Kategoria

Wielkanoc

Kiedy jest Wielkanoc?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że co roku wypada w innych dniach: czasem jest to koniec marca, a czasem aż miesiąc później! Od niemal 1700 lat nie zmienia się jedno: Obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, przy czym nie chodzi tu o astronomiczną pełnię, a o tę wyznaczaną zgodnie z kalendarzem lunarno-solarnym lub, w Kościele Prawosławnym, zgodnie z kalendarzem juliańskim.

Wielkanoc: najważniejsze święto kościelne

Wielkanoc jest jednocześnie najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, podczas którego chrześcijanie wspominają misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Pierwotnie Niedzielę Wielkanocną poprzedzał kilkudniowy post, ale ostatecznie wydłużono go do 40 dni zakończonych Wielkim Tygodniem i w końcu Niedzielą Wielkanocną.

Wielki Tydzień zaczyna Niedziela Palmowa: święto upamiętniające wjazd Jezusa do Jerozolimy. Równie istotne dla chrześcijan są następujące po niej dni, a w szczególności Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.

Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, podczas której w niektórych kościołach odbywa się obrzęd mycia nóg dwunastu mężczyznom. W Wielki Piątek w kościołach nie ma mszy. W ich miejsce odbywa się droga krzyżowa. Wielka Sobota jest dniem, w którym zwyczajowo w kościołach odwiedza się groby pańskie oraz święci pokarmy. Triduum Paschalne kończy się w Wielką Niedzielę.

Życzenia na Wielkanoc

Życzenia na Wielkanoc są jednym z tradycyjnych elementów śniadania wielkanocnego. Dzieląc się poświęconymi w kościele pokarmami składamy najbliższym życzenia wielkanocne. Zabawne lub całkiem poważne życzenia i wiersze na Wielkanoc rozsyłamy także znajomym, współpracownikom oraz dalszej rodzinie, z którą nie zasiądziemy w święta do stołu.

Ozdoby na Wielkanoc

Podczas tych wypadających wczesną wiosną świąt do zrobienia ozdób i udekorowania domu wykorzystujemy pojawiające się już gdzieniegdzie tulipany, krokusy oraz bazie. Wśród ozdób wielkanocnych dominują pisanki, czekoladowe króliczki i baranki. I choć wśród tęczowych kolorów i całej masy czekolady czasami o tym zapominamy, każdy z nich jest symbolem.

Malowane na święta wielkanocne jaja symbolizują życie.  Odpowiednie znaczenie mają też inne wkładane do koszyczków pokarmy. Chleb, podobnie jak sól, symbolizuje dostatek, mięso – dobre zdrowie, zaś ser – przyjaźń. Jako ostatnie do święconki trafiło ciasto, które jest synonimem umiejętności i doskonałości. Wykorzystywane podczas przybierania koszyczka wielkanocnego baranki symbolizują ofiarę i zwycięstwo nad śmiercią. Wszędobylskie zajączki i króliki wielkanocne związane są jeszcze z obrzędami pogańskimi i oznaczają dobrobyt. Zapewne dlatego tak wiele gromadzimy ich tuż przed czasem, kiedy wypada Wielkanoc.

Wielkanoc

Modlitwa przed śniadaniem wielkanocnym

Modlitwa przed śniadaniem wielkanocnym powinna być tak samo nieodłączną częścią celebrowania Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, jak dzielenie się poświęconymi dzień wcześniej pokarmami czy składanie najbliższym życzeń. Jaka modlitwa przy śniadaniu wielkanocnym powinna zostać odmówiona i kto powinien to zrobić? Modlitwa przed śniadaniem…

Czytaj dalej
Wielkanoc

Robótki ręczne: Girlanda i zajączki wielkanocne

Wielkanoc to magiczny czas, który pozwala nie tylko na wspólne, rodzinne spędzenie czasu przy wielkanocnym śniadaniu. To również możliwość nawiązania większych więzi rodzinnych przy wspólnym tworzeniu dekoracji świątecznych. Wielkanocne robótki ręczne Jeśli nasze dziecko jest odpowiednio duże możemy zapewnić mu…

Czytaj dalej
pisanki wielkanocne
Wielkanoc

3 pomysły na Pisanki Wielkanocne [wzory]

Pisanki są znacznie starsze niż chrześcijaństwo. Zwyczaj malowania jajek znany był już za czasów cesarstwa rzymskiego. Co ciekawe sposoby ich barwienia nie zmieniły się od stuleci. Oczywiście coraz częściej sięgamy po chemiczne barwniki, ale to te naturalne często pozwalają na…

Czytaj dalej
Close