Czujnik czadu: Jaki wybrać? Gdzie go zamontować?

Tlenek węgla to bezlitosny zabójca, który zabija po cichu, bez najmniejszego ostrzeżenia. Niemal co roku z mediów dobiegają informacje o kolejnych tragediach, które kosztują nierzadko życie całych rodzin, w tym również najmłodszych ich członków. A wystarczy jedno niewielkie urządzenie, by zostać skutecznie uprzedzonym, że poziom tlenku węgla w powietrzu się zwiększa. Czujnik czadu, bo o nim mowa, może uratować życie. Jaki wybrać? Jak go zamontować? Czym się różnią od siebie poszczególne rodzaje? Przygotowaliśmy dla Was małą ściągawkę.

Zatrucie tlenkiem węgla

Tlenek węgla, czyli czad, to bezbarwny, bezwonny, lżejszy od powietrza gaz. Jest to nieorganiczny związek chemiczny, który przejawia silne właściwości toksyczne. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych co roku umiera od zatrucia tlenkiem węgla około 500 osób. W gospodarstwach domowych jego źródłem są kuchenki gazowe oraz piecyki gazowe, które służą do ogrzewania wody lub całego domu czy mieszkania. Gdy urządzenia te działają wadliwie, tlenek węgla zaczyna się ulatniać i stanowić śmiertelne zagrożenie.

Czad wchłaniany jest drogą oddechową. Najgroźniejsze jest zatrucie się nim podczas snu, ponieważ śpiąca osoba nie jest w stanie zauważyć objawów towarzyszących wdychaniu szkodliwego tlenku węgla. A w zależności od jego stężenia w powietrzu, do objawów zatrucia należą: ból głowy, zawroty, nudności i wymioty, obniżona koncentracja, zaburzenia czynności serca, senność i konwulsje.

Czujnik czadu: ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem

Jeżeli w Twoim mieszkaniu lub domu masz urządzenie, które spala gaz, konieczne jest regularne wykonywanie przeglądu jego stanu technicznego. Niezależnie od tego warto zainwestować w niewielkie urządzenie, które może uratować życie, czyli w czujnik czadu.

Zasada działania czujników czadu nie jest skomplikowana. Stale monitorują one i analizują skład powietrza w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Jeżeli stężenie CO w powietrzu niebezpiecznie wzrośnie, czujnik czadu uruchamia alarm dźwiękowy, a bardziej zaawansowane modele zaczynają również ostrzegawczo świecić i błyskać. Niektóre czujniku czadu mają również funkcję wysyłania SMSa na ustalony wcześniej w systemie numer telefonu.

Czujniki tlenku węgla mają wysoką czułość. Reagują na obecność tlenku węgla już od jego stężenia przekraczającego 30 ppm. Podczas zakupu urządzenia należy upewnić się, że posiada on certyfikat potwierdzający, że spełnia on wymogi nałożone przez normę PN-EN 50291.

Jaki czujnik czadu wybrać?

Rynek oferuje bardzo szeroki wybór modeli czujników czadu. Ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, najtańsze kosztują nawet 20 złotych. Zazwyczaj dysponują jedynie tą podstawową funkcją, czyli ostrzeganiem przed wzrostem stężenia tlenku węgla. Większość czujników z tej półki cenowej pracuje bezprzewodowo i zasilana jest za pomocą baterii, aczkolwiek można również spotkać modele, które mają kabel i zasilane są z gniazdka elektrycznego. Czujniki zasilane bateriami mają wbudowaną sygnalizację ich niskiego stanu naładowania, dzięki czemu można je w porę wymienić, by ochrona była nieprzerwana.

Droższe modele wyposażone są w ekran LCD, który wyświetla poziom stężenia tlenku węgla. Często wskazują także temperaturę panującą w danym pomieszczeniu i wyposażone są w elektroniczny układ sterujący.

Wybór modelu czujnika czadu uzależniony jest od Twoich preferencji oraz od tego, czego oczekujesz od tego typu urządzenia. Pamiętaj jednak, że nawet ten najtańszy jest lepszy od żadnego – w porę ostrzeże Was przed niebezpieczeństwem.

Ceny

Najtańsze czujniki czadu można kupić już za niecałe 60 zł. Najdroższe kosztują około 240 zł.


Porównaj: Ceny czujników czadu w polskich sklepach >>


Gdzie zamontować czujnik czadu?

Montaż czujnika tlenku węgla jest bardzo prosty i najczęściej wykonuje się go samemu. Najważniejsze to zapoznać się z instrukcją producenta, ponieważ w zależności od modelu czujnika, jego miejsce i sposób montażu mogą się różnić.

Większość modeli czujników czadu umieszcza się:

  • na ścianie – na wysokości głowy dorosłego człowieka, czyli około 180 centymetrów od podłogi oraz około 30 centymetrów od sufitu;
  • niektóre modele umieszcza się na suficie;
  • w pobliżu potencjalnego źródła dwutlenku węgla, ale nie dalej niż 6 i nie bliżej niż 1 metr od niego;
  • jak najdalej od okien oraz wlotów do kanałów wentylacyjnych;
  • w miejscu nienasłonecznionym oraz narażonym na wilgoć;
  • tam, gdzie nie będzie zasłonięty meblami, zasłonami lub innymi elementami, które ograniczą dostęp powietrza.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Czujnik czadu: Jaki wybrać? Gdzie go zamontować?

  1. “w pobliżu potencjalnego źródła dwutlenku węgla”
    W jakim celu? Chodzi o czad…

    Planowanie ślubu oraz wesela

    Kto finansuje ślub i wesele?

    Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Co zamiast kwiatów na wesele?

    Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo