Dlaczego dziecko moczy się w nocy?

Gdy dziecko jest niemowlęciem, czynność oddawania moczu jest odruchowa. Kontrolowane siusianie w ciągu dnia zazwyczaj jest w pełni przyswojone dopiero przez dzieci w wieku przedszkolnym. Należy pamiętać, że zapanowanie nad świadomym oddawaniem moczu w nocy jest zadaniem nieco trudniejszym i mokre wpadki zdarzają się nawet kilkuletnim dzieciom. Niemniej jednak, pytanie o to, dlaczego dziecko moczy się w nocy, zadaje sobie wielu rodziców w sytuacji, gdy ich 4-latek sika w nocy do łóżka. Pojawia się obawa o jego zdrowie, nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Jeszcze większy niepokój wywołuje sytuacja, kiedy to 5-latek sika w nocy. Czy to rzeczywiście powód do martwienia się?

Nauka korzystania z nocnika

Zazwyczaj nauka załatwiania się do nocnika zaczyna się, gdy dziecko ma około 18 miesięcy. Należy pamiętać, że kontrola nad pęcherzem jest dla maluszka trudną czynnością i wymaga wiele cierpliwości i nauki z Waszej strony. Dziecko musi dojrzeć do pożegnania pieluszek i nie należy tego na siłę przyspieszać. Trzeba stopniowo maluszka oswajać z nocnikiem i nie robić wokół tego wielkiego zamieszania. Gdy macie już na swoim koncie pierwsze sukcesy, to niech nie złoszczą Cię mokre wpadki. Pamiętaj, że dzieci uczą się kontrolować swój pęcherz, gdy kończą 32-38 miesiąc życia, więc moczenie nocne u 3-latka nie powinno niepokoić.

Nauka kontrolowania pęcherza jest umiejętnością trudną do opanowania i udaje się zazwyczaj dopiero, gdy dziecko ukończy trzeci rok życia

Co robić gdy dziecko sika w nocy do łóżka?

Gdy dziecko ma ponad 4 latka, zarówno rodzice, jak i sam maluch czują, że coś jest nie w porządku, jeśli regularnie moczy w nocy pościel. Sikanie do łóżka w nocy, które przytrafi się sporadycznie, nie jest powodem do niepokoju. Gdy taka sytuacja będzie się jednak powtarzać to warto udać się na konsultację z pediatrą. Specjalista powinien skierować malucha na USG jamy brzusznej i badania moczu. Mogą pomóc w określeniu dlaczego dziecko moczy się w nocy. Przyczyna może leżeć w chorobie układu moczowego lub w infekcji. Gdy zostały wykluczone wszelkie problemy z układem moczowym to sytuacja, w której 5-latek sika w nocy może oznaczać, że maluszek cierpi na tak zwane moczenie pierwotne.

Przyczyny moczenia pierwotnego

Pierwotne moczenie nocne jest spowodowane wolniejszym rozwojem procesów, które są odpowiedzialne w organizmie za kontrolowanie pęcherza. Oznacza to, że maluch jeszcze nie nauczył się tej umiejętności. Jest to dolegliwość dosyć powszechna i zazwyczaj mija, gdy dziecko ma około 10 lat. Czasami występują predyspozycje genetyczne do takiej przypadłości, więc jeśli w rodzinie był kiedyś taki problem i po jakimś czasie ustąpił to możemy się nieco uspokoić. Nocnego moczenia nie należy traktować jako poważnej choroby i czegoś wstydliwego. Trzeba do tego podejść normalnie, ponieważ wyolbrzymiając problem z pewnością nie pomożemy dziecku, które mocno przeżywa taką sytuację.

Moczenie pierwotne często bywa przypadłością dziedziczną i mogło występować u bliskich krewnych malucha

Wspieraj dziecko

Warto spokojnie wytłumaczyć maluszkowi dlaczego moczy się w nocy. Pamiętaj, że dla dziecka jest to bardzo niekomfortowa sytuacja. Gdy zmoczy pościel jest mu nieprzyjemnie i musi obudzić rodziców, którzy w środku nocy zazwyczaj nie są w dobrym humorze. Koniecznie musisz porozmawiać z maluchem i zapewnić go, że to co się dzieje to nic złego oraz że jego ciało musi się jeszcze rozwinąć, a wtedy problem minie. Absolutnie niedopuszczalne jest wyśmiewanie się z maluszka i gniewanie na niego. To nie rozwiąże problemu, a jedynie spowoduje stres. Nie można karać za siusianie w nocy, ponieważ nie jest to zależne od dziecka i nie wynika z jego złej woli. Gdy maluch przyjdzie w nocy powiedzieć, że się zmoczył, trzeba zmienić mu pościel i piżamkę, a przede wszystkim uspokoić, przytulić i powiedzieć, że nic się nie stało.

Dobra metoda na uporanie się z moczeniem nocnym

Na forach internetowych można znaleźć pomysły rodziców, którzy są zdecydowani za wszelką cenę na zwalczenie przypadłości dziecka.  Radzą oni, by ograniczyć spożywanie napojów przed snem lub budzić dziecko kilkukrotnie w nocy, aby skorzystało z toalety. Metody takie zdecydowanie nie są dobre. Zabranianie maluchowi picia jest przede wszystkim niezdrowe, a budzenie męczące zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

Znacznie lepszym sposobem jest stworzenie kalendarza, na którym będziemy zaznaczać dni, w których dziecko nie zmoczyło łóżeczka. Maluch może sam zakreślać te noce, które przespał bez siusiania, przez co będzie widział, że z czasem ilość takich nocy zwiększa się.

Gdy nie potraficie sobie poradzić ze swoimi reakcjami na nocne moczenie to warto udać się do psychologa, który doradzi jak się zachowywać w sytuacji, gdy dziecko, nawet 4 czy 5 letnie zmoczy łóżko. Jeśli problem leży w malcu i jego podejściu do nocnych wpadek to psycholog dziecięcy również będzie niezbędny.

 

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo