Dni wolne od szkoły 2024. Uczniowie już nie mogą się doczekać maja. Odpoczną podwójnie!

W połowie roku szkolnego uczniowie są już zmęczeni obowiązkami i z niecierpliwością czekają na dłuższe wolne. Na dłuższy odpoczynek mogą liczyć w okresie ferii zimowych, ale na kolejną przerwę trzeba będzie nieco poczekać. W tym roku wyjątkowo dobrze zapowiada się dla uczniów cały maj. Jak układają się dni wolne od szkoły w 2024 roku. Czy w marcu są dni wolne od szkoły?

Dni wolne od szkoły 2024

Po zakończeniu ferii zimowych (które w tym roku trwają w czterech turach od 15 stycznia do 25 lutego) uczniowie tak naprawdę zaczynają już odliczanie do wakacji. I rzeczywiście często te ostatnie miesiące roku szkolnego mijają błyskawicznie, zwłaszcza że po drodze wypada sporo świąt i dodatkowych dni wolnych.

Już pod koniec marca uczniowie odpoczną podczas ferii wielkanocnych, a zaledwie cztery tygodnie później rozpoczną majówkę. Maj w tym roku zapowiada się wyjątkowo korzystnie, ponieważ 1 maja wypada w środę, co oznacza co najmniej 5 dni wolnego. Część dyrektorów może ustanowić również dni dyrektorskie w poniedziałek i wtorek (29 i 30 kwietnia), co da aż 9 długich dni na odpoczynek.

To jednak jeszcze nie koniec dobrych wiadomości w maju. Uczniów czeka drugi długi weekend z okazji Bożego Ciała. Święto wypada zawsze w czwartek, a w tym roku będzie to 30 maja, co daj 4 dni wolnego (od 30 maja do 2 czerwca).

Maj to dodatkowo miesiąc egzaminów (ósmoklasisty i matur). Z tego powodu uczniowie, którzy w tym roku do nich nie podchodzą, mają kilka dodatkowych dni na odpoczynek. Najważniejsze matury przypadają na 7-9 maja i wtedy pozostałe klasy zazwyczaj mają wolne. Podobnie w przypadku szkół podstawowych. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w terminie 14-16 maja i młodsi uczniowie są wówczas zazwyczaj zwolnieni z lekcji.

Dni wolne od nauki 2024:

  • 28 marca – 2 kwietnia 2024 – ferie wiosenne, Wielkanoc,
  • 1 – 5 maja – majówka,
  • 30 maja – 2 czerwca 2024 – długi weekend, Boże Ciało,
  • 1 listopada 2024 (piątek) – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada 2024 (poniedziałek) – Święto Niepodległości,
  • 21 grudnia (sobota) – 1 stycznia 2025 (środa) – przerwa świąteczno-noworoczna.

Zobacz: Kiedy Wielkanoc 2024? Tym razem wyjątkowo wcześnie. Uczniowie po feriach nie pochodzą do szkoły zbyt długo

Marzec – dni wolne od szkoły

Przez niemal cały marzec uczniowie muszą chodzić do szkoły bez żadnej przerwy (oczywiście nie licząc weekendów). Odpoczną dopiero pod koniec miesiąca 28 marca rozpoczynają się bowiem ferie wiosenne z okazji Wielkanocy, które potrwają do 2 kwietnia.

Sprawdź: Nowe przedmioty w szkole od września 2024? Uczniów czekają aż trzy nowości! A to dopiero początek zmian

Czytelnicy pytają o

Czy w marcu jest wolne od szkoły?

Tak, pod koniec marca wypadają ferie wielkanocne.

Czy Wielki Czwartek jest wolny od szkoły 2024?

Tak, w Wielki Czwartek zaczynają się ferie wiosenne z okazji Świąt Wielkanocnych.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo