Wielkanoc

Kiedy jest Wielkanoc?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że co roku wypada w innych dniach: czasem jest to koniec marca, a czasem aż miesiąc później! Od niemal 1700 lat nie zmienia się jedno: Obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, przy czym nie chodzi tu o astronomiczną pełnię, a o tę wyznaczaną zgodnie z kalendarzem lunarno-solarnym lub, w Kościele Prawosławnym, zgodnie z kalendarzem juliańskim.

Wielkanoc: najważniejsze święto kościelne

Wielkanoc jest jednocześnie najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, podczas którego chrześcijanie wspominają misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Pierwotnie Niedzielę Wielkanocną poprzedzał kilkudniowy post, ale ostatecznie wydłużono go do 40 dni zakończonych Wielkim Tygodniem i w końcu Niedzielą Wielkanocną.

Wielki Tydzień zaczyna Niedziela Palmowa: święto upamiętniające wjazd Jezusa do Jerozolimy. Równie istotne dla chrześcijan są następujące po niej dni, a w szczególności Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.

Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, podczas której w niektórych kościołach odbywa się obrzęd mycia nóg dwunastu mężczyznom. W Wielki Piątek w kościołach nie ma mszy. W ich miejsce odbywa się droga krzyżowa. Wielka Sobota jest dniem, w którym zwyczajowo w kościołach odwiedza się groby pańskie oraz święci pokarmy. Triduum Paschalne kończy się w Wielką Niedzielę.

Życzenia na Wielkanoc

Życzenia na Wielkanoc są jednym z tradycyjnych elementów śniadania wielkanocnego. Dzieląc się poświęconymi w kościele pokarmami składamy najbliższym życzenia wielkanocne. Zabawne lub całkiem poważne życzenia i wiersze na Wielkanoc rozsyłamy także znajomym, współpracownikom oraz dalszej rodzinie, z którą nie zasiądziemy w święta do stołu.

Ozdoby na Wielkanoc

Podczas tych wypadających wczesną wiosną świąt do zrobienia ozdób i udekorowania domu wykorzystujemy pojawiające się już gdzieniegdzie tulipany, krokusy oraz bazie. Wśród ozdób wielkanocnych dominują pisanki, czekoladowe króliczki i baranki. I choć wśród tęczowych kolorów i całej masy czekolady czasami o tym zapominamy, każdy z nich jest symbolem.

Malowane na święta wielkanocne jaja symbolizują życie.  Odpowiednie znaczenie mają też inne wkładane do koszyczków pokarmy. Chleb, podobnie jak sól, symbolizuje dostatek, mięso – dobre zdrowie, zaś ser – przyjaźń. Jako ostatnie do święconki trafiło ciasto, które jest synonimem umiejętności i doskonałości. Wykorzystywane podczas przybierania koszyczka wielkanocnego baranki symbolizują ofiarę i zwycięstwo nad śmiercią. Wszędobylskie zajączki i króliki wielkanocne związane są jeszcze z obrzędami pogańskimi i oznaczają dobrobyt. Zapewne dlatego tak wiele gromadzimy ich tuż przed czasem, kiedy wypada Wielkanoc.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general