Kilka patentów na to, jak szybko zajść w ciążę

Wbrew pozorom zajście w ciążę wcale nie jest łatwe. Paradoksalnie, niektórzy młodzi rodzice lub pary, które starają się o dziecko często twierdzą, że nie wiedzą, jak to jest możliwe, że inni, którzy o dziecko się nie starali, wręcz nie chcieli ciąży, poczynają malucha podczas pierwszego stosunku bez zabezpieczenia. W dzisiejszych czasach długość okresu starania się o dziecko wydłuża się, ponieważ zarówno kobiety, jak i mężczyźni narażeni są na choroby cywilizacyjne, które utrudniają spłodzenie potomka. Otyłość czy problemy z tarczycą to schorzenia, których dawniej było mniej, a które w znacznym stopniu opóźniają zajście w ciążę. Na szczęście istnieje sporo wskazówek dla par, dzięki którym łatwiej będzie im szybko zajść w ciążę.

Jak zajść szybko w ciążę? Poznaj swój cykl!

Aby zajść szybko w ciążę niezbędna jest podstawowa wiedza o cyklu menstruacyjnym kobiety. Podręcznikowy cykl trwa 28 dni. Nie jest jednak prawdą, że cykle krótsze niż 28 dni lub dłuższe są nieprawidłowe. Każda kobieta jest inna i u jednych cykl będzie trwał 23 dni, u innych 33 dni. Zakłada się jednak, iż długość prawidłowego cyklu menstruacyjnego trwa od 21 do 35 dni.

Wiele kobiet, których długość cykli waha się ±2 dni, zastanawia się, jak długie są ich prawdziwe cykle i czy czasem nie ma nieregularnych miesiączek. Aby obliczyć długość swojego cyklu należy po prostu wybrać modalną, czyli wartość najczęściej występującą w przeciągu roku. Tylko wtedy, gdy długość cyklów różni się o ponad ±4 dni, mówi się o nieregularnym miesiączkowaniu.

Cykl kobiecy podzielony jest na kilka ważnych etapów, a jego dni dzieli się na dwie grupy: dni płodne i niepłodne. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wzrasta w dni płodne. Kiedy jednak one występują?  Na początku każdego cyklu występuje etap krwawienia (bo przecież cykl menstruacyjny zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki), po którym przychodzi etap dni płodnych lub niepłodnych, co zależy wyłącznie od organizmu każdej kobiety. Nie jest jednak tak, że nie da się wyliczyć, czy po zakończonej miesiączce kobieta ma dni płodne czy te, podczas których nie można zajść w ciążę. Do tego właśnie niezbędna jest wiedza o długości cyklu menstruacyjnego. Jeżeli kobieta ma regularne cykle, sprawa jest ułatwiona, bowiem bardzo łatwo wyliczyć dzień, kiedy powinna wystąpić owulacja.

depositphotos.com

Owulacja, czyli inaczej jajeczkowanie, jest to moment w cyklu kobiety, kiedy organizm uwalnia komórkę jajową. Pęka wówczas pęcherzyk Graffa i do jajowodu przedostaje się komórka, żeńska gameta, gotowa do zapłodnienia. Owulacja występuje zawsze na 14 dni przed zakończeniem cyklu. W związku z tym u kobiet, których cykl ma książkową długość 28 dni, jajeczkowanie ma miejsce 14 dnia.

Jeśli chcemy przyspieszyć zajście w ciążę, bardzo ważna jest również wiedza na temat żywotności komórki jajowej – uwolniona komórka obumiera bowiem po 24 godzinach od momentu owulacji. Nie oznacza to jednak, że do zapłodnienia w trakcie cyklu może dojść tylko podczas tego 1 dnia, a wynika to z kolei z żywotności plemników męskich. Udowodniono bowiem, że plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiecym nawet 7 dni. Oznacza to, iż dni płodne, czyli dni, w których istnieje możliwość zapłodnienia, występują nawet 7 dni przed owulacją.

W związku z tym u kobiet, u których miesiączka występują regularnie co 28 dni, etap płodny w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wzrasta, wypada w dniach od 7 do 15, biorąc pod uwagę jeden dzień po uwolnieniu się komórki jajowej. W pozostałych dniach ryzyko zajścia w ciążę nie istnieje, jednakże należy pamiętać, że nie da się przewidzieć, czy dany cykl będzie miał na pewno 28 dni (to wiadomo dopiero w dniu kolejnej miesiączki). Aby szybko zajść w ciążę należy wziąć ±2 dni zapasu i współżyć właśnie w tym okresie.

Jak można zajść w ciążę, czyli jak „to” robić, żeby „zrobić”?

Oprócz podstawowej wiedzy na temat długości i przebiegu cyklu menstruacyjnego u kobiet, bardzo istotna jest świadomość tego, jakie inne czynniki wpływają na poczęcie dziecka.

Aby można było zajść w ciążę, przede wszystkim należy odłożyć stres na bok. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Bardzo często zdarza się, że pary, którym przez długi okres nie udawało się zajść w ciążę, w momencie, gdy po prostu odpuszczą i podejdą do tematu zrelaksowani z założeniem „jak się uda to dobrze, a jak nie, to nie ma problemu”, zachodzą w ciążę od razu. Takie podejście ma swoje podłoże w ewolucji człowieka. Kiedy pierwotny człowiek żył w stresie, bo nie miał co jeść, panowały niekorzystne warunki atmosferyczne oraz oddziaływały inne, stresujące czynniki, organizm sam się buntował i nie dopuszczał do poczęcia dziecka. Obecnie działa to podobnie – stres, nawet podświadomy, hamuje organizm i opóźnia proces zajścia w ciążę.

Innym, niezwykle istotnym czynnikiem, który wpływa na to, że można zajść w ciążę, jest kondycja i stan zdrowia mężczyzny. Spłodzenie potomstwa nie zależy bowiem wyłącznie od stanu fizycznego kobiety, mężczyźni mają w tym 50% udziału. Według badań plemniki są bardziej ruchliwe oraz mają lepszą kondycję, która sprzyja zapłodnieniu u panów, którzy nie cierpią na otyłość, prowadzą zdrowy tryb życia, uprawiają sport oraz nie mają nałogów. Tacy panowie mają również znacznie więcej plemników w nasieniu, co zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Aby można było zajść w ciążę należy podjąć działania profilaktyczne – para powinna przygotować swój organizm poprzez wprowadzanie zdrowych, dobrych nawyków. Ponadto, istotne jest, aby przed rozpoczęciem starania się o dziecko kobieta przyjmowała kwas foliowy. Suplement ten wpływa pozytywnie na tempo zajścia w ciążę, a jego zapas w organizmie jest niezwykle ważny po poczęciu dziecka, bowiem wpływa na rozwój bobasa w pierwszych miesiącach istnienia.

Aby można było zajść w ciążę istotna jest również częstotliwość stosunków. Nie jest prawdą, że współżycie codziennie lub nawet kilka razy w ciągu doby ma największą skuteczność w poczęciu dziecka. Cykl odnawiania się plemników trwa 72 godziny, wobec czego należy dać im szansę rozwoju. Trzeba sobie zdawać sprawę, iż to nie tylko kobieta musi być płodna podczas starania się o dziecko – jeżeli mężczyzna współżyje za często, jego plemniki są za słabe i mogą nie być w stanie zapłodnić komórki jajowej. Aby można było zajść w ciążę zaleca się więc współżycie co 2 dni.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Często pary, które zaznajomiły się z etapami cyklu menstruacyjnego oraz radami, jak począć dziecko, przystępują do działania, i… jeden, dwa cykle i nic. Zastanawiają się więc, jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę oraz czy z ich zdrowiem jest wszystko w porządku. Jak się okazuje, nawet stosując się do opisanych wcześniej zasad, m.in. współżycia w określone dni, prowadzenia zdrowego trybu życia, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi zaledwie 30%. Jest to więc loteria i nigdy nie ma gwarancji, że zdrowe, aktywne osoby, współżyjące w dni płodne, poczną dziecko w pierwszym cyklu.

Na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę niewątpliwe wpływa również to, w którym etapie cyklu pary współżyją. Jeżeli stosunki mają miejsce w dniach niepłodnych, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niemal zerowe. Dodatkowo, przeprowadzono badania na temat dokładnego momentu współżycia i wyniki wskazują, iż współżycie w dniu owulacji daje 25% szans na poczęcie dziecka, a stosunki na dzień przed jajeczkowaniem cechują się 35% prawdopodobieństwem.

Czy łatwo zajść w ciążę?

Jak wynika z powyższych informacji proces zachodzenia w ciążę wcale nie jest taki prosty i na poczęcie dziecka nakłada się wiele czynników. Wiele par ma problemy z zajściem w ciążę, które biorą się z nieprzestrzegania opisanych zasad. Wielu osobom, pragnącym zostać rodzicami, zajście w ciążę uniemożliwiają choroby. Optymistyczną wiadomością jest to, iż z czasem większości par udaje się zajść w ciążę. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas starań może wynieść nawet około roku.

Zobacz też:

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo