Co robić, gdy dziecko zaczyna się jąkać?

Nauka mowy przez małego człowieka jest żmudnym procesem, który do pełnej płynności trwa kilka lat. Z czasem mogą pojawić się niepokojące objawy, które świadczą o tym, że maluch zaczyna się jąkać. Zazwyczaj objawia się to w stresowych sytuacjach. U większości dzieci mija z wiekiem.

Co robić gdy dziecko zaczyna się jąkać?

Specjaliści są zgodni co do tego, że jąkanie jest popularnym zjawiskiem u dzieci pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia. Jest to tzw. jąkanie rozwojowe i mija bezpowrotnie z wiekiem. Nie należy więc od razu panikować, gdy zauważysz ten objaw u swojego malucha. Jest to spowodowane niedojrzałością aparatu mowy. Dziecko chce powiedzieć za dużo i nie jest w stanie zwerbalizować wszystkich myśli tłoczących mu się w głowie.

Jąkanie pojawia się również w emocjonujących lub stresujących sytuacjach. Należy nauczyć dziecko świadomości, że zawsze zostanie uważnie wysłuchane i nie musi się spieszyć, by powiedzieć wszystko na raz, ponieważ masz dla niego czas.

Staraj się również dawać dziecku dobry przykład. Pamiętaj, że maluch we wszystkim Was naśladuje. Mów powoli, spokojnie i wyraźnie. Dziecko powinno szybko przyswoić taki sposób wypowiadania się.

Gdy dziecko zaczęło się jąkać

Jeżeli obserwujesz, że jąkanie dziecka nie ustępuje lub się nasila to czas na zdecydowane kroki. Zaniedbane jąkanie może przejść w trwały nawyk. Jest to jedna z przypadłości, które bardzo negatywnie wpływają na samoocenę dziecka, zwłaszcza, gdy jest wyśmiewana przez rówieśników. Maluch może się wycofywać, stać się nerwowy, nieśmiały i bardzo nieszczęśliwy.

O tym, że jąkanie może nie być jedynie przejściową fazą świadczy szereg towarzyszących mu objawów. Jest to problem ze złapaniem oddechu podczas wypowiadania się dziecka, zapowietrzanie, zacinanie podczas mówienia, ogólne napięcie ciała, a zwłaszcza mięśni twarzy wokół ust. Jąkaniu towarzyszą również nerwowe tiki w postaci intensywnego mrugania czy nerwowych ruchów mięśni policzków. Zaobserwowanie tych objawów oznacza, że najwyższy czas na pomoc specjalisty.

Skontaktuj się z logopedą lub balbutologopedą, czyli specjalistą od jąkania się. Odpowiednio wcześnie zaczęta terapia może dosyć szybko zadusić jąkanie w zarodku i już po kilkunastu tygodniach dziecko będzie płynnie mówić. Jeśli jąkanie  ma poważniejszą postać to regularna praca z logopedą znacznie poprawi płynność mówienia i wypowiadania się.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo