Jak nauczyć dziecko myć zęby?

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna – tylko regularne, sumienne szczotkowanie zębów może uchronić przed próchnicą i jej przykrymi skutkami. Często jednak okazuje się, że dzieci niechętnie podchodzą do tego obowiązku. Nie rozumieją w pełni konsekwencji, a sama czynność jest dla nich nudna, a niekiedy wręcz trudna – zwłaszcza gdy dopiero uczą się prawidłowego używania szczoteczki. Jak zatem wyrobić u maluchów dobry nawyk mycia zębów rano i wieczorem? I co zrobić, aby szczotkowanie było skuteczne? Zobacz praktyczne porady, dzięki którym z łatwością nauczysz swoją pociechę regularnego dbania o jamę ustną.

Dlaczego należy dbać o zęby od najmłodszych lat?

Czy wiesz, że już od pierwszych dni życia możesz zacząć naukę mycia zębów u niemowlaka? Choć pierwsze mleczaki dopiero zaczną się pojawiać, uwagi wymagają delikatne dziąsła maleństwa. Przecierając je zwilżonym gazikiem (pamiętaj, że woda powinna być przegotowana) usuwasz resztki pokarmu i nie dopuszczasz do rozwoju bakterii. O higienę jamy ustnej warto dbać już od najmłodszych lat z kilku powodów:

  • wyrabiasz u dziecka zdrowy nawyk,
  • chronisz przed próchnicą, która z zębów mlecznych może przenieść się na uzębienie stałe,
  • przyzwyczajasz malucha do zabiegów pielęgnacyjnych – będzie spokojniejszy podczas wizyty u dentysty, ponieważ wie, czego się spodziewać.

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej u dziecka?

Kiedy już pojawi się pierwszy ząbek, najwyższa pora pożegnać się z gazikiem i zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do higieny jamy ustnej. Możesz zacząć od specjalnej nakładki na palec, a później w szczoteczkę przeznaczoną dla maluchów. Zwróć uwagę, żeby była dostosowana do wieku dziecka. Dzięki temu będzie wyprofilowana w taki sposób, aby mieścić się w małej rączce, a główka bez trudu dosięgnie do najdalszych zakamarków. Również pasta do zębów powinna być dopasowana pod tym względem – te dla dorosłych dostarczają zbyt duże ilości fluoru i mają substancje ścierające, które szkodzą mleczakom.

Początkowo to rodzic jest odpowiedzialny za szczotkowanie zębów pociechy. Warto pozwolić pod koniec porannego i wieczornego mycia, aby maluch sam spróbował operować szczoteczką. W ten sposób uczy się, jak poprawnie to robić. Najpierw stosuj minimalne ilości pasty, a od 3. roku życia możesz nakładać porcję wielkości ziarenka grochu.

Jak nauczyć dziecko prawidłowego szczotkowania zębów?

Aby nauczyć dziecko prawidłowego szczotkowania zębów, przede wszystkim tłumacz mu i pokazuj, jak powinno to robić. Wykonuj okrężne ruchy, przesuwając szczoteczkę po kolejnych ząbkach. Maluch najlepiej uczy się przez naśladowanie i powtarzanie, dlatego nie zniechęcaj się i codziennie wspólnie dbajcie o czystość jamy ustnej. Możesz także wykorzystać zabawki – bawcie się w szykowanie misiów do snu i wieczorne rytuały, z myciem zębów na czele. Ćwiczcie też motorykę małą – sprawne posługiwanie się szczoteczką ułatwi wykonywanie okrężnych ruchów, które są niezbędne, aby dokładnie umyć każdy ząbek.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce myć zębów?

Może się zdarzyć, że mimo Twoich starań i chęci, pociecha odmawia mycia zębów. Monotonna, powtarzalna czynność, choć trwa zaledwie 3 minuty, dłuży jej się w nieskończoność i zwyczajnie nudzi. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim:

  • myjcie zęby razem – maluchy uwielbiają robić wszystko z rodzicami,
  • pozwól dziecku samodzielnie wybrać wzór szczoteczki – rysunek ulubionego bohatera z bajki lub kształt zwierzątka zachęci do pilnowania codziennej rutyny,
  • wypróbuj płyny barwiące (kolor wskazuje na miejsce, które wymaga dalszej uwagi) – zamienią obowiązek mycia zębów w zabawę,
  • postaw na smakowe pasty – uatrakcyjnią i umilą szczotkowanie,
  • chwal i nagradzaj dziecko za dbałość o higienę jamy ustnej.

Już wiesz, jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Skorzystaj z tych sprawdzonych porad, aby zachęcić pociechę do mycia zębów i wyrobić w niej nawyk codziennego szczotkowania. Wszystkie pomocne akcesoria znajdziesz w Drogerii Krokus. Wybierz takie, które przypadną do gustu Twojemu maluchowi – dzięki temu chętnie będzie po nie sięgał i szybko polubi nowy element porannej i wieczornej pielęgnacji. Pamiętaj: im szybciej wprowadzisz mycie zębów do codziennej rutyny, tym łatwiej będzie dziecku się do niej przyzwyczaić. Dlatego zadbaj o higienę jamy ustnej już od pierwszych lat życia bobasa.

Artykuł Sponsorowany

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo