Ile żyją plemniki?

Plemniki to najbardziej marnotrawiony materiał genetyczny na świecie. Jeden wytrysk to od 40 do 100 milionów wystrzelonych plemników. Szansę na zapłodnienie ma tylko jeden z nich. Czemu zatem produkowanych jest ich aż tyle? Chodzi o współzawodnictwo. Do komórki jajowej dociera niewielki procent plemników. Tylko jeden, ten najsilniejszy z nich jest w stanie się z nią połączyć. Według kilku teorii daje to szansę na zdrowe i silne dziecko.

Jak długo żyją plemniki?

Nie oznacza to jednak, że wszystkie plemniki, które do komórki jajowej nie dotarły od razu umierają.
Ile zatem żyją plemniki?
Ich żywotność zależy od wielu czynników. Najważniejsze jest to czy znajdują się w organizmie kobiety, czy poza nim. Poza organizmem kobiety plemniki żyją tylko do momentu zaschnięcia spermy, zwykle maksymalnie kilka minut.
Wewnątrz kobiety plemniki żyją nawet 3-5 dni. To właśnie z tego powodu staranie się o dziecko warto rozpoczynać na 3 dni przed owulacją. Zwiększa to szanse na zapłodnienie.

Sprawdź: Czym jest kapacytajca plemników?

Wspólna kąpiel, a zapłodnienie

Plemnik lubi wilgotne i ciepłe środowisko. Jego żywotność podczas kąpieli znacznie się wydłuża. Jednak szanse na to, że przedostanie się do narządów płciowych kobiety oraz połączy się z jej komórką jajową są znikome.

Jak wydłużyć czas życia plemników?

To ile dni przeżyje plemnik zależy także od tego jak mężczyzna dba o siebie. Zła dieta, a także alkohol, papierosy i inne używki osłabiają materiał reprodukcyjny. Plemników w spermie jest mniej i mają krótszą żywotność. U mężczyzn, którzy podczas ejakulacji wypychają mniej niż 20 milionów plemników mówi się o ryzyku bezpłodności.

Warto także pamiętać o odpowiedniej temperaturze jąder. Nieprzepuszczająca powietrza bielizna, a także gorące kąpiele mają negatywny wpływ na produkcję spermy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo