Hemoroidy w ciąży: Profilaktyka, Objawy, Leczenie

Wstydliwy problem – hemoroidy w ciąży

Hemoroidy są problemem dotykającym bardzo dużą liczbę kobiet w ciąży (40-85%). Ale co to właściwie są hemoroidy? Hemoroidy to poszerzenia fizjologicznie występujących struktur w odbycie – guzków krwawniczych. Zadaniem guzków krwawniczych jest uszczelnianie odbytu, co daje pełną kontrolę oddawania gazów i stolca.

W związku z niedostateczną wiedzą lub zwyczajnym brakiem zainteresowania tematyką ciąży, popełnianych jest wiele błędów żywieniowych, które mogą doprowadzić do powstania hemoroidów. Ponieważ większość ciężarnych pozostaje podczas ciąży w domu, warto przeznaczyć ten czas na zdobycie dodatkowych informacji w związku z tym tematem.

Jakie są przyczyny hemoroidów w ciąży i jak zapobiegać ich powstawaniu? Odpowiedzi na te i inne pytania zaprezentowane zostały w poniższym artykule.

Przyczyny powstawania hemoroidów u kobiet w ciąży

Poszerzone guzki krwawnicze zazwyczaj dają o sobie znać w 3. trymestrze ciąży. Dlaczego? Jest to bezpośrednio związane z powiększającą się macicą. W trzecim trymestrze ciąży macica osiąga już na tyle dużą masę, że zaczyna uciskać niektóre żyły jamy brzusznej i miednicy, do których zaliczamy żyłę główną dolną. Powoduje to wzrost ciśnienia żylnego (nie tylko w tej żyle, ale również w innych, uciskanych przez macicę, naczyniach), a to w konsekwencji zmniejszony przepływ krwi. Skutkiem tego jest wytworzenie poszerzeń w obrębie tych naczyń (m.in. naczyń odbytu), czyli żylaków. Nie mamy zbyt dużego wpływu na ten proces.

Dodatkowym elementem powodującym powstawanie hemoroidów są zaparcia utrzymujące się przez dłuższy czas. Niestety w związku ze zmianami hormonalnymi i zmianami trybu życia podczas ciąży u przyszłych mam występuje skłonność do zaparć.

Objawy hemoroidów

  • Krwawienie z odbytu – jest głównym objawem hemoroidów. Występuje zazwyczaj po wypróżnieniu, a szczególnie przy wytężonym wypróżnieniu z powodu zaparcia. Ma postać drobnych pasemek świeżej, czerwonej krwi widocznych na papierze toaletowym lub (przy obfitszym krwawieniu) można obserwować czerwonawe zabarwienie muszli klozetowej;
  • Świąd i uczucie dyskomfortu w okolicy odbytu;
  • Ból;
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia.

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów podczas ciąży?

Im bardziej zdrowy tryb życia w czasie ciąży prowadzisz, tym mniejsze szanse na wystąpienie hemoroidów w Twoim organizmie. Jeśli jednak zmagasz się już z hemoroidami, to wprowadzenie tych kilku zasad ograniczy ich dalszy rozwój.

Pierwszym aspektem profilaktyki jest zmiana diety na lekkostrawną. Jest to bardzo korzystne zarówno dla matki, jak i maluszka. Dieta lekkostrawna opiera się głównie na zwiększeniu w swoich dobowych racjach pożywienia udziału warzyw i owoców, czyli produktów bogatych w błonnik. Oczywiście nie trzeba odmawiać sobie od razu innych rzeczy, na które mamy ochotę, np. czekolady. Jednakże owoce i warzywa to produkty, które powinny przeważać w diecie przeszłej mamy.
Unikaj potraw smażonych, jedz częściej potrawy pieczone i gotowane na parze. Zaparcia mogą również powodować preparaty z żelazem, które często stosuje się podczas ciąży. Jeśli nie występuje u Ciebie konieczność jego suplementacji, to zamiast tabletek postaw na naturalne produkty zawierające ten pierwiastek, np.: wątróbka, natka pietruszki, produkty zbożowe. Pamiętaj, że żywność typu fast food potęguje zaparcia, więc wyeliminuj lub przynajmniej ogranicz ich spożycie.

Dodatkowo należy dużo pić, najlepiej wodę lub soki owocowe (100%). Każda ciężarna powinna wypijać 2-2,5l dziennie (optymalnie 2,5l). Jeśli nie wiesz, ile dziennie pijesz możesz zrobić prosty test. Zapisuj każdą porcję płynów, którą wypijasz na kartce. Niska szklanka zazwyczaj ma pojemność około 250 ml, natomiast kubek 300 ml. Zlicz wszystko na wieczór i w ten prosty sposób dowiesz się, czy liczba płynów, którą spożyłaś mieści się w zalecanym zakresie.

Do swojej codziennej aktywności fizycznej włącz spacer. Dobrym wyborem jest spacer poranny i wieczorny trwający około 30 min każdy. W zimę nie ma to aż tak dużego znaczenia, natomiast w lato dzięki temu unikniesz największego upału. Nie biegnij, ale postaraj się utrzymać umiarkowane tempo ruchu.

Podczas wypróżniania staraj się nie przeć na stolec. Parcie wzmaga powstawania napięcia w kanale odbytu i przyczynia się do powstawania większej liczby poszerzeń guzków krwawniczych.

Leczenie hemoroidów w ciąży

Leczenie hemoroidów w ciąży jest zazwyczaj zachowawcze, gdyż dolegliwości te ustępują w czasie połogu. Ponadto jest ono znacznie ograniczone przez samą ciążę, gdyż niektóre leki są szkodliwe dla dziecka. Zawsze przed podjęciem leczenia powinnaś skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby dowiedzieć się czy dany lek jest dla Ciebie odpowiedni.

W leczeniu hemoroidów stosuje się głównie leki w postaci czopków lub kremów. Oprócz tego ciężarną obowiązuje dieta bogata w błonnik, zwiększenie aktywności fizycznej, staranna higiena okolicy odbytu oraz unikanie silnego parcia na stolec. Poleca się również robienie nasiadówek w gorącej wodzie oraz okładów i nasiadówek z kory dębu lub oczaru wirginijskiego. Jeśli problem nie ustępuje po porodzie należy rozważyć leczenie chirurgiczne.

Niestety, podczas ciąży potencjalne szanse na powstanie hemoroidów są duże. Dlatego warto jest pamiętać przede wszystkim o tym, jak im zapobiegać. Stosowanie się do zasad profilaktyki ograniczy w znaczny sposób możliwość ich powstawania. Jeśli natomiast ten problem już Cię dotyczy postaraj się nie stresować o jego dalszy przebieg, gdyż u większości kobiet ustępuje on po porodzie.

Sprawdź: Jak siedzieć w ciąży – dobre praktyki i złe nawyki

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Hemoroidy w ciąży: Profilaktyka, Objawy, Leczenie

  1. A czy podczas ciąży zalecane byłoby stosowanie może jakiś ziół, które by tą dietę w błonnik wzbogacały, czy raczej nie można czegoś takiego stosować?

    • Mi się wydaje, że nie powinno być żadnych przeciwskazań. Jedyne na co warto i powinno się zwracać uwagę to odpowiednie dawkowanie, bo tak jak na hemoroidy mogą pomóc dobrze dawkowane zioła. Tak niestety zbyt duża ilość może stworzyć różnego typu problemy

      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo