Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 28 czerwca? Będzie wypłacany co najmniej do drugiej tury wyborów dodatkowy zasilek opiekunczy po 28 czerwca

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 28 czerwca? Będzie wypłacany co najmniej do drugiej tury wyborów

Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał także po 28 czerwca? Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że tak. Choć pierwotnie ministra zaznaczyła, że w ubiegłych latach (bez pandemii) rodzice w czasie wakacji musieli we własnym zakresie organizować opiekę nad dziećmi, ostatecznie zdecydowano o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne 14 dni, czyli do dnia w którym odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto może go otrzymać?

Przypomnijmy, że na mocy ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych rodzicom dzieci w wieku do lat 8, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Takie świadczenie można otrzymać:

  • z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko albo braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19,
  • w przypadku otwarcia tych placówek w czasie trwania COVID-19, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem.

Sprawdź: Jakie zmiany w nauczaniu zdalnym od września planuje MEN?

Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany także w wakacje?

Pierwotnie przepisy mówiły, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje do 28 czerwca 2020. Termin jego wypłaty był już jednak kilkukrotnie przedłużany, dlatego część rodziców miała nadzieję, że stanie się tak po raz kolejny. I mieli rację. W miniony czwartek ministra Marlena Maląg poinformowała, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne 14 dni, tj. do 12 lipca 2020 r., a zasady jego przyznawania nie zmienią się.

– Ważna informacja – podobnie jak do tej pory, jeżeli rodzice lub opiekunowie mimo otwarcia placówki nie będą mogli posłać do niej dziecka, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nadal będzie im przysługiwało – powiedziała ministra.

Informacja o planowanym wydłużeniu okresu, za który można otrzymać zasiłek znalazła się także w wykazie prac legislacyjnych rządu.

„W projekcie rozporządzenia proponuje się wydłużenie prawa do pobierania przez ubezpieczonych dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres 14 dni, jednakże nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2020 r. Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki oraz w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o nie korzystaniu z usług placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2020 r.” – czytamy w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Co zrobić, aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika składek (np. u pracodawcy lub zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą powinny złożyć takie oświadczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy i można go złożyć w dowolnym momencie. Bez złożenia takiego dokumentu ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Sprawdź: Jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem to krótki dokument, w którym należy uzupełnić takie dane jak imię i nazwisko rodzica oraz dziecka, numer PESEL i numer oraz seria dowodu rodzica, adres zamieszkania oraz numer konta bankowego, na który ma być przekazywane świadczenie. Wzór takiego oświadczenia można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.