Gry planszowe nie tylko dla dzieci
Zabawy i gry to ważny element świata dziecięcego. Odpowiednio dobrane zabawki mogą być jednocześnie rozrywką, ale także rozwijać konkretne umiejętności maluchów. Takimi zabawkami zapewniającymi rozwój dziecka są z pewnością gry planszowe.
Edukacja na planszy
Na rynku dostępna jest dzisiaj ogromna ilość wszelakich planszówek. Najprostsze gry możemy zaproponować już dziecku dwuletniemu. Już samo oglądanie i dotykanie różnych elementów np. kafelków, drewnianych figurek stymuluje rozwój. Dzieci uczą się rozróżniać kolory i kształty. Dzięki dopasowywaniu elementów łatwiej dostrzegą powiązania pomiędzy poszczególnymi przedmiotami i usprawnią swoje zdolności manualne. Przykładem mogą tu być gry „Ratuj króliczki” oraz „Tomcio i wiosenne porządki”, w których duże, kolorowe, drewniane elementy zostały przygotowane tak, by dobrze pasowały do małych rączek.
Przedszkolakom możemy zaproponować już proste gry z elementami strategii i liczenia, na przykład „Nogi stonogi” lub „Pędzące żółwie”. Mimo prostych zasad, poza rzutami kostką, obie gry wymagają podejmowania decyzji, co ma duże znaczenie w końcowej klasyfikacji.
Dzieciom w wieku szkolnym najczęściej proponujemy gry, które będą stanowiły uzupełnienie edukacji. Mogą to być gry pomagające w opanowaniu matematyki, jak „Polowanie na robale”, poszerzające słownictwo jak „SłowoStwory”, czy poprzez zabawę uczące słówek z angielskiego jak „Inspektor Tusz”. Gry te będą z pewnością urozmaiceniem nauki.
Przede wszystkim potrzebny jest drugi człowiek
To, co odróżnia planszówki od rozrywki elektronicznej, tak chętnie wybieranej przez dzieci w dzisiejszych czasach, to wymagana interakcja z drugim człowiekiem. Gry planszowe w ogromnej większości przeznaczone są dla dwóch, a nierzadko większej liczby graczy. Co za tym idzie, aby zagrać, trzeba zgromadzić grupkę chętnych, nawiązać nowe znajomości, zagadać do rodzeństwa, z którym byliśmy pokłóceni, ale teraz dostrzegamy ich wartość. Gra wymaga rozmowy. Inicjator musi zachęcić współgraczy, często musi umieć klarownie wyjaśnić zasady gry. Dzieci uczą się przekazywania informacji, nawiązywania kontaktów. Planszówki doskonale sprawdzą się podczas spotkań z nowymi dziećmi, czy to w szkole, czy to podczas wycieczek. Doskonale przełamują lody. Gdy nie za bardzo wiadomo, o czym pogadać, zawsze można zaproponować partyjkę gry karcianej, np. „Hobbita”, który łatwo mieści się w szkolnym plecaku.
Wspólna gra jest też często okazją do rozmów między dzieckiem a opiekunami. Rodzice dowiadują się o czym myśli maluch, z czym się boryka, czy rozumie przekazywane zasady. Mogą zaobserwować, jak dziecko radzi sobie przy planszy, czy jest spostrzegawcze, sprawne manualnie, czy wyciąga wnioski, jak radzi sobie z emocjami.
Można też jednoosobowo
Nie zawsze mamy pod ręką paczkę znajomych. Wtedy można zaproponować dziecku grę, w którą może zagrać także samo. Tu przykładem może być „Ubongo”, „Ratuj króliczki”, „Mali detektywi”, gry w które standardowo gramy w kilka osób, ale można też prowadzić rozgrywkę jednoosobową.
Oswajamy emocje
Rozgrywki wywołują emocje. Okrzyki radości i zawodu zazwyczaj są głośno manifestowane przez graczy. Radość z wygranej i płacz po przegranej przeplatają się ze sobą nieustannie. Gry uczą, jak radzić sobie z sukcesami i porażkami. Te umiejętności dziecko przenosi później do rzeczywistego świata. Pięknie o walorach gier planszowych mówi Wojciech Sieroń, nauczyciel informatyki, recenzent i propagator gier planszowych: „Kończąca się gra pomoże zrozumieć i utrwalić szlachetną zasadę: wygrywać bez pychy, przegrywać bez urazy. Co ważne, nauczy także rozumienia i przestrzegania reguł.”
Ostatnia edycja Planszówek na Narodowym udowodniła, że zainteresowanie grami planszowymi jest z roku na rok coraz większe. Ponad pięć tysięcy osób grało w planszówki tego samego dnia w tym samym miejscu. Rodzice doceniają to, że grając w planszówki, dzieci uczą się nowych słów, liczenia, logicznego myślenia. A koronnym argumentem za tą formą rozrywki zazwyczaj jest to, że nauka poprzez zabawę jest przyjemna.
Spotkajmy się przy planszy!
Materiał powstał przy współpracy z Egmont.pl
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem