkoły rodzenia, dlatego jeśli jesteś w 2 trymestrze możesz się do niej zapisać. Natomiast jeśli Twoim zdaniem jest jeszcze za wcześnie, samodzielnie ćwicz oddychanie torem brzusznym (przeponowym). Możesz to zrobić w prosty sposób. Połóż 1 dłoń na brzuchu bliżej dna macicy (góra brzucha) i staraj się oddechem unieść swój brzuch razem z położoną na nim ręką. Pamiętaj, żeby ćwiczenie to wykonywać powoli i wdychać odpowiednią ilość powietrza (komfortową dla Ciebie). Wydech powinien być długi i również powolny tak, jakbyś chciała zdmuchnąć świeczki na torcie.
  • Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała – pamiętaj, że Twoja postawa w ciąży zmienia się ze względu na rosnącego maluszka, dlatego musisz zadbać o właściwą pozycję. Staraj się, aby w pozycji stojącej i siedzącej ciało było wyprostowane, a czubek głowy szedł do sufitu.
  • Leczenie przeciwbólowe/zmiana nawyków żywieniowych – każde leczenie w ciąży powinnaś skonsultować z lekarzem, nawet przeciwbólowe, gdyż niektóre leki w tym stanie są przeciwwskazane. W przypadku zgagi korzystny może być podział posiłków na mniejsze portcje oraz utrzymywanie pozycji półsiedzącej/siedzącej zaraz po zjedzeniu posiłku i do ok. 30 min po nim.

Ból żeber w ciąży jest niestety jedną z bardzo nieprzyjemnych dolegliwości okresu ciąży. Bywa, że tego dyskomfortu nie da się uśmierzyć i niestety musisz czekać na zakończenie ciąży. Dlatego wykorzystuj naturalne metody walki z bólem np. znajdź komfortową pozycję. Jeśli Twoje problemy się przedłużają i masz wątpliwości co do ich przyczyny skonsultuj się z lekarzem lub położną prowadzącą ciążę.

Dodaj komentarz

4 komentarzy: Ból żeber w ciąży: Co oznacza ból pod prawym, a co pod lewym żebrem w ciąży?

  1. BÓL ŻEBER!!!

    Witam wszystkie mamusie i ich brzusie!
    Dziewczyny pomóżcie! Od kilku dni potwornie bolą mnie żebra, ból nasila się szczególnie w nocy i jest naprawdę bardzo dokuczliwy, jestem w 15 tygodniu ciąży.
    napiszcie czy też miewacie takie bóle i czy macie jakąś rade na złagodzenie tej dolegliwości.

    • Re: BÓL ŻEBER!!!

      może macica sie powiększa? mi lekarz wtedy kazał no-spę ale mój ból nigdy nie był b. silny. Każdy ból najlepiej przedyskutować z lekarzem, bo to zbyt poważne sprawy także najlepiej zadzwoń do niego.

  2. ból żeber

    Mam nadzieję, że nie macie takich problemów jak ja. Męczy mnie od tygodnia ból żeber… Jak siedzę nieruchomo to go czuję, a co dopiero jak się ruszam – zmiana pozycji ciala to męka 🙁

    • Re: ból żeber

      Też tak miałam. przeszło jak dzidzius sie obniżył, nie do końca, bo jak sie młodemu przypomni że może jeszcze wepchnąć nogę między żebra to to z upodobaniem robi, nie przejmując sie zupełnie że mnie to boli! 🙂
      musisz poczekać jeszcze trochę 🙂
      połamanych żeber raczej nie masz, ale czasem tego mozna nie wykryć, moja mama dostała na połamane żebr… syrop na kaszel… 🙂 bo bolała ją cała klatka piersiowa, dopiero po jakimś czasie, jak się zrosło, wyszło przypadkiem na prześwietleniu że było połamane 🙂

      pozdrawiam
      marchewkowa

    • Re: ból żeber

      To jest jak najbardziej normalne.
      Właśnie gdzieś tak pod koniec 7, na poczatku 8 miesiąca bolaly mnie bardzo żebra. Tak mocno, że nie moglam się schylac, usiąść było ciężko, nawet oddychać głęboko nie mogłam.
      To dziecko się tak układa, że uciska żebra, może jakieś nerwy. I stad ten ból. Jak dziecko zmieni pozycję, poczujesz ulgę 🙂 Niestety, poki jest jeszcze miejsce dziecko sie wierci i jeszcze nie raz mogą żebra zaboleć. Zobaczysz, jeszzcze będziesz narzekać na tą dolegliwość. Na szczęście masz przed sobą tylko 1,5 miesiąca 🙂

    • Re: ból żeber

      Mnie żebra bolą od szóstego m-ca jak się za dużo najem i mam wzdęcia to ledwo żyję.Zaobserwuj czy to nie jest czasami od wzdęć.A brzuch to już kolejna ciąża jak dzidziuś umiejscowił mi się po prawej stronie i z tego powodu ta str. jest większa

  3. Ból żeber

    Czy jest jakis sposób na uniknięcie bólu żeberek – może ćwiczenia????
    Ja już niewytrzymuję, wystarczy, że posiedzę ok 1 h i mam dość, muszę się położyć bo inaczej zwariuję z bólu.

    Aktualnie jestem w 25 tyg. podobno brzuszek lada dzień ma zacząć się podnosić?

    Kiedy to minie?

    Pozdrawiam.

    • Re: Ból żeber

      zauwazylam, ze przechodzi mi na troche po no-spie, ale nie wiem, czy uzywasz. o cwiczeniach niestety nie slyszalam…

    • Re: Ból żeber

      Mam podobny problem – od kilku dni dosłownie. Albo Ciebie dopadło wcześnie albo mnie późno 😉 Pewnie to drugie, bo ja cały czas miałam dosyć nisko brzuszek. No ale w końcu malutka sięgnęła stópkami moich żeber….
      Powiem Ci szczerze że mi pomaga tylko leżenie – w pozycji siedzącej jest rzeczywiście niefajnie. Chodze na gimnastykę do szkoły rodzenia i to mi nie pomaga (może gdybym sie mobilizowała w domu do ćwiczeń….). W zasadzie niczego innego nie próbowałam, więc niczego ponad leżenie nie potrafię Ci poradzić. A minie to chyba dopiero po porodzie…..
      pozdrawiam 🙂

      Usianka i listopadowa dziewczynka (9.XI.2003 a może i później….)

    • Re: Ból żeber

      jeszcze nie próbowałam…. chyba skoczę do apteki… – można brać bez konsultacji z lekarzem? Do tej pory ciąża przebiega bez żadnych problemów, więc chyba nie bedzie przeciwskazań?

    • Re: Ból żeber

      hm, ja biore no-spe od poczatku ciazy zeby unikac skurczy, byc moze to jej rozkurczowo-przeciwbolowe dzialanie powoduje lekka ulge w moich zebrach. wiem, ze bardzo duzo dziewczyn ja bierze, ale jesli ty nie musisz, to moze sie nie faszeruj…

    • Re: Ból żeber

      Hm, może rzeczywiscie ta nospa troche pomaga… tez brałam niemal od początku, ale niecały miesiąc temu przeszłam na fenoterol – z tym że fenoterol jak wynika z ulotki działa tylko na mięsień macicy więc obolałe żebra byłyby uzasadnione. Może rzeczywiscie cos w tym jest…..

      Usianka i listopadowa dziewczynka (9.XI.2003 a może i później….)

  4. Obolale zebra 🙁

    Ciekawa jestem, czy tez tak macie??? Wczoraj dopadl mnie tak straszny bol zeber, ze ciezko bylo mi oddychac. Myslalam, ze przez noc przejdzie… No i przeszlo, ale tylko po prawej stronie… Po lewej bol jest tak koszmarny, ze nie moge sie ruszac. Wiele rzeczy nie jestem w stanie w ogole zrobic… Bo boli jak diabli :((
    teraz posiedzialam troche przy komputerze i znowu bola zebra po obu stronach. Az plakac mi sie chce – tak boli :((

    Wiecie co to? Nigdy nie mialam takiego czegos 🙁

    • Re: Obolale zebra 🙁

      Może ci synek nóżki pod żebra wpycha Miałam tak z córką, po porodzie się okazało, że ma stopki zależane do wewnątrz, bo miała je pod moimi żebrami przez ponad miesiąc. Jak bolało po prawej stronie to się przechylałam w bok, w lewą stronę, tak żeby żerba rozciągnąć i zrobić małej więcej miejsca. Gorzej było jak bolało po obu. Trochę ulgi przynosiły delikatne masaże i rozgrzewania.
      Żebra mogą też boleć przy skurczu mięśni międzyżebrowych – wtedy to najlepiej udać się na masaż do profesjonalisty.
      Takie bóle mogą też być spowodowane uciskiem kręgosłupa na nerwy a wtedy pozostaje czekać do porodu.
      Trzymaj się dzielnie, to jeszcze tylko miesiąc

      Aga & baby

    • Re: Obolale zebra 🙁

      No tak, tos mnie pocieszyla. Jak piszesz, przyczyn moze byc kilka, a ja sama nie wiem, ktora jest w moim przypadku. Mam nadzieje, ze to ”tylko” zachcialo sie malemu rozprostowac troche nogi (ponoc dlugiie ma) 🙂
      Masaze nie pomagaja, bo probowalam, ale lezenie na boku przynosi ulge…
      Jak bolal dol brzucha, to teraz przeszlo na gore!!!
      Ja chyba wykituje przez ten miesiac
      Jakby tego bylo malo, dziecina wlasnie zaczyna wierzgac. AŁAAAAA

    • Re: Obolale zebra 🙁

      U mnie sie zaczelo 5 dni temu. Najgorszy byl 1szy dzien teraz da sie zniesc

    • Re: Obolale zebra 🙁

      Mnie też już od dawna bolą żebra – szczególnie lewe, czasami to aż tak okropnie “piecze” że trudno wytrzymać. Najgorzej jest jak wstaję rano to moje całe ciało jest strasznie obolałe – a najbardziej właśnie żebra i kręgosłup – okropność !!!! Pytałam ostatnio lekarza i mówił, że może to byc powodowane ułożeniem Dzidzi ale też rozciąganiem się żeber czy coś w tym stylu. No ale jeszcze niecały miesiąc i…. musimy sie uzbroić w cierpliwość.
      Pozdrowionka i buziaczki

      Magda

Dolegliwości w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży to problem, który z pewnością znają wszystkie przyszłe mamy. Najczęściej jest on ściśle związany z rozszerzaniem się jej na skutek wzrostu maluszka, ale czasami jego podłoże...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

15 sposobów na mdłości w ciąży

Pierwsze miesiące ciąży często wiążą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak mdłości, osłabienie czy zawroty głowy. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na mdłości w ciąży. Organizm każdej kobiety jest inny,...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

Twardy brzuch w ciąży

Próba określenia stopnia twardości czy miękkości brzucha ciążowego jest dosyć trudna. Każda kobieta przechodzi ciążę inaczej, więc każdy brzuch ciążowy jest inny. Trudno określić jednoznacznie, kiedy twardy brzuch oznacza powód...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

Swędzenie brzucha w ciąży

Swędzenie brzucha w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, które spotykają przyszłe mamy. I chociaż najczęściej wiąże się z naturalnym rozciąganiem skóry brzucha i nie jest groźna dla zdrowia, to...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general