Ile powinno spać dziecko?

Sen to ważna część życia każdego z nas. Bez jego odpowiedniej ilości gorzej funkcjonujemy, zaburzone są niektóre funkcje naszego organizmu oraz praca mózgu. Wraz z wiekiem ilość zapotrzebowania na sen maleje. Najwięcej potrzebują go noworodki i niemowlęta, ale również kilkuletnie dzieci powinny spać zdecydowanie dłużej niż dorośli.

Ile powinien spać noworodek?

Noworodek przesypia większą część doby. Zajmuje mu to nawet 20 godzin! Nie ma w tym nic niepokojącego, to zupełnie normalne. Pamiętaj jednak, że maluch powinien regularnie się wybudzać. W pierwszych tygodniach życia noworodka jego sen nie powinien być dłuższy niż 3 godziny. Chociaż dzieci zazwyczaj same domagają się karmienia, to gdy maluszek nie budzi się na jedzenie musisz obudzić go Ty. W przeciwnym przypadku może dojść do groźnego spadku poziomu cukru w jego krwi. Wywoła to jeszcze większą falę senności i znaczne osłabienie, co jest bardzo niebezpieczne. Wybudzaj dziecko regularnie i przystawiaj do każdej piersi na minimum 15 minut.

 Ile powinno spać niemowlę?

Wraz z upływem tygodni maluch stanie się coraz bardziej aktywny. Coraz mniejszą część doby spędzi śpiąc. To, ile powinno spać miesięczne dziecko, zależy od konkretnego przypadku. Niektóre miesięczniaki śpią jeszcze prawie po 20 godzin na dobę, a te bardziej aktywne już zaledwie 17-18 godzin.

3-miesięczne dziecko śpi już nieco krócej. Zazwyczaj przesypia około 15 godzin na dobę. Nocny odpoczynek trwa około 9 godzin, a w ciągu dnia maluch przesypia około 6 godzin. Oczywiście to, ile śpi 3-miesięczne niemowlę również jest uzależnione od konkretnego malucha.

Ile powinno spać roczne dziecko?

Roczne dziecko śpi już zdecydowanie krócej niż młodsze niemowlęta. Przesypia obecnie około 12 godzin na dobę. Nocny wypoczynek trwa u niego nadal około 9 godzin, jednak ilość snu w czasie dnia znacząco się zmniejsza. W zależności od dziecka, drzemki w ciągu dnia zajmują około 3 godziny. Niektóre maluchy potrzebują tylko jednej w ciągu całego dnia, inne z kolei sypiają dwa razy, lecz krócej.

via GIPHY

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo