Badania przed ciążą: ginekologiczne, laboratoryjne, krwi. Zanim zajdziesz w ciążę!
Coraz częściej kobiety decydują się na świadome macierzyństwo. Starannie wybierają okres, w którym chcą zajść w ciążę. Dzięki temu są w stanie przygotować się do bycia matką – nie tylko pod kątem psychicznym, ale również fizycznie. Przed zajściem w ciążę należy sprawdzić aktualny stan zdrowia, wyleczyć zaniedbywane do tej pory schorzenia, które mogłyby negatywnie wpłynąć na samo zajście w ciążę, a następnie na jej przebieg.
Ogólne badania przed planowaną ciążą
1. Ogólny stan zdrowia i ciśnienie
W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Sprawdzi on ogólny stan organizmu, pracę najważniejszych organów i zmierzy ciśnienie. To ostatnie ma dla przyszłej ciąży znaczenie szczególne, ponieważ problemy z nadciśnieniem mogą mieć wpływ na przebieg ciąży.
2. Morfologia
Internista zleci również badania laboratoryjne. Z pewnością będzie to morfologia, która daje dosyć szeroki obraz stanu zdrowia. Poziom białych krwinek mówi o pracy układu odpornościowego, czerwonych – o szpiku kostnym. Z morfologii można również dowiedzieć się czy w czasie ciąży mogą wystąpić problemy z anemią.
3. Grupa krwi i czynnik Rh
Przed zajściem w ciążę powinna zostać określona grupa krwi przyszłej mamy oraz jej czynnik Rh. Jest to kluczowa informacja na wypadek możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego.
4. Choroby zakaźne
Lekarz pierwszego kontaktu zleci również z pewnością test na obecność przeciwciał. Przyszła mama powinna sprawdzić czy zagraża jej cytomegogalia, toksoplazmoza lub różyczka.
Kobieta planująca zajście w ciążę musi również wykonać testy w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz wirusa HIV.
5. Badanie ogólne moczu
Wskazane jest wykonanie ogólnego badania moczu. Wykaże ono czy nerki pracują prawidłowo, a także czy w obrębie układu moczowego nie rozwija się żadna infekcja. Niewykryta odpowiednio wcześnie i nieleczona może rozszerzyć się na macicę, co w czasie ciąży jest ogromnym zagrożeniem dla niej.
6. Badania hormonalne przed ciążą
Coraz częściej jeszcze przed ciążą lekarze zalecają przeprowadzenie badań hormonalnych. Mają one na celu sprawdzenie pracy tarczycy, z którą bardzo duży odsetek kobiet ma problem. Niewłaściwe poziomy hormonów tarczycy mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić zajście w ciążę, a na poźniejszych jej etapach stanowić zagrożenie dla jej bezpiecznego donoszenia.
7. Badania genetyczne przed ciążą
Pary, które niepokoją się, że ich dziecko mogłoby odziedziczyć choroby genetyczne, mogą również rozszerzyć diagnostykę w kierunku nosicielstwa mutacji genów dla chorób dziedzicznych. Najpopularniejszymi i najczęściej występującymi są: mukowiscydoza, rdzeniowy zanik mięśni, głuchota wrodzona oraz Zespół Nijmegen.
Badania ginekologiczne przed ciążą
Oprócz badań ogólnych, bardzo ważne jest przeprowadzenie diagnostyki związanej bezpośrednio z układem rozrodczym i narządami rodnymi kobiety, czyli wizyta u ginekologa.
1. Cytologia
Lekarz wykona cytologię, która pozwoli na określenie stanu zdrowia macicy. Cytologia służy nie tylko diagnostyce w kierunku nowotworów, lecz także wykrywa infekcje dróg rodnych.
2. Badanie czystości pochwy
Badanie to pozwala wykluczyć wszelkie stany zapalne pochwy, w tym infekcje bakteryjne lub grzybicze. Niewykryte przed zajściem w ciążę mogą być trudne do leczenia w czasie jej trwania, a jednocześnie będą zagrożeniem dla ciąży, gdyż mogą się rozwijać i objąć macicę.
3. USG dopochwowe
Lekarz dzięki obrazowi uzyskanemu podczas badania USG sprawdzi poprawność budowy układu rodnego, ukształtowanie macicy oraz sprawdzi stan zdrowia jajników i jajowodów. Podczas USG można wykryć wszelkiego rodzaju cysty i nadżerki, które należy wyleczyć przed zajściem w ciążę.
4. USG piersi
To jedno z badań, które powinny być wykonywane raz w roku przez kobiety powyżej 20 roku życia, niemniej jednak wiele z nich wykonuje je raz na kilka lat. Przed ciążą warto upewnić się czy z piersiami jest wszystko w porządku, czy nie występują w nich niepokojące zmiany lub guzki.
Badania przed ciążą dla mężczyzny
Chociaż zazwyczaj to na przyszłej mamie skupia się diagnostyka przed ciążą, dobrze jest również poznać stan zdrowia przyszłego taty. Powinien udać się on do lekarza internisty i wykonać podstawowe badania: pomiar ciśnienia, morfologię, sprawdzenie grupy krwi i odczynnika Rh, a także przebadać się pod kątem nosicielstwa wirusa HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu B.
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem
2 komentarzy: Badania przed ciążą: ginekologiczne, laboratoryjne, krwi. Zanim zajdziesz w ciążę!
Czy przed zajściem w ciążę, planowanym, tez potrzeba brać suplementy?
trzeba-nie trzeba, warto na pewno! Przed zajściem preparaty zawierają cynk, który polepsza płodność. Poza tym masz pewność,że od najmłodszych chwil, płód ma wsparcie
Już przed zajściem w ciążę bierz kwas foliowy, zapobiega on wielu poważnym wadom ze strony układu nerwowego. Kup sobie mama dha premium, tam już jest kwas foliowy, kwasy DHA, wit D i jod. Skład jest krótki ale treściwy 🙂 Nie trzeba od razu brać wszystkich możliwych witamin, zdrowa dieta wystarczy.