Kiedy odstawić smoczek? Łagodne odstawienie smoczka u dziecka

Kiedy odstawić smoczek – na ten temat znajdziecie wiele sprzecznych opinii. Część osób zakłada, że podawanie dziecku smoczka zawsze jest czymś złym i należy odstawić go jak najszybciej. Psychologowie dziecięcy oraz propagatorzy rodzicielstwa w duchu bliskości przestrzegają jednak przed nagłym zabraniem dziecku smoczka. Wskazują, że mogłoby to być dla niego zbyt traumatycznym przeżyciem. Podpowiadamy, jak zaplanować odstawienie smoczka i dlaczego warto zdecydować się na taki krok. Udzielamy również wskazówek dotyczących tego, jak odstawić smoczek swojemu dziecku w łagodny sposób.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Smoczek zaspokaja silny u niemowląt odruch ssania.
  • Stosowany zbyt długo może być przyczyną problemów zdrowotnych, m.in wad zgryzu.
  • Nie należy gwałtownie z dnia na dzień zabierać dziecku smoczka - warto zastosować metodę małych kroczków.
  • Niemowlę powinno rozstać się ze smoczkiem między 6. a 18. miesiącem życia.

Dlaczego odstawienie smoczka jest tak ważne?

Zanim odpowiemy na pytanie o to, kiedy ostawić smoczek, warto najpierw wyjaśnić, dlaczego należy to robić. Zbyt długie korzystanie przez dziecko ze smoczka może prowadzić do jego nieprawidłowego rozwoju oraz narażać na problemy ze zdrowiem. Odstawienie smoczka pozwoli uniknąć takich problemów u dziecka jak:

  • wady zgryzu,
  • opóźniony rozwój mowy,
  • infekcje grzybiczne i bakteryjne jamy ustnej,
  • szybki rozwój próchnicy,
  • nieprawidłowy sposób oddychania,
  • niewłaściwa pozycja spoczynkowa języka,
  • obniżenie napięcia mięśni twarzy i ust,
  • deformacje podniebienia,
  • problemy z zasypianiem bez smoczka w późniejszych latach,
  • brak umiejętności radzenia sobie z emocjami,
  • ssanie palców lub wkładanie do buzi innych przedmiotów w późniejszym życiu dziecka.

W jakim wieku odstawić smoczek?

Jako mit należy potraktować przekonanie, że korzystanie przez dziecko ze smoczka zawsze jest czymś niewskazanym. W pierwszych miesiącach życia maluch ma silny fizjologiczny odruch ssania. Smoczek pozwala mu zaspokajać tę potrzebę, kiedy dziecko nie jest karmione piersią przez swoją mamusię. Staje się wybawieniem dla rodziców dziecka z nasilonym instynktem ssania. Dzięki wykorzystaniu smoczka niemowlę nie dopomina się ciągle piersi mamy i ma mniejszą skłonność do ssania własnych palców.

Naturalny instynkt ssania zwykle zanika u dziecka pomiędzy ukończeniem przez nie pierwszego a drugiego roku życia. Najlepiej więc odstawić smoczek do pierwszych urodzin, zanim wyjdą ząbki. Jeżeli nie jest to możliwe, należy spróbować to zrobić najpóźniej do 18 miesiąca życia maluszka.

To, kiedy odstawić smoczek zależy też od tego, w jakim tempie rozwija się maluch. Może się bowiem okazać, że nie jest jeszcze gotowy na taki krok. Rodzic powinien się też upewnić, czy dziecko nie zmaga się właśnie z problemem lęku separacyjnego – w takim przypadku odstawienie smoczka mogłoby wywołać u niego poważną traumę. Warto wiedzieć, że łatwiej będzie zrezygnować ze smoczka po 6 miesiącu życia, kiedy dieta dziecka jest rozszerzana. Niemowlę nabywa wtedy zdolności żucia pokarmów i potrzeba ssania smoczka staje się mniejsza.

W jaki sposób odstawić smoczek?

Pora teraz zastanowić się nad tym, jak odstawić smoczek u niemowlaka. Przede wszystkim nie należy robić tego gwałtownie z dnia na dzień, lecz metodą małych kroczków, dzięki czemu nie narazimy maluszka na niepotrzebny stres. Najpierw można mu go zabierać na krótki czas i jedynie o określonej porze dnia. Mama może na przykład spróbować odmawiać dziecku smoczka, kiedy maleństwo budzi się w nocy.

Należy zarazem zadbać o to, aby niemowlę czuło się bezpiecznie. Dlatego krótko po zabraniu mu smoczka, dobrze jest przytulić maluszka, pogłaskać czule po główce, wziąć na ręce i próbować uspokoić. Pomocnym sposobem w przypadku małego dziecka jest odcięcie fragmentu smoczka, przez co stanie się dla niego mniej atrakcyjny.
Odstawianie smoczka jest trudne zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. W związku z tym nie należy tego planować w momencie, kiedy doskwiera nam zmęczenie, zdenerwowanie czy przepracowanie. Najlepszym momentem będzie urlop, kiedy jesteśmy w stanie poświęcić maleństwu więcej swojego czasu i mamy więcej cierpliwości.

Odstawienie smoczka u starszego dziecka

Wielu rodzicom nie udaje się niestety odstawić smoczka w okresie wieku niemowlęcego dziecka. Wówczas przeżywają związaną z tym irytację, zniecierpliwienie i złość. Często obwiniają wtedy dziecko o to, że nie chce zrezygnować ze smoczka. Próbują na różne sposoby wymusić na swojej pociesze jego odstawienie – wyśmiewają, porównują do innych dzieci w jej wieku oraz próbują wzbudzać poczucie winy. Tego typu metody rzadko są skuteczne, a wyrządzają dziecku sporo szkody, dlatego warto ich unikać. Nie powinno się również go kłamać, mówiąc, że smoczek ukradła wróżka czy rodzice przekazali młodszym dzieciom.

Warto w miejsce smoczka wręczyć starszemu dziecku coś, do czego będzie się mógł równie mocno przywiązać jak do smoczka – np. kocyk, poduszkę czy maskotkę. Odstawienie smoczka u 2-latka lub 3-latka warto również powiązać z zaplanowaniem dla niego różnych ciekawych aktywności. Dzieci w tym wieku często używają bowiem smoczka jako sposobu na nudę. Mogą sięgać również po niego, aby radzić sobie z napięciem. Warto wtedy próbować często rozmawiać ze swoją pociechą, spędzać z nią czas i zapewniać o bezwarunkowej miłości.

Rodzice pytają o odstawianie smoczka

Dlaczego należy odstawić smoczek?

Odstawienie smoczka jest niezbędne, aby nie narazić dziecka na opóźnienia rozwojowe, choroby i problemy emocjonalne. Zbyt długie korzystanie ze smoczka może prowadzić m.in. do wad zgryzu, opóźnionego rozwoju mowy, próchnicy czy obniżenia napięcia mięśni twarzowych. Dziecko korzystające przez kilka lat ze smoczka może później gorzej radzić sobie z emocjami, a także wykształca nawyk ssania kciuka i brania do ust różnych przedmiotów.

Jak długo pozwolić dziecku ssać smoczek – kiedy odstawić?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, do kiedy smoczek, ponieważ zależy to od indywidualnego tempa rozwoju dziecka. Najlepiej odstawić go jednak pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia maleństwa.

Jak łagodnie odstawić smoczek?

Przede wszystkim warto zastosować metodę małych kroków, aby stopniowo oswoić dziecko z brakiem smoczka. Należy również zapewnić maluchowi poczucie bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości, a także podarować mu na pocieszenie maskotkę czy kocyk. Nie jest natomiast wskazane manipulowanie, wzbudzanie poczucia winy, wyśmiewanie czy porównywanie malucha do jego rówieśników.

Źródła:
  • NHS Guide on Childhood Health & Well-being for children aged birth – 5 years
  • Butler, R., Moore, M., & Mindell, J.A. (2015). Pacifier use, finger sucking, and infant sleep. Behavioral Sleep Medicine, 14(6), 615-623. doi: 10.1080/15402002.2015.1048451.

Dodaj komentarz

7 komentarzy: Kiedy odstawić smoczek? Łagodne odstawienie smoczka u dziecka

  1. kiedy odstawić smoczek?

    Mój synek niedługo skończy pół roczku. Kiedy Waszym zdaniem jest najlepszy czas na odstawienie smoczka? W jakimś programie słyszałam wypowiedź pediatry, że właśnie pół roku, a w innym, że ok. 9 miesięcy. Macie jakieś sprawdzone sposoby na w mierę “bezbolesne” odzwyczajanie?

    • Re: kiedy odstawić smoczek?

      A czemu chcesz tego smoczka odstawić? Czy ma problemy ze spaniem??
      Mój synek używa smoczka do zasypiania, a jest o wiele starszy od Twojego… Nie jestem może z tego dumna, ale nie mam zamiaru już mu zabierać, tym bardziej, że go nie nadużywa, a jeśli chodzi o zgryz, to nie wierzę w związek wady zgryzu z używaniem smoka…:)
      Pozdrawiam cieplutko

      Ania i

    • Re: kiedy odstawić smoczek?

      Temat znam tylko z czasopism i ksiazek, bo moje dziecko niesmoczkowe.
      Zatem im wczesniej, tym lepiej.
      Generalnie smoczek ma wplyw na wady zgryzu (ja jestem tego przykladem), potrafi byc bomba bakteriologiczna (czyli stan zebow) i w pewnym wieku, kiedy potrzeba ssania nie jest juz fizjologicznie uwarunkowana (wg. roznych zrodek to okolice 3-6 m-ca zycia) zaburza naturalny proces zasypiania (jesli w tym celu sie go uzywa).

    • Re: kiedy odstawić smoczek?

      w okolicy 3 m-ca 🙂

      U nas było bardzo bezbolesne – młoda zgubiła smoka i zanim sie wybrałam po drugiego to już smoczek był obcy. Miała niespełna 3 m-ce

      marcowe szpileczki

    • Re: kiedy odstawić smoczek?

      ja odstawilam po 3 miesiacu
      poszlo prawie bezbolesnie

      Kasia, Kuba 01.03 i Borys 06.06

    • Re: kiedy odstawić smoczek?

      A ja jestem przykładem, że nie ma wpływu 🙂

      Ania i

    • Re: kiedy odstawić smoczek?

      Jeśli nosisz się z zamiarem odsmoczkowania to zrób to już TERAZ, potem będzie coraz trudniej. Moje dziecko zaczęło się coraz bardziej przywiązywać do smoczka gdzieś po 6-7 miesiącu, teraz za kilka dni kończy roczek i wreszcie podjęłam decyzję o odsmoczkowaniu, co za dużo to nie zdrowo…


      Cyprianek (listopad 2005)

    • Re: kiedy odstawić smoczek?

      Aniu, jestes przyladem, ze Ciebie to nie dotknelo, czyli ze nie kazdego musi. Co jednak nie wyklucza prawdziwosci stwierdzenia, ktore przytoczylam.
      A przytoczylam jedynie opinie, z ktorymi sie spotkalam niejednokrotnie. Masz prawo wierzyc, w co sobie zazyczysz i to sprawa oczywista. Powdzenia;)

    • Re: kiedy odstawić smoczek?

      Pewnie, tyle, że w tym wypadku opinie się podzielone, więc nigdy nie będziemy do końca przekonane, czy to stwierdzenie sprawdza się w 100% czy jedynie są to zwykłe zbiegi okoliczności.
      A to powodzenia, to było do odsmokowania w przyszłosci, czy powodzenia w moim myśleniu?? 🙂

      Ania i

    • Re: kiedy odstawić smoczek?

      Szczerze? Ot, po prostu “powodzenia”, tak jak zwykle “pozdrawiam.”
      Chociaz po czasie mam wrazenie, ze bardziej adekwatne byloby powodzenia w kwestii odsmoczkowywania,bo bylam chyba niewiele starsza od Twojego synka, kiedy mi wreszcie smoczek zabrano (tez potrzebowalam go tylko do zasniecia) – moja rodzina miala z tego powodu bardzo duze problemy, bo odruch ssania byl juz u mnie wowczas tak silny, ze nie potrafilam w zaden inny sposob sie uspokoic i zasnac. Trzy miesiace wielkiej walki…

      Czego Tobie nie zycze, ale chyba dosc logiczne, ze twierdze i bede twierdzic, ze smoczki sa dla niemowlat.
      Plus, niestety, nie spotkalam sie jeszcze z opinia, ze ssanie smoczka nie ma wplywu na wady zgryzu, wiec traktuje przytoczone przez Ciebie opinie jako swoiste kuriozum (bo zakladam, ze opierasz sie na opiniach innych piszac, ze “sa podzielone”). Jako podstawowy argument przeciwko smoczkom (na podstawie ulotki od dentysty dzieciecego, u ktorego bylam z Adachem) podaje sie nienaturalne ulozenie jezyka wobec zebow w trakcie ssania i sztuczny napor na gorna szczeke. I tak w zaleznosci od anatomii szczeki dziecka smoczek moze naruszyc prawidlowe ustawienie zebow i zgryz (plus bakterie, plus glebokie przyzwyczajenie do sztucznych uspokajaczy)
      Dla mnie to jednak spory argument.

      I jeszcze jedno, nie traktuj mojego posta jako krytyki Twojego postepowania. Gdybym miala potrzebe prostowania Twoich przekonan, pewnie odpowiedzialabym na Twojego posta. Tymczasem udzielilam jedynie odpowiedzi na posta w glownym watku. Zreszta nie jestem typem edukatora, wiec cudzy tok myslenia jest mi zupelnie obojetny.

    • Re: kiedy odstawić smoczek?

      ” I jeszcze jedno, nie traktuj mojego posta jako krytyki Twojego postepowania. ”

      Wcale tak nie potraktowałam Twojego posta 🙂

      “Zreszta nie jestem typem edukatora, wiec cudzy tok myslenia jest mi zupelnie obojetny.”

      Każdy z nas pisze co myśli na dany temat i przecież nikt nikogo nie zmusza do innego myslenia i innych przekonań. To przecież indywidualna sprawa kazdej osoby, a my tu sobie przecież tylko rozmawiamy, nie usiłujemy się na siłę edukować, ja robię tak, Ty robisz tak i koniecznie musisz robić jak ja :))
      Pozdrowionka:)

      Ania i

    • więcej odpowiedzi (27)
  2. smoczek-PRECZ

    moja córeczka ma 1,5 roku.Używam smoczka tylko do spania popoudniowego i nocnego.Dziś wieczorem podjęłam decyzję o oddstawieniu smoczka i jak zawsze dzieciątko usypiało około 10 minut samo w swoim łóżeczku kilka razy mnie wołając tak dzisiaj zsypiała ponad godzinę,ale wogóle nie płakała tylko cały czas musiałam byc przy niej. Czy ktos miał lub ma podobne doswiadczenie?????????Proszę o radę…

    • Re: smoczek-PRECZ

      nie znam rady na to ale mysle ze jestes szczesciara ze dziecko nie plakao.wyobraz sobie noc przewrzeszczana i to nie jedna.jak znajdziesz dobre rozwiazanie to podziel sie na forum.powodzenia

    • Re: smoczek-PRECZ

      Moje dziecko ma roczek, zabrałam mu smoczek tak po prostu. A on się zgodził :). Ogólnie za nim nnie rozpacza. Czasem bierze inne przedmioty do buzi w ramach rekompensaty, ale ani razy nie zapłakał z powodu braku smoczka. A ssał go niemal od urodzenia. To chyba zależy od typu dziecka. Każde inaczej adaptuje się do nowe jsytuacji.

      Konradek 01.05.2005

    • Re: smoczek-PRECZ

      My od tygodnia nie używamy smoczka, ale było trochę płaczu, nawet podczas zasypiania “walenie” głową w materac ze złości. Ale już jest OK i cieszy mnie to bardzo.
      A wam można pozazdrościć, że nawet płaczu nie było.


      Viccy+Sara 11.07.2005

    • Re: smoczek-PRECZ

      Chyba nie jest tak zle jesli mozesz zastapic smoczek soba 🙂

      Magda i Daniel (22.02.05)

    • Re: smoczek-PRECZ

      Odstawialam Natalke od smoczka jakis tydzien temu.U nas tez smoczek byl na dzremke i na noc. Pierwszy wieczór i noc bez smoczka byla ciezka. Wieczorem mala siedziala i ogladala bajke do 22 a my lezelismy obok niej, az zmeczona zasnela. Z dnia na dzien bylo lepiej i to zasypianie trwa juz o wiele krócej. Trzeba to przeczekac…
      pozdrawiam
      Ania

      [Zobacz stronę]
      [Zobacz stronę]

  3. agnieszkaagatka Dodane ponad rok temu,

    Smoczek pa pa, bunt

    Chwalę się, że minęły dwa tygodnie bez smoczka. Obcięłam około połowę dydusia, wytłumaczyłam Agaci, że sie zepsuł, bo piesek ugryzł. Mine miała straszną, przez kilka dni żaliła się, że nie ma dydusia. Teraz już o niego nie pyta. Nie wiem czy to ma jakiś związek z odwykiem, ale wcześniej sama usypiała bez problemu w ciągu dnia i wieczorem. A obecnie nie wie co zrobić z rączką, wkładzie ją sobie na nosek, wali nogami po szczebelkach, krzyczy, dosłownie szok. Zasypia po godz. W dzień o wszystko krzyk. Nie wiem jak długo to będzie trwało, bo można oszaleć, wrzody mi się odezwały! Nie wiem czy to tzw. bunt dwulatka czy stan poodwykowy

    Agnieszka i Agatka ( 4-4-2004)

    • Re: Smoczek pa pa, bunt

      myslę że jest nerwowa bo brakuje jej uspokajacza, musisz uzbroić się w cierpliwość.

      Izka i Zuzia prawie 4 🙂

  4. smoczek precz?! żaden problem… 🙂

    witajcie,
    rzadko tu wpadam, niestety, bardzo mi przykro z tego powodu, ale co zrobic, nie mam innej mozliwosci…
    jednak skoro juz tu jestem, musze sie co nieco pochwalic 🙂

    Adas skonczyl wlasnie 17 m-cy… rosnie jak na drozdzach… 🙂
    jeszcze troche ponad dwa tygodnie temu nalezal do ponadroczniakow ssacych smoczek… teraz juz nie!! uwolnilismy sie od tego…
    a jak to odsmoczanie wygladalo??
    wiec tak: Adas ze trzy ostatnie smoczki przegryzal, tzn nagryzione byly z dwoch stron dlatego tez wciaz wymienialam mu na nowy, gdyz balam sie ze w nocy odgryzie do konca i sie zadławi…
    jednak dwa tygodnie temu poczulam ogrona chec skonczenia z tym paskudztwem 🙂 i zrobilam tak: Adam nagryzl znow smoczek, pokazalam mu ze smoczek jest zepsuty i trzeba go wyrzucic; nie zareagowal, wiec… odcielam nozyczkami czesc ssaca i oddalam mu reszte mowiac ze smoczek jest zepsuty i nadaje sie tylko do wyrzucenia, Adas wzial go do reki sprobowal wlozyc do ust ale oczywiscie nic mu z tego nie wyszlo, sprobowal jeszcze raz, bez powodzenia, wiec z nerwami rzucil go na lozko i tyle by bylo… 🙂 poniewaz Adam nie mowi, nie zauwazylam by jeszcze kiedys smoczek go zainteresowal 🙂 i w ten sposob smoczka nie ma, zadnego placzu o smoczek, poszukiwan… zupelnie jakby go nigdy wczesniej z nami nie bylo….
    zycze wszystkim mamusiom, by ich dzieci rownie bezproblemowo rozstali sie z mosiami
    a mamusiom polecam sprobowac, bo moze to tylko pozory, ze nic siez tym zrobic nie da… 🙂

    PS. moze to brutalnie zabrzmi, ale przez sposob rozstania mojego syna ze smoczkiem, poczulam sie jakbym na sile wciskala mu ten smoczek, by nie wiecznie nie kwiczal… a on sam wcale go tak bardzo nie potzrebowal
    w pierwszych miesiacach dałam mu smoczek,gdyz nie byl karmiony piersia, mial niezaspokojony odruch ssania, wolalam smoka niz kciuk
    nastepnie, myslalam ze jest przyzwyczajony, a poza tym calymi dniami potrafil kwiczec rzadko sie usmiechal, wiec takie irytujace mialczenie staralam sie zminimalizowac smoczkiem
    nie przesypial nocy, zreszta do tej pory nie przesypia, wiec smoczek nie jest potrzebny dla dobrego snu, skoro ze smokiem i tak sie budzil po tysiac razy, a i bez niego sie budzi, choc na szczescie ku mej radosci, coraz czesciej zdarzaja sie w pelni przespane noce… 🙂
    tak wiec cala historia strasznie dziwna…
    chcial czy nie chcial, potzrebowal czy tez nie…? – oto jest pytanie 🙂
    wazne ze juz go nie ma… 🙂 hura
    pozdrawiamy

    Magda/Adas[img]https://b2.lilypie.com/ctf9p1/phplogo.gif[/img”>

    • Re: smoczek precz?! żaden problem… 🙂

      My też się bezboleśnie pozbyliśmy :).
      To było jakiś czas temu: wracaliśmy od teściów, w nocy. Mąż odstawił samochód na parking (wprawdzie zaraz koło bloku, ale był mróz), wrócił do domu i okazało się, że zostawił nocnik. Nocnik- poważna sprawa więc się ubrał i przyniósł. Jak się okazało, że jesczee smoczek został mąż odmówił ponownej wyprawy. Stwierdziliśmy, że Aśka rozespana, jest 2 w nocy, jakoś uśnie bez. Zawołała o smoczka, powiedzieliśmy, że zginął po drodze, usnęła. W dzień opiekunka dała jej smoczek-termometr – niewygodny, więc Aśka więcej się nim bawiła niż ssała – usnęła trzymając go w ręce.
      Na drugi dzień już leżała i usypiała, no i smoczek jej się przypomniał – no to tłumaczę, że wracaliśmy od babci i smoczek zginął po drodze. Aśka zaczęła więc sobie tłumaczyć, że dała smoczek babci Jadzi i smoczek został (skąd jej się to wzięło?). OK. Za chwilę dziecko wstaje i ” ubierać się, jechać do babci Jadzi poszukać smoczka” (jedynie jakieś 300 km). No ale wytłumaczyliśmy, że to daleko i nie pojedziemy. No i na tym się skończyła historia smoczka :).
      Też mam teraz wrażenie, że to ja jej wpychałam smoczka a ona tak naprawdę go nie potrzebowała…

      Pozdrawiam,

    • Re: smoczek precz?! żaden problem… 🙂

      To gratuluję w takim razie takiego bezstresowego odsmoczenia.
      Ja dzisiaj zaczęłam, ale nie było wcale łatwo. Chwilami mi się płakać chciało, bo Tusia tak przeraźliwie płakała. Chodziła wręcz po ścianach, obijała się o nie, kładła na podłodze, kopała… Coś, jakby odwyk narkotykowy…
      W końcu przytuliłam taką czerwoną od łez i spuchnietą od krzyku, wzięłam na ręce i zasnęła w 5 min. ( a płakała coś koło godziny) :/
      Ja dzisiaj odciełam końcówki dwóch smoczków (trzeciego mam w pogotowiu, ale nie chciałabym go użyć) i podłożyłam je na balkon.
      Wołam Tusię i mówię: “sprawdx Tusiu, czy wiewióreczka na balkon do nas nie przyszła” (bo przychodzą po chlebek i są naszymi “przyjaciółkami”, jak je nazywamy :)). tusia sprawdza, patrzy i dostrzega smoczki. Ze zdziwieniem je podnosi i ogląda. Ja również bardzo zdziwiona jestem, że w nich są dziurki… Powiedziałam, że mama wiewiórka wzięła smoczki dzidziusiowi wiewiórce, bo jest malutki i płacze bardzo za smoczkami. A, że ząbki ma ostre, więc podziurawił…
      Tusia jakos strasznie się nie przejęła i powtarzała co trochę: “uwała dydki Tusi kujka” (urwała smoczki Tusi wiewiórka).
      No, ale jak przyszło do drzemki…
      Strach pomysleć, co będzie w nocy… :(((
      Nie wiem, czy dam radę słuchać jej przeraźliwego krzyku, tym bardziej, że śpimy wszyscy w jednym pokoju…
      Siły mi trzeba, siły!

      Natunia (2 latka)

    • Re: smoczek precz?! żaden problem… 🙂

      O rany… Ja bym chyba dała smoczka, jak ma tak silny odruch ssania. Sama jeszcze niedawno zastanawiałam się, czy to faktycznie aż takie złe, że 2-latka zasypia ze smokiem i wyszło mi, że to nie szkodzi, tym bardziej, że nie ssie go cały czas, a tylko na parenaście minut zasypiania…
      Może jestem za miękka, ale z wszelkich nałogów mojego dziecka rezygnowaliśmy dopiero jak Aśka była na to gotowa.

      Pozdrawiam,

    • Re: smoczek precz?! żaden problem… 🙂

      Oliweczko, jak nie teraz to kiedy??
      Widziałam ostatnio na ulicy na oko czterolatka ze smoczkiem w zębach, gadał nawet z tym smoczkiem w buzi – okropność…
      My po wyrzucenia smoka ( Mati sam wyrzucił przez nas namówiony, a pretekstem było, że smok sie “zepsuł” i był “be” )caly czas powtarzaliśmy jak mantrę “pamiętasz smok był be i sam go wyrzuciłeś…” Cały czas przypominaliśmy mu tę sytuację. Myślę, że możesz cały czas sie odwoływać do tych wiewiórek.. Trudne zasypiania trwały tydzień, około…

      Trzymajcie się!!! Da Natunia radę, a Ty razem z nią!

      Mati 01.04 Marta 04.05

    • Re: smoczek precz?! żaden problem… 🙂

      Tylko się cieszyć że tak bezboleśnie poszło.
      U mnie niestety po ponad półrocznej przerwie, mała znów ciągnie smoka.
      Miała ok 1,5 roku gdy w czasie wieczornych wariacji smok się zawieruszył, 3 dni przeszły bezboleśnie, więc gdy się znalazł został schowany na pamiątkę, a Ula zaczęła być bezsmokowcem. Tylko po jakimś czasie zaczęło się obgryzanie paznokci…. Najpierw jeden palec, potem wszystkie, a potem do krwi. Stosowałam lakiery przeciw obgryzaniu, zabawianie, pilnowanie, ale i tak pazury po cichutku w kąciku były obrąbane. Przełomem było przypadkowe odnalezienie pamiątkowego smoka przez córcie, zaczęła ssać ( miała ponad 2 lata i nie sądziłam że jeszcze załapie), kupiliśmy nowego i kolejnego smoczka, a paznokcie odrosły, są śliczne i całe.
      Czeka nas znów odzwyczajanie, ale na razie nie myślę o tym i nie przejmuję się że taka panna ma smoka. Przyjdzie i na nią czas, a ja się cieszę za każdym razem gdy obcinam pazurki.

    • Re: smoczek precz?! żaden problem… 🙂

      nam tez sie udało -po przegryzieniu i samodzielnym wyrzuceniu “duduś miał ała i poszedł do kosza”.
      dwie noce spał z rogiem podusi w buzi ale to wszystko -nie było żadnej większej afery.co chciał smoka to mówiłam o historii z przegryzionym dudusiem i poskutkowało.ciesze sie bardzo ze nam się udało – w wieku 23 miesiący dopiero…wcześniej próbowaliśmy ale ciągle zabkował i nie chciałam go pozbawiac jedynego ukojenia bolących dziąsełek.
      jak widze takie duże dzieci ze smoczkami to stwierdzam że nieładnie to wygląda…

      Monika i Marcinek (15.01.04)

    • dziewczyny ktore maja z kolei problem z wypadajacym smoczkiem- polecam przytuanka pomagajaca odnalezc smoczek. moja Anulka wypluwala smoka w nocy i nie potrafila go odnalezc, co z kolier doprowadzalodo tego ze nie moglam sie wyspac w nocy.
      Mam kolezanke w Belgii ktora miala ten sam problem, wyslala mi ta przytulanke 9 u nas jeszcze nie byla dostepna) i naprawde pomoglo.
      nawet jakw ciagu dnia Andzie wypluwala smoczek to dzieki przytulance sama go znajdowala o wkladala sobie do buzki! w polskim necie trzeba by tego poszukac, moze na jakis portalach, albo na allegro ( tam maja wszystko hehe)

      polecam na wypadajace smoczki!

    • U nas też było bezstresowo – smoczek się standardowo ” popsuł “. Mały miał w tedy 11 mc, akcję przeprowadziłam ” taśmowo ” bo jak miał 12 mc odzwyczajiłam od piersi 🙂 Znakiem dla mnie było to że mały potrafił płakać ze smoczkiem w ustach – co znaczy że smoczek nie spełniał już głównej funkcji czyli nie uspakajał, był tylko przykrym przyzwyczajeniem. Jak patrzę na kuzynkę Oliwiera – prawie 3 letnią dziewczynkę ze smokiem w ustach, butelką z cycusiem w rączce, robiącą uroczą kupkę do pieluszki i jedzącą przemielone jedzonko – powiem szczerze – robi mi sie słabo. Wszystko ma swój czas a smoczek chyba jednak powinien się ” popsuć ” przed ukończeniem 2 czy 3 roku życia.

  5. Smoczek – czas odzwyczaić 🙁

    Wiem, że było już o tym setki razy, ale chciałabym o tym napisać i sama zapytać.

    Olinek już dłuższy czas nie używa smoka w dzień, tylko do spania. I w poludnie i w dzien. W zlobku w dzien nie uzywa smoka wogole, nawet do spania.

    A ostatnie dni porobilo sie tak ze juz na poltora godziny przed spaniem tak marudzi, ze chce “didi”, ze nie da rady go niczym innym zainteresowac, uspokoic. Dla mnie to znak, ze juz chyba dosc bo bedzie coraz gorzej. Wiem, ze to bedzie ciezki czas i dlatego chce sie do tego przygotowac.

    No wlasnie – powdpowiedzcie jak, kiedy najlepiej, co powinnam zrobic by przeszlo to w miare lagodnie? Jak zniechecic do smoczka.obciac, wyrzucic????

    Mysle ze milosc do smoka wynika z tego, ze Olinek jest chory na ospę, więc napewno nie zaczniemy “od dziś”.

    • Re: Smoczek – czas odzwyczaić 🙁

      Asiu w sprawie smoka ci nie pomogę bo Kami od 2 miesięcy nie nunka sama jakos tak zostawiła i się nie upomniała…….. Ale zyczę duzo zdróweczka dla Olinka zeby ospa szybko zeszła.
      Pozdrawiam

    • Re: Smoczek – czas odzwyczaić 🙁

      Dzieki!
      Mam nadzieje ze bedzie lepiej, dzis juz spokojniej spi, wiec moze to juz koniec swedzenia. Oli wyglada biedniutko z ta biala mazia na calym czole, glowie (na reszcie cialka pochowane pod ubrankiem).

    • Re: Smoczek – czas odzwyczaić 🙁

      Asiu ja po prostu obcięłam końcówkę smoka i jak Wiktor się o niego upomniał dałam mu go- na początku synek bardzo się zdenerwował i nawet rzucił z nerwów smokiem o podłogę ale po godzince o nim zupełnie zapomniał i tak jest do dziś. Tak więc u nas poszło bardzo szybciutko, a zaznaczę, że Wiktorek był bardzo uzależniony.
      Wam również życzę szybciutkiego pozbycia się smoka!!!!!!!!

      Agata i Wiktorek (13.04.2003)

    • Re: Smoczek – czas odzwyczaić 🙁

      Julka co prawda bezsmokowa ale Szymkowi smok się zgubił. Uznałam że to dobra okazja i szybciutko się odzwyczaił.

      Aga z Szymkiem (24.03.1999) i Julcią (12.06.2004) !

    • Re: Smoczek – czas odzwyczaić 🙁

      Mati za smokiem płakał ponad tydzień… Naprawdę kiepskie były 4 pierwsze dni – potem już tylko pytał “gege?” – przypominałam mu, że “gege” 😉 było brzydkie i fuj ( i z robaczkami itd) i sam wyrzucił – oczywiście z pomocą mojego męża.


      Mati 01.04 Marta 04.05

    • Re: Smoczek – czas odzwyczaić 🙁

      Asiu,
      u nas było podobnie, Ania używała smoka wyłącznie do zasypiania (choc gdybym jej dała w ciagu dnia, to nie wzgardzilaby). Niestety smok wcale nie skracał okresu zasypiania. Czasem trwało to 1-1,5 a mnie to do szału doprowadzało już… No i po drugim podejściu nam sie udało. Z tym, ze Ania była młodsza od Oliwierka, bo miał 13 m-cy. Ja zastosowałam terapie szokową-odstawiłam smoczek całkowicie. Udalo nam sie właśnie przy drugim podejściu (pierwszy raz próbowałam jak Ania miała niecały roczek, ale w nocy wymiękłam i podalam). O dziwo nie było wcale źle. Owszem Ania popłakała trochę, bylo kilka kryzysów, kiedy marzyłam o podaniu smoka, ale wcześniej wyrzuciłam wszystkie nasze smoki do kosza, żeby mnie nie kusiły… I UDALO sie! Już zapomniałam że Ania smoczka w ogole używała.
      Daj znać jak Wam idzie (oczywiście jak mały wyzdrowieje). Trzymam mocno kciuki, żeby sie udalo!
      pozdrawiam cieplutko!

    • Re: Smoczek – czas odzwyczaić 🙁

      Masz rację z tym wyrzuceniem smoków, bo tez obawiałabym się własnej niekonsekwencji.

      Ja planuję jakoś Olinkowi pokazać smoczka, że ma robaki (okrytne) lub że ukradła go Emi (szczeniak rodziców) albo że wyrzucamy do śmieci lub kominka. Albo ewentualnie obcięcie wszystkich. Muszę ta operację przeprowadzić na conajmniej 3 sztukach, bo Oli wie, że mamy ich duzo (około 10), ale On zawsze chce mieć w buzi i w każdej rączce do zasypiania. W rączce to może trzymać obciety, więc się zastanawiam nad tą możliwością….

    • Re: Smoczek – czas odzwyczaić 🙁

      Cześć
      Miałam ten problem do 8 listopada tego roku, a był to dzień po drugich urodzinkach mojego synusia. Tez na popczatku chcial dudusia do spania ale po jakimś czasie nawet w ciągu dnia.
      Od jakiegoś czasu lubi oglądać Teletubisie, nawet mu kupiłam dwa pluszkai z tej baji: PO i LALĘ.
      8 listobada wieczorem pomyślałam ze może sprobuję uspać go bez smoczka mowiąc mu, że ma nowych przyjaciół czyli PO i Lalę. Nie podobało mu sie to ale nie dałam mu tego smoczka, troche popłakiwał, ale zasnął przytulajc pluszaki.

      I tak oto skoNczyła sie era dydysia.

      Zawołał o niego następnego dnia, ale ja powtarzałam mu o przyjacielach, acha a jeszcze powiedziała, ze jest dużym chłopczykiem i że dyduś poszedł do małego dzidziusia.

      I tak spi sobie z pluszakami do tej pory.

      Pamietaj ze najważniejsza jest konsekwencja, jak raz postanowisz mu nie dać to nie możesz potem ulec, żeby wiedział ze mowisz powaznie.

      Powodzenia

    • Re: Smoczek – czas odzwyczaić 🙁

      Asiu u nas było podobnie, smoczek tylko do spania ale jak Oliwia zaczęła się cześciej o niego wypytywać to powiedziałam dość.
      Zaczęłam od spania w dzień. Powiedziałam że tata zabrał smoczka do pracy i Oliwia musi zasnąć bez niego. Musiałam to dużo razy powtórzyć aż w końcu uwierzyła i tylko potem przytakiwała, że wie gdzie jest smoczek.
      Długo to trwało (ponad godzinę) ale zasnęła bez płaczu. Potem wieczorem mąż zrobił tak samo (ja wieczorem pracuję więc mąż ją usypia), powiedział że mama wzięł smoczka do pracy i nie ma. Ja na wszelki wypadek na prawdę te smoczki zabrałam do pracy, bo bałam się że mąż się złamie i da. Też długo trwało, ale zasnęła bez płaczu.
      Pytała o niego jakiś tydzień czasu. Potem zapomniała.

      A smoczki leżały w szafce bo bałam się że będzie gorzej i wyrzuciłam je dopiero jakiś miesiąc później.


      tickerfactory.com/ezt/d/2;10722;105/st/20040216/n/Oliwcia/dt/5/k/f397/age.png/images/obrazek.gif[/img]

    • Re: Smoczek – czas odzwyczaić 🙁

      Całkiem niedawno odsmoczyłam Dawida, więc jestem na topie.
      Poszło, że tak powiem jak bułka z masłem, myślałam o koszmarnymch nie przespanych nocach, o płaczu, a tu nic z tych rzeczy.
      W ogóle nie planowałam odsmoczania. Kiedyś po prostu leżeliśmy sobie przed popołuddniową drzemką, jakoś tak się nie dopominał o smoka, ale w pewnym momencie powiedział że chce NIJA, a ja mu powiedziałam, że NIJA nie ma, że poszedł na spacer. A synek ku memu zdziewiniu spytał “i wpadł do dziury?” ja zrobiłam wielkie oczy i ciągnęłam dalej, że tak, że wpadł do dziury i się skaleczył. I tak Smyk zasnął po raz pierwszy popołudniu bez smoka. Potem wieczorem kontynuowałam swój plan. Odcięłam końcówkę Smoka, bo przecież się skaleczył i kiedy synek sie o niego upomniał pokazałam mu jaką Smok ma bubę. wziął go do buzi i zaraz wypluł “beee niedobly jest” powiedział. Szkoda mi się go zrobiło widząc smutną minę, ale postanowił, że będzie spał trzymając Smoka w ręce… i spał tak dwie albo trzy noce, potem sam go wyrzucił i tak nasza historia ze smokiem bezboleśnie się skończyła….

      Życzę powodzenia 🙂

      Majka i…

      Dawid – 25 mcy

    • więcej odpowiedzi (4)
  6. smoczek – jak to najlepiej zrobić?

    Powoli przymierzam się do pozbawienia Niny smoka. Używa go tylko do zasypiania, ale trudno mi sobie wyobrazić żeby bez niego zasnęła. Nina długo miała problemy z zasypianiem, dopiero co udało mi się to jej spanie jakoś wyregulować, teraz zasypia już ładnie.
    Nie bardzo wiem jak się zabrać do tego odstawiania smoczka. Słyszałam o sposobie z obcinaniem go po kawałku. czy może lepiej po prostu smoczek zabrać? Jak myślicie?
    Piszcie jak Wy to zrobiłyście.

    • Re: smoczek – jak to najlepiej zrobić?

      Łukasz rozstał się ze smoczkiem na drugie urodziny.

    • Re: smoczek – jak to najlepiej zrobić?

      Zuzanka używała też tylko do zasypiania, zabrałam jej po ukończeniu przez nią 2 latek, czekałam na odpowiedni wiek aby mogła zrozumieć moje wytłumaczenia 🙂 tego czynu. wcześniej nawety nie próbowałam bo nałóg z niej był straszny :((. I chocoiaż jestem daleka od straszenia dzieci, do celów zerwania z nałogiem-uspokajaczem wykorzystałam robaki, bakterie i zarazki na smoku. Odcinanie smoka u nas nic nie pomogło bo Zuzia w sklepie wypatrywała nowe ;-), ale robaki chodzą nawet i po tych sklepowych ;-))

    • Re: smoczek – jak to najlepiej zrobić?

      jak top najlepiej zrobic to nie wiem, ale trzymam kciuki zeby gladko poszlo;-)

      ps. ja zabralam- obcinanie nie pomoglo (i tak ciumkala:-) )

      gucia i Nina 27 IV 03

    • Re: smoczek – jak to najlepiej zrobić?

      Ja po prostu zabralam i starałam się żeby zasnął bez, głaszcząc go w łóżeczku. Potem jeszcze ze dwa razy było bardzo ciężko i się smoczkiem poratowalam, ale generalnie wbrew moim obawom po tygodniu nie było już smoka!

    • Re: smoczek – jak to najlepiej zrobić?

      A przedtem był zainteresowany smokiem siostrzyczki? Pytam, bo my nadal na noc smokowi, sporadycznie tez w dzien, ale smokiem kuzyna Mateusz sie nie interesuje, co innego swoim… musi byc schowany (wyjmujemy rano smoka, mowimy mu papa i kladziemy go spac na dzien… wysoko i nieosiągalnie 😉 )

      Mateuszek (14.03.2003)

    • Re: smoczek – jak to najlepiej zrobić?

      Haj,
      Mamy juz drugi dzien za soba bez smoczka.
      U nas dziura w smoczku zadzialala w 100%.
      Mikolajowi tak zniszczyl sie smoczek ze powstala dziura, zainspirowana “metoda z dziura” (wczesniej na forum wyczytna) powiedzilam mu ze smoczek tak sie zniszczyl ze ma dziure, i on to po prostu zaakceptowal.
      Smoczka mielismy tylko do usypiania wiec gdy przyszedl wieczor, pokazal mi ze chce smoczka i ja mu dalam tego z dziura, ale on go nie chcial i zasnal bez niego. Podobnie bylo w nocy, jak sie obudzil, powiedizlam ze smoczek ma dziure i czy chce takiego, a on ze nie chce – i tyle.
      Sama jestem w szoku ze to tak gladko poszlo.
      pozdrawiam
      Magda i Mikolaj (20 mies)

    • Re: smoczek – jak to najlepiej zrobić?

      A to ciekawe… Ja niestety nie miałam okazji sprawdzić, czy Łukasz, w czasach gdy korzystał ze smoczka, byłby zainteresowany smoczkiem kogoś innego. Tak więc nie wiem czy w grę wchodziło uzależnienie od własnego smoczka czy smoczka w ogóle… Myślałam, że raczej to drugie. Zwłaszcza, że pediatra ostrzegał nas, że kiedy pojawia się w domu młodsze dziecko, a wraz z nim wraca smoczek – nałóg u starszego dziecka może powrócić. U nas tego nie ma. Tak więc ten 3 m-czny odwyk wystarczył…

      Kasia i…

      Łukasz i Karolina(07.03.2005)

    • Re: smoczek – jak to najlepiej zrobić?

      Sonia miała 13 miesiecy jak postanowiłam skończyc ze smoczkiem. Wtedy brała go na spacer i do zaspiania. Mieliśm w domu 3 sztuki. Ja miałam wakacje i duzo czasu dla dziecka. Po prostu w pewien sierpniow poniedziałek wrzuciłam 2 sztuki ( trzeciej nie mogłam znaleźć ) do kosza i skonczło sie uzwanie smoka. nASTĘPNEGO DNIA Sonia ZNALAZŁA ZAGINIONA BESTIE POD łózeczkiem i bardzo sie z tego powodu ucieszła. Powiem szczerze, ze przez chwilke nawet miałam dlemat cz jej go nie zostawic. Ostatecznie stwierdziłam, ze ten trzeci podzieli los pozostałch.
      Bałam sie tego odstawiania jak nie wiem, ale udało sie i to nawet całkiem bezbolesnie. Za duzo sie nie upominała, co bło dla mnie sporm zaskoczeniem.
      W tm roku latem radkalnie biore sie za pieluch. Wjmę i tle. Sonia bedzie chodziła w samch majteczkach, do skutku.
      PS Nie mam jednej literki, nie napisze jakiej, bo mi sie nie wswietla, w alfabecie jest po ” x ” :)Ciekawe dlaczego?

      rita25 i Sonia 03.07.03

    • Re: smoczek – jak to najlepiej zrobić?

      No właśnie, też rozważam zaczekanie do momentu kiedy będę mogła Ninie wytłumaczyc że smok jest be, że zjadły go robaki, że ma dziurę czy coś w tym stylu…. Na razie jeszcze to nie działa, a chciałabym ją odzwyczaić żeby nie budziła się w nocy bo smoczek wypadł…. Stanowczo za dużo tych pobudek w nocy – na jedzenie i dodatkowo z powodu smoczka…

      Monika & Nina 19.11.2003

    • Re: smoczek – jak to najlepiej zrobić?

      No właśnie, wydaje mi się że łatwiej dziecko odzwyczaić jak już rozumie tłumaczenia że smoczek jest be, że chodzą po nim robale czy coś w tym stylu…. Tylko że Nina często budzi się w nocy bo smok wyleciał i dlatego chciałabym oszczędzić sobie i jej pobudek i odstawić smoka….

      Monika & Nina 19.11.2003

    • więcej odpowiedzi (8)
  7. Smoczek- kto sobie poradzil i jak?

    Witajcie!
    Smoczek jest u nas tylko do zasypiania, na chwilke w buzi a potem juz bez. Choc przez ostatni miesiac (czyli w nowym domku) Karolinka potrafi tez w ciagu dnia wyciagnac go z lozeczka razem z poduszka i kolderka i uklada sie na podlodze. Zreszta to tez mnie martwi bo ciagle mowi ze jest zmeczona i tak wlasnie sie kladzie (stres?).
    Ale, ale- chodzi mi o tego smoka.
    Mam juz wielka ochote sie go pozbyc. Choc uzywa go doslownie przez pare minut dziennie to mysle ze w tym wieku to juz jest niezdrowe. Ale wiem ze bedzie tragedia, bo juz pare razy zdazylo sie ze nie moglismy go wieczorem znalesc i byl straszliwy placz.
    Z drugiej strony zastanawiam sie czy jeszcze nie poczekac, bo czeka nas we wrzesniu dlugi lot samolotem i miesiac pobytu poza domem, czyli znow strasujace chwile i nie wiem jak Karolcia poradzilaby sobie bez pocieszyciela.
    Z trzeciej strony (moze byc trzecia?moze…) boje sie ze im dluzej bede zwlekac tym bardziej bedzie z nim “zzyta” i bedzie jeszcze gorzej.

    Co powinnam zrobic???
    I jak sie do tego zabrac???
    Pomozcie!

    Iwona i Karolinka (01.26.02)

    • Re: Smoczek- kto sobie poradzil i jak?

      u nas jest dokladnie tak samo
      tylko do spania kuba ssie smoka:-(
      i sama wasnie sie zastanawiałam jak go juz od niego oduczyc
      wiec z checia przeczytam co dziewczyna napisza:-)

    • Re: Smoczek- kto sobie poradzil i jak?

      u nas tak samo tylko do zasypiania i przeważnie trzyma go w rączce, ale musi być. Czekam kiedy sama z niego zrezygnuje, bo wiem że walka z nim nie ma sensu 🙂

      Izka i Zuzanka (12.V.2002)

    • Re: Smoczek- kto sobie poradzil i jak?

      Mój synek oduczył się dość nietypowo. Gdy miał troszeczę ponad dwa latka dostał katar. No i jak miał smoczek w buzi, to nie mógł oddychać przez usta, więć wypluwał go ze złością. Po tygodniu, gdy katar się skończył nie pamiętał już o smoczlu. Metody oczywiście nie polecam, bo nieprzyjemna dla dziecka i rodziców.
      Ale co ciakawe, ostatnio zauważyłam, żę Konradek po wypiciu mleka przed snem przez kilka minut ciągnie smoczek od buteli, aż nie uśnie. Może dziecko potrzebuje czegoś takiego?
      Pozdrawiam
      Dorota, Konradek (22.XI.2001) i dziadzia (13.IX)

    • Re: Smoczek- kto sobie poradzil i jak?

      No wlasnie tak bardziej sie sklaniam ku zostawieniu go jeszcze na czas wyjazdu. Ale boje sie zeby nie przeciagnac…
      Bo chyba im starsza bedzie tym bardziej przezyje rozstanie, a trzylatki ze smoczkiem to juz przesada.

      A co do Ninki to przypomina mi sie dziewczynka ktora kiedys sie zajmowalam. Ona wlasnie ssala kciuk i miala do tego misia z pozytywka. Pamietam ze tak ok 2 lat to juz byl taki cyrk, ze ona prawie caly dzien przechodzila z tym misiem, ssiac kciuk. Nigdzie nie chciala sie bez niego ruszyc. Jak udalo mi sie wymsknac bez zabierania go to nie bylo problemu, bawila sie super. To samo w domu- jak go nie widziala to bylo ok, ale jak tylko wpadl jej w rece to od razu sie kladla i nie chciala bawic. Radzilabym ci wiec raczej chowac kocyk w ciagu dnia.

      Po wczorajszych wieczornych poszukiwaniach zaginionego smoka Karolinka zgodzila sie ze bedziemy go klasc wysoko na polke zeby jej w ciagu dnia nie “kusil”. Dzis rano obylo sie bez polegiwania

      Iwona i Karolinka (01.26.02)

    • Re: Smoczek- kto sobie poradzil i jak?

      Nie, nie za miesiac. Wyjezdzamy do Polski 12 wrzesnia na miesiac, i dopiero potem bede mogla nad smoczkiem popracowac.

      Iwona i Karolinka (01.26.02)

    • Re: Smoczek- kto sobie poradzil i jak?

      ponad 2 mce temu
      po prostu zabrałam i juz
      doba pierwsza była nie za bardzo
      przed spaniem koszmarnie
      ale tylko doba była zła potem coraz lepiej

      Anies i Wojtuś (23.07.2003)

    • Re: Smoczek- kto sobie poradzil i jak?

      Drastyczne ale pomoglo!!
      Namoczylam smoczek w czosnku (rewelacja)!!
      Pszczola plakala ale juz nie chciala a nastepnego dnia nawet nie wspomniala o smoczku!

      Pozdrawiam
      Gosia

      Gosia i Pszczołka Maja 10.11.2001i jeszcze moje starania o bobaska

    • Re: Smoczek- kto sobie poradzil i jak?

      A w moim przypadku “smakowy smok” nie podziałał. Miałam prawie 3 latka i mama namoczyła mi smoka w musztardzie. Za chwilkę do niej podeszłam i powiedziałam, żeby mi jeszcze dała “tego dobrego”. A w końcu sama go wyrzuciłam.
      Aha, w jakimś programie oglądałam, że można też uciąć nożyczkami końcówkę smoka i wtedy wcale już nie jest taki fajny dla dzieciaczka.

      Anka i Zuzia (20.05.2003)

    • Re: Smoczek- kto sobie poradzil i jak?

      Jesli chodzi o muszr=tarde to Pszczola,,bardzo prosze,,,tak bylo kiedy nastal czas -,,koniec cycusia,, – bardzo samkowalo z musztarda z cytryca ale cycus + czosnek = BLEEEEEE!

      Pozdrawiam
      Gosia

      Gosia i Pszczołka Maja 10.11.2001i jeszcze moje starania o bobaska

    • Re: Smoczek- kto sobie poradzil i jak?

      u nas jest to taki potrojny niezbednik
      smok, pieluszka i kotek
      bez tego zestawu nie ma co wyruszac w droge np samochodem, bez niego Agniesia nie usnie w dzien czy wieczorem
      Kiedy przychodzi czas, Agniesia siada w fotelu i jednym tchem prosi o smoka (myniam) pieluszke (aaaaaa) i kotka (ciciuś) i jeszcze dodaje… szibko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • więcej odpowiedzi (9)
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo