Do jakiej temperatury można wychodzić z dziećmi w przedszkolu? Sprawdzamy przepisy

Chociaż zimy nie są już aż tak mroźne, a ujemne temperatury utrzymują się krótki, to jednak potrafią mocno dać się we znaki. Spacery i zabawa na świeżym powietrzu o każdej porze roku dobrze wpływa na zdrowie dzieci, dlatego nawet kiedy na dworze robi się nieco chłodniej, nauczycielki organizują zajęcia na zewnątrz. Czy jednak jest jakaś granica temperatury? Do jakiej temperatury można wychodzić z dziećmi w przedszkolu?

Do jakiej temperatury można wychodzić z dziećmi w przedszkolu?

Jak się okazuje, w przepisach próżno szukać sztywnych norm dotyczących temperatury, w której dzieci mogą przebywać na świeżym powietrzu. Tej kwestii nie regulują przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny przedszkolach. Rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 roku wskazuje jednak, że niedopuszczalne jest organizowanie wycieczek podczas burzy, śnieżycy i gołoledzi.

Zasady dotyczące temperatur powinny jednak zostać określone w statucie placówki. Niezależnie jednak od regulaminu przedszkola, decyzję o wyjściu na zewnątrz, gdy panuje ostry mróz, nauczyciel powinien dokładnie rozważyć, biorąc pod uwagę warunki oraz stan zdrowia. W razie potrzeby kwestia ta powinna być także skonsultowana z rodzicami oraz dyrekcją placówki.

Zobacz też: Będą podwyżki dla nauczycieli przedszkola 2024? Wiadomo już, kto nie może liczyć na wyższe pensje

Do ilu stopni na minusie można wychodzić z dzieckiem?

Czas na świeżym powietrzu można spędzać z dzieckiem, nawet jeśli panuje silny mróz. Najważniejsze jest oczywiście, aby zadbać o odpowiedni ubiór, np. bieliznę termiczną, czapkę i szalik z porządnego, naturalnego materiału, który dobrze chroni przed chłodem.

W przypadku młodszych rzeczy kwestia jest jednak bardziej skomplikowana. Nie zaleca się wyjść i spacerów z niemowlakami, gdy temperatura spada poniżej -6 stopni Celsjusza.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo