Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży to dolegliwość, która dotyka większość przyszłych mam. Zazwyczaj początek objawów rozpoczyna się pod koniec II trymestru i może trwać nawet do końca ciąży. Dzieje się tak ze względu na podnoszenie się dna macicy, która rozpulchnia się wraz z Twoim maluszkiem. Oczywiście niezbędne jest różnicowanie tych objawów z innymi, ewentualnymi chorobami. Poniżej zaprezentowano kilka przyczyn bólu i kłucia pod żebrami w ciąży oraz sposoby jak sobie z nim radzić.

Ból żeber w ciąży
elements.envato.com

Ból pod prawym żebrem w ciąży

Najczęstszą przyczyną bólu w prawym podżebrzu jest powiększająca się macica. Na zaawansowanym etapie ciąży dno macicy znajduje się bardzo wysoko, pod łukami żebrowymi. Powoduje to również zmniejszenie przerw między narządami wewnętrznymi w jamie brzusznej i ich ścisłe upakowanie. Właśnie to może być przyczyną bólu pod prawym żebrem w ciąży. Bardzo często dodatkowo występuje zadyszka nawet po przejściu krótkiego dystansu czy wchodzeniu po schodach.

Dolegliwości z prawej strony mogą być również wynikiem nieprawidłowej postawy ciała. Przez nieprawidłową postawę rozumiemy chodzenie lub siedzenie przy nadmiernym pochyleniu do przodu górnej połowy ciała. Problem ten w większości dotyczy kobiet, które utrzymywały nieprawidłową postawę przed ciążą.

Dyskomfort może być także spowodowany ułożeniem Twojego maluszka w macicy. Ponieważ w ciąży ma on stosunkowo dużo miejsca do zmiany pozycji, przyjmuje tzw. położenie dowolne. Raz kładzie się po lewej stronie Twojego ciała, innym razem na prawej. Dziecko może również upodobać sobie jedną stronę macicy i właśnie wtedy dochodzi do wystąpienia dolegliwości.

Ból pod lewym żebrem w ciąży

Ból w lewym podżebrzu często dotyczy innego problemu ciążowego, jakim jest zgaga. Występuje on częściej z lewej strony lub za mostkiem. Odczuwany jako piekący, kłujący ból pod lewym żebrem i nieraz dotyczy całej ciąży. Oczywiście, gdy dolegliwość ta znacznie obniża komfort życia ciężarnej wdrażane są odpowiednie sposoby jej łagodzenia, a czasami nawet leczenie.

Ból lokalizowany po lewej stronie może również dotyczyć pozornie nieważnego czynnika, jakim jest stres. Długotrwały stres towarzyszący Twojemu życiu może powodować również objawy somatyczne, w tym właśnie ból. Dlatego upewnij się, że poświęcasz odpowiednią ilość czasu na odpoczynek i relaks nie tylko fizyczny, ale również psychiczny.

Ból pod lewymi żebrami w ciąży może wynikać również z chorób toczących się w Twoim organizmie. Do takich chorób zaliczamy:

  • Chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy;
  • Zapalenie mięśni międzyżebrowych;
  • Choroby układu oddechowego.

Jeśli ból występuje stosunkowo wcześnie w ciąży, kiedy macica nie jest „głównym sprawcą” Twoich dolegliwości, nie wahaj się zasięgnąć rady lekarza. Zwróć się o poradę szczególnie wtedy, gdy towarzyszą im dodatkowe objawy np. kaszel, katar, przeziębienie itp.

Jak zmniejszyć odczuwanie bólu, kłucia lub mrowienia pod żebrami w ciąży?

Zmniejszenie odczuwania bólu pod żebrami w ciąży jest rzeczą bardzo indywidualną i na pewno nie każdemu będą pasowały wszystkie metody jego łagodzenia. Dlatego jeśli jakaś sytuacja sprawia Ci dodatkowy dyskomfort, staraj się jej unikać. Metody, które mogą wpłynąć na złagodzenie bólu zaprezentowano poniżej.

  • Znalezienie komfortowej pozycji – niestety tutaj nikt nie jest w stanie Ci podpowiedzieć, co będzie dla Ciebie najlepsze. Gdy pojawi się ból lub kłucie pod żebrami w ciąży przyjmuj różne pozycje. Może uda Ci się znaleźć taką, która będzie dla Ciebie wygodna. Pamiętaj, że wraz z zaawansowaniem ciąży powinno unikać się długotrwałego leżenia płasko na plecach ze względu na występowanie zespołu żyły głównej dolnej. Jeśli wygodna dla Ciebie jest pozycja siedząca, możesz dodatkowo zwiększyć swój komfort przez podłożenie pod odcinek lędźwiowy dodatkowej poduszki i wysunięcie bioder do przodu.
  • Delikatny masaż bolącego miejsca – masaż może również zwiększać dolegliwości w niektórych chorobach, dlatego musisz sama zobaczyć jak na Ciebie oddziałuje.
  • Ćwiczenia oddechowe – ćwiczenia te są bardzo często wykorzystywane na zajęciach ze szkoły rodzenia, dlatego jeśli jesteś w 2 trymestrze możesz się do niej zapisać. Natomiast jeśli Twoim zdaniem jest jeszcze za wcześnie, samodzielnie ćwicz oddychanie torem brzusznym (przeponowym). Możesz to zrobić w prosty sposób. Połóż 1 dłoń na brzuchu bliżej dna macicy (góra brzucha) i staraj się oddechem unieść swój brzuch razem z położoną na nim ręką. Pamiętaj, żeby ćwiczenie to wykonywać powoli i wdychać odpowiednią ilość powietrza (komfortową dla Ciebie). Wydech powinien być długi i również powolny tak, jakbyś chciała zdmuchnąć świeczki na torcie.
  • Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała – pamiętaj, że Twoja postawa w ciąży zmienia się ze względu na rosnącego maluszka, dlatego musisz zadbać o właściwą pozycję. Staraj się, aby w pozycji stojącej i siedzącej ciało było wyprostowane, a czubek głowy szedł do sufitu.
  • Leczenie przeciwbólowe/zmiana nawyków żywieniowych – każde leczenie w ciąży powinnaś skonsultować z lekarzem, nawet przeciwbólowe, gdyż niektóre leki w tym stanie są przeciwwskazane. W przypadku zgagi korzystny może być podział posiłków na mniejsze oraz utrzymywanie pozycji półsiedzącej/siedzącej zaraz po zjedzeniu posiłku i do ok. 30 min po nim.

Ból żeber w ciąży jest niestety jedną z bardzo nieprzyjemnych dolegliwości okresu ciąży. Bywa, że tego dyskomfortu nie da się uśmierzyć i niestety musisz czekać na zakończenie ciąży. Dlatego wykorzystuj naturalne metody walki z bólem np. znajdź komfortową pozycję. Jeśli Twoje problemy się przedłużają i masz wątpliwości co do ich przyczyny skonsultuj się z lekarzem lub położną prowadzącą ciążę.

Dodaj komentarz

Newsy
9-latek zgwałcony w lubelskim Pogotowiu Opiekuńczym. Dyrektor placówki nie poinformował o tym śledczych
W lubelskim Pogotowiu Opiekuńczym przy ul. Kosmonautów jesienią rozegrał się dramat, który przeszedł 9-letni chłopiec za sprawą swoich kolegów. Pod pretekstem zabawy zwabili go oni do swojego pokoju. Następnie 11-
Czytaj dalej
Ciąża
Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?
Kiedy do szkoły rodzenia? Szkoła rodzenia jest teraz jedną z najpopularniejszych metod edukacji w okresie ciąży. Spotkania odbywają się zazwyczaj w niewielkich kilkuosobowych grupach, gdzie wiedzę otrzymuje się z pierwszej ręki
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból pleców w ciąży [przyczyny, leczenie i domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości]
Ból pleców w ciąży jest związany z przeciążeniem wskutek zmiany postawy, wzrostu masy ciała i powiększenia się brzucha. Występowanie bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej wiąże się m.in. z brakiem aktywności fizycznej
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Skurcze łydek w ciąży [przyczyny i sposoby na złagodzenie dolegliwości]
Bolesne skurcze łydek w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, która dokucza przyszłym mamom. Pojawiają się zwłaszcza w nocy lub gdy kobieta znajduje się w pozycji leżącej. Co więcej skurcze
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Zachcianki w ciąży: skąd się bierze ochota na słodkie, ostre i kwaśne smaki w ciąży?
Zachcianki w ciąży są jednymi z najbardziej znanych i charakterystycznych dolegliwości przyszłych mam. Nagle pojawia się ochota na rozmaite połączenia smakowe, nawet takie, które mogą do siebie nie pasować lub
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Parcie na pęcherz w ciąży – uciążliwa dolegliwość przyszłych mam
Uporczywe uczucie parcia na pęcherz to dolegliwość, którą zna niemal każda kobieta w ciąży. Jednak problemy z pęcherzem w ciąży nie dotyczą jedynie częstej potrzeby korzystania z toalety. Jak dbać
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Bezsenność w ciąży: Czy istnieją sposoby na radzenie sobie z bezsennością w ciąży?
Trudności z zasypianiem, notoryczne budzenie się w nocy, a potem niemożność ponownego zapadnięcia w sen – to problemy, z którymi bardzo często borykają się kobiety w ciąży, a z których
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Opuchnięte kostki w ciąży: Przyczyny i domowe sposoby na opuchnięte kostki
Opuchnięte kostki w ciąży to częsta przypadłość dotykająca przyszłe mamy. Wcześniej czy później występują praktycznie u każdej z nich. Jakie są tego przyczyny i jak sobie z tym radzić? Opuchnięte kostki: przyczyny Opuchnięte ciało
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Zmiany skórne w ciąży [Rozstępy, Ostuda, Linea negra, Trądzik i inne]
Zmiany skórne w ciąży zazwyczaj są efektem wahań poziomu hormonów oraz zwiększonej produkcji melaniny. Mogą być także spowodowane zwiększonym obciążeniem wątroby. Większość zmian skórnych cofa się po porodzie, ale zdarzają
Czytaj dalej
Objawy porodu Dolegliwości w ciąży
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej