Badania przed ciążą: ginekologiczne, laboratoryjne, krwi. Zanim zajdziesz w ciążę!

Coraz częściej kobiety decydują się na świadome macierzyństwo. Starannie wybierają okres, w którym chcą zajść w ciążę. Dzięki temu są w stanie przygotować się do bycia matką – nie tylko pod kątem psychicznym, ale również fizycznie. Przed zajściem w ciążę należy sprawdzić aktualny stan zdrowia, wyleczyć zaniedbywane do tej pory schorzenia, które mogłyby negatywnie wpłynąć na samo zajście w ciążę, a następnie na jej przebieg.

Ogólne badania przed planowaną ciążą

1. Ogólny stan zdrowia i ciśnienie

W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Sprawdzi on ogólny stan organizmu, pracę najważniejszych organów i zmierzy ciśnienie. To ostatnie ma dla przyszłej ciąży znaczenie szczególne, ponieważ problemy z nadciśnieniem mogą mieć wpływ na przebieg ciąży.

2. Morfologia

Internista zleci również badania laboratoryjne. Z pewnością będzie to morfologia, która daje dosyć szeroki obraz stanu zdrowia. Poziom białych krwinek mówi o pracy układu odpornościowego, czerwonych – o szpiku kostnym. Z morfologii można również dowiedzieć się czy w czasie ciąży mogą wystąpić problemy z anemią.

3. Grupa krwi i czynnik Rh

Przed zajściem w ciążę powinna zostać określona grupa krwi przyszłej mamy oraz jej czynnik Rh. Jest to kluczowa informacja na wypadek możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego.

4. Choroby zakaźne

Lekarz pierwszego kontaktu zleci również z pewnością test na obecność przeciwciał. Przyszła mama powinna sprawdzić czy zagraża jej cytomegogalia, toksoplazmoza lub różyczka.

Kobieta planująca zajście w ciążę musi również wykonać testy w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz wirusa HIV.

 5. Badanie ogólne moczu

Wskazane jest wykonanie ogólnego badania moczu. Wykaże ono czy nerki pracują prawidłowo, a także czy w obrębie układu moczowego nie rozwija się żadna infekcja. Niewykryta odpowiednio wcześnie i nieleczona może rozszerzyć się na macicę, co w czasie ciąży jest ogromnym zagrożeniem dla niej.

6. Badania hormonalne przed ciążą

Coraz częściej jeszcze przed ciążą lekarze zalecają przeprowadzenie badań hormonalnych. Mają one na celu sprawdzenie pracy tarczycy, z którą bardzo duży odsetek kobiet ma problem. Niewłaściwe poziomy hormonów tarczycy mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić zajście w ciążę, a na poźniejszych jej etapach stanowić zagrożenie dla jej bezpiecznego donoszenia.

7. Badania genetyczne przed ciążą

Pary, które niepokoją się, że ich dziecko mogłoby odziedziczyć choroby genetyczne, mogą również rozszerzyć diagnostykę w kierunku nosicielstwa mutacji genów dla chorób dziedzicznych. Najpopularniejszymi i najczęściej występującymi są: mukowiscydoza, rdzeniowy zanik mięśni, głuchota wrodzona oraz Zespół Nijmegen.

Badania ginekologiczne przed ciążą

Oprócz badań ogólnych, bardzo ważne jest przeprowadzenie diagnostyki związanej bezpośrednio z układem rozrodczym i narządami rodnymi kobiety, czyli wizyta u ginekologa.

1. Cytologia

Lekarz wykona cytologię, która pozwoli na określenie stanu zdrowia macicy. Cytologia służy nie tylko diagnostyce w kierunku nowotworów, lecz także wykrywa infekcje dróg rodnych.

2. Badanie czystości pochwy

Badanie to pozwala wykluczyć wszelkie stany zapalne pochwy, w tym infekcje bakteryjne lub grzybicze. Niewykryte przed zajściem w ciążę mogą być trudne do leczenia w czasie jej trwania, a jednocześnie będą zagrożeniem dla ciąży, gdyż mogą się rozwijać i objąć macicę.

3. USG dopochwowe

Lekarz dzięki obrazowi uzyskanemu podczas badania USG sprawdzi poprawność budowy układu rodnego, ukształtowanie macicy oraz sprawdzi stan zdrowia jajników i jajowodów. Podczas USG można wykryć wszelkiego rodzaju cysty i nadżerki, które należy wyleczyć przed zajściem w ciążę.

4. USG piersi

To jedno z badań, które powinny być wykonywane raz w roku przez kobiety powyżej 20 roku życia, niemniej jednak wiele z nich wykonuje je raz na kilka lat. Przed ciążą warto upewnić się czy z piersiami jest wszystko w porządku, czy nie występują w nich niepokojące zmiany lub guzki.

Badania przed ciążą dla mężczyzny

Chociaż zazwyczaj to na przyszłej mamie skupia się diagnostyka przed ciążą, dobrze jest również poznać stan zdrowia przyszłego taty. Powinien udać się on do lekarza internisty i wykonać podstawowe badania: pomiar ciśnienia, morfologię, sprawdzenie grupy krwi i odczynnika Rh, a także przebadać się pod kątem nosicielstwa wirusa HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Badania przed ciążą: ginekologiczne, laboratoryjne, krwi. Zanim zajdziesz w ciążę!

 1. Czy przed zajściem w ciążę, planowanym, tez potrzeba brać suplementy?

  • trzeba-nie trzeba, warto na pewno! Przed zajściem preparaty zawierają cynk, który polepsza płodność. Poza tym masz pewność,że od najmłodszych chwil, płód ma wsparcie

 2. Już przed zajściem w ciążę bierz kwas foliowy, zapobiega on wielu poważnym wadom ze strony układu nerwowego. Kup sobie mama dha premium, tam już jest kwas foliowy, kwasy DHA, wit D i jod. Skład jest krótki ale treściwy 🙂 Nie trzeba od razu brać wszystkich możliwych witamin, zdrowa dieta wystarczy.

  Ciąża, Badania

  Badanie Hbs

  Badanie Hbs wykonywane jest obowiązkowo pod koniec każdej ciąży. Pozwala sprawdzić, czy przyszła mama jest chora na żółtaczkę zakaźną lub też czy jest nosicielką uśpionego wirusa. Wiedza ta jest kluczowa,...

  Czytaj dalej →
  Badania

  Badanie moczu: ciężar właściwy

  Badanie moczu jest jednym z badań, które pomimo swojej prostoty potrafią dać dosyć szeroki obraz dotyczący stanu zdrowia. Z niewielkiej próbki można otrzymać informacje dotyczące nie tylko stanu nerek i...

  Czytaj dalej →
  Badania

  Badanie WR w ciąży

  Badanie WR, czyli tzw. odczyn Wassermana, to jedno z podstawowych badań, które powinna wykonać kobieta spodziewająca się dziecka. Test wykrywa obecność syfilisu, czyli kiły. Dlaczego badanie to jest takie ważne? Badanie WR:...

  Czytaj dalej →
  Ciąża, Badania

  USG połówkowe

  USG połówkowe to badanie, które – jak sama nazwa wskazuje – wykonuje się w połowie ciąży. Pozwala na sprawdzenie stanu ogólnego dziecka, na dokładne przyjrzenie jego rozwijającym się organom, a...

  Czytaj dalej →
  Ciąża, Badania

  USG dopochwowe

  USG dopochowowe, zwane również USG transwaginalnym, jest jednym z badań, które wykonywane są przez lekarzy ginekologów podczas wizyt w ich gabinetach. Wykonuje się je zarówno podczas rutynowych kontroli, jak i...

  Czytaj dalej →
  Badania

  Badanie GBS w ciąży

  Badanie GBS to jedno z obowiązkowych badań, którym powinna się poddać ciężarna kobieta. Jest ono robione w kierunku wykrycia bakterii paciorkowca grupy B. Jej obecność w drogach rodnych kobiety podczas porodu...

  Czytaj dalej →
  Tata, Dzień Ojca

  3 oryginalne prezenty dla taty

  Ojciec, tata, tatuś, tatulo. Niezależnie od tego, jak nazywamy swoich rodzicieli, wszyscy wiemy, że tylko dzięki nim wyrośliśmy na porządnych i wspaniałych ludzi. Cenne rady, którymi się z nami dzielili...

  Czytaj dalej →
  Zdrowie dziecka

  Jak powstają pieprzyki?

  Pieprzyki to niewielkie znamiona, które ma na swojej skórze każdy człowiek – bez względu na płeć czy wiek. Pojawiają się na niej przez całe nasze życie. Niektóre znikają, w ich...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general