Badania przed ciążą: ginekologiczne, laboratoryjne, krwi. Zanim zajdziesz w ciążę!

Coraz częściej kobiety decydują się na świadome macierzyństwo. Starannie wybierają okres, w którym chcą zajść w ciążę. Dzięki temu są w stanie przygotować się do bycia matką – nie tylko pod kątem psychicznym, ale również fizycznie. Przed zajściem w ciążę należy sprawdzić aktualny stan zdrowia, wyleczyć zaniedbywane do tej pory schorzenia, które mogłyby negatywnie wpłynąć na samo zajście w ciążę, a następnie na jej przebieg.

Badania przed ciążą: ginekologiczne, laboratoryjne, krwi. Zanim zajdziesz w ciążę!
Pinterest: Mod Med, sssyrah.com

Ogólne badania przed planowaną ciążą

1. Ogólny stan zdrowia i ciśnienie

W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Sprawdzi on ogólny stan organizmu, pracę najważniejszych organów i zmierzy ciśnienie. To ostatnie ma dla przyszłej ciąży znaczenie szczególne, ponieważ problemy z nadciśnieniem mogą mieć wpływ na przebieg ciąży.

2. Morfologia

Internista zleci również badania laboratoryjne. Z pewnością będzie to morfologia, która daje dosyć szeroki obraz stanu zdrowia. Poziom białych krwinek mówi o pracy układu odpornościowego, czerwonych – o szpiku kostnym. Z morfologii można również dowiedzieć się czy w czasie ciąży mogą wystąpić problemy z anemią.

3. Grupa krwi i czynnik Rh

Przed zajściem w ciążę powinna zostać określona grupa krwi przyszłej mamy oraz jej czynnik Rh. Jest to kluczowa informacja na wypadek możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego.

4. Choroby zakaźne

Lekarz pierwszego kontaktu zleci również z pewnością test na obecność przeciwciał. Przyszła mama powinna sprawdzić czy zagraża jej cytomegogalia, toksoplazmoza lub różyczka.

Kobieta planująca zajście w ciążę musi również wykonać testy w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz wirusa HIV.

 5. Badanie ogólne moczu

Wskazane jest wykonanie ogólnego badania moczu. Wykaże ono czy nerki pracują prawidłowo, a także czy w obrębie układu moczowego nie rozwija się żadna infekcja. Niewykryta odpowiednio wcześnie i nieleczona może rozszerzyć się na macicę, co w czasie ciąży jest ogromnym zagrożeniem dla niej.

6. Badania hormonalne przed ciążą

Coraz częściej jeszcze przed ciążą lekarze zalecają przeprowadzenie badań hormonalnych. Mają one na celu sprawdzenie pracy tarczycy, z którą bardzo duży odsetek kobiet ma problem. Niewłaściwe poziomy hormonów tarczycy mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić zajście w ciążę, a na poźniejszych jej etapach stanowić zagrożenie dla jej bezpiecznego donoszenia.

7. Badania genetyczne przed ciążą

Pary, które niepokoją się, że ich dziecko mogłoby odziedziczyć choroby genetyczne, mogą również rozszerzyć diagnostykę w kierunku nosicielstwa mutacji genów dla chorób dziedzicznych. Najpopularniejszymi i najczęściej występującymi są: mukowiscydoza, rdzeniowy zanik mięśni, głuchota wrodzona oraz Zespół Nijmegen.

Badania ginekologiczne przed ciążą

Oprócz badań ogólnych, bardzo ważne jest przeprowadzenie diagnostyki związanej bezpośrednio z układem rozrodczym i narządami rodnymi kobiety, czyli wizyta u ginekologa.

1. Cytologia

Lekarz wykona cytologię, która pozwoli na określenie stanu zdrowia macicy. Cytologia służy nie tylko diagnostyce w kierunku nowotworów, lecz także wykrywa infekcje dróg rodnych.

2. Badanie czystości pochwy

Badanie to pozwala wykluczyć wszelkie stany zapalne pochwy, w tym infekcje bakteryjne lub grzybicze. Niewykryte przed zajściem w ciążę mogą być trudne do leczenia w czasie jej trwania, a jednocześnie będą zagrożeniem dla ciąży, gdyż mogą się rozwijać i objąć macicę.

3. USG dopochwowe

Lekarz dzięki obrazowi uzyskanemu podczas badania USG sprawdzi poprawność budowy układu rodnego, ukształtowanie macicy oraz sprawdzi stan zdrowia jajników i jajowodów. Podczas USG można wykryć wszelkiego rodzaju cysty i nadżerki, które należy wyleczyć przed zajściem w ciążę.

4. USG piersi

To jedno z badań, które powinny być wykonywane raz w roku przez kobiety powyżej 20 roku życia, niemniej jednak wiele z nich wykonuje je raz na kilka lat. Przed ciążą warto upewnić się czy z piersiami jest wszystko w porządku, czy nie występują w nich niepokojące zmiany lub guzki.

Badania przed ciążą dla mężczyzny

Chociaż zazwyczaj to na przyszłej mamie skupia się diagnostyka przed ciążą, dobrze jest również poznać stan zdrowia przyszłego taty. Powinien udać się on do lekarza internisty i wykonać podstawowe badania: pomiar ciśnienia, morfologię, sprawdzenie grupy krwi i odczynnika Rh, a także przebadać się pod kątem nosicielstwa wirusa HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Komentarzy: 3

    • Avatar
  • Avatar

Dodaj komentarz

Boże Narodzenie
List do Mikołaja: śmieszny, tradycyjny, a może obrazkowy?
Są takie rodziny, w których list do Mikołaja piszą wszyscy: i dorośli i dzieci. To ważny element przygotowań bożonarodzeniowych. Zastanawiacie się, jak napisać piękny list do Mikołaja? Zerknijcie do naszych podpowiedzi! I
Czytaj dalej
Boże Narodzenie
Kalendarz adwentowy dla dzieci i rodziców
Kalendarz adwentowy dla dzieci jest zapowiedzią wyczekiwania pierwszej gwiazdki. Czekoladki i zabawki to tylko część niespodzianek, jakie może skrywać. Sprawdź, gdzie dostać najlepsze kalendarze adwentowe oraz jak zrobić je samemu.
Czytaj dalej
Badania
RDW CV w morfologii: o czym świadczy podwyższone, a o czym obniżone RDW-CV?
Jednym z najbardziej podstawowych badań krwi, które jest w stanie powiedzieć bardzo dużo na temat naszego stanu zdrowia, jest morfologia krwi. W jej skład wchodzi między innymi wskaźnik RDW CV.
Czytaj dalej
Badania przed ciążą Badania
Próby wątrobowe [normy i postępowanie przy podwyższonych próbach wątrobowych]
Regularne badania kontrolne powinien wykonywać każdy z nas co najmniej raz w roku. Morfologia, badanie moczu, OB, cukier, cholesterol, hormony tarczycy, próby wątrobowe, i USG brzucha to minimalny zakres diagnostyki,
Czytaj dalej
Badania
Badanie czystości pochwy: jak przygotować się do badania?
Jednym z podstawowych badań ginekologicznych jest badanie czystości pochwy. Polega na ocenie biocenozy pochwy, w której w warunkach fizjologicznych powinien dominować pałeczki Lactobacillus. Badanie czystości pochwy wykonywane jest przede wszystkim
Czytaj dalej
Badania
Badanie ogólne moczu [przeciwwskazania, wyniki, normy]
Badanie ogólne moczu to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych. Wchodzi ono w skład pakietu badań profilaktycznych, pozwalających ocenić nasz ogólny stan zdrowia. Z tego powodu powinno być wykonywane minimum raz
Czytaj dalej