Kwas hialuronowy – do czego jest wykorzystywany?

Sky Clinic to klinika medycyny estetycznej, w której pracują profesjonaliści z ogromną wiedzą i sporym doświadczeniem w swoim fachu. Miejsce to zostało stworzone specjalnie dla osób, zmagających się z pewnymi mankamentami swojej urody, jak i dla tych ludzi pragnących zachować na długo swój młody wygląd. Placówkę tą tworzy wyspecjalizowana grupa ekspertów, którzy wiedzą niemalże wszystko o nowoczesnych technikach medycyny estetycznej.

Co ważne, Sky Clinic dysponuje innowacyjnym sprzętem, jak na przykład robot Artas 9x (używany do przeszczepu włosów). Personel kliniki cechuje się empatycznym i indywidualnym podejściem do każdego pacjenta. W kliniki przeprowadzane są zabiegi na różne części ciała, z wykorzystaniem na przykład kwasu hialuronowego.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalna substancja, która jest obecna we wszystkich żywych istotach. Często określa się ją eliksirem młodości, który jest chętnie używany w gabinetach medycyny estetycznej.

Naturalnie występuje on w ludzkim organizmie, a zwłaszcza w skórze właściwej. Ponadto znajduje się w ciele szklistym oka, chrząstce i mazi stawowej. Jest to też składnik płynów ustrojowych i macierzy międzykomórkowej skóry właściwej.

Ten związek chemiczny dokonuje wiązania cząsteczek wody. Co ciekawe, jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet około 250 cząsteczek wody. Jego zdolność wiązania wody jest więc imponująca.

Kwas hialuronowy a proces starzenia się skóry

W młodej skórze kwas hialuronowy ma bardzo wysokie stężenie, dzięki czemu skóra jest jędrna i głada. Niestety wraz z biegiem czasu dochodzi do powstania pierwszych oznak starzenia.

Starzenie się skóry rozpoczyna się po 25 roku życia, kiedy to dochodzi do stopniowego obniżania poziomu kwasu hialuronowego. Skóra zaczyna wiotczeń, wysychać i pojawiają się na niej zmarszczki.

W wieku około 40 lat w skórze właściwej kwas hialuronowy zmniejsza swój poziom nawet o 50 procent, aniżeli w okresie dzieciństwa. Kwas hialuronowy stosuje się więc często w zabiegach anti-aging.

Jak dowodzą badania, po podaniu skórze kwasu hialuronowego dochodzi do wzrostu syntezy kolagenu, a tym samym powstrzymywana jest jego degradacja. Nawet po ustaniu działania wypełniaczy w skórze z kwasem hialuronowym, wygląda ona o wiele lepiej, niż przed zabiegiem.

Pozyskiwanie hialuronianu sodu

Do niedawna kwas hialuronowy uzyskiwano z tkanek zwierzęcych, jak na przykład skóra rekina lub grzebienie kogutów. Niezbędne było do tego wykorzystanie procesów, dzięki którym można wyizolować kwas hialuronowy.

Takie pozyskiwanie kwasu hialuronowego było więc dosyć kosztowne, jak i zabierało wiele cennego czasu.

Oprócz tego, tak otrzymany związek mógł wywoływać reakcje alergiczne, gdyż zawierał szkodliwe substancje.

Współcześnie kwas hialuronowy uzyskuje się poprzez zjawisko fermentacji mikrobiologicznej, w tym celu używa się szczepów bakterii Streptococcus equi.

Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy ma wiele cennych właściwości. Właśnie dlatego jest on tak chętnie wykorzystywany w medycynie estetycznej. Zabiegi z kwasem hialuronowym cieszą się dużą popularnością. Jakie jest dokładne działanie hialuronianu sodu? Ma on przede wszystkim właściwości:

  • ujędrniające,
  • regenerujące,
  • nawilżające,
  • odświeżające,
  • napinające,
  • przeciwdziałającej nadmiernej utracie wody przez naskórek,
  • stymulujące komórki skóry do wytwarzania kolagenu,
  • wyrównujące koloryt skóry.

Co ważne, kwas hialuronowy ma też właściwości hydroskopijne. Jego cząsteczki w korzystnych warunkach, są w stanie zwiększyć swoją objętość nawet 500 krotnie.

Uzyskany efekt zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego zależy od różnych czynników, jak ilość kwasu hialuronowego, czy też rodzaj zabiegu.

Preparaty z kwasem hialuronowym zapobiegają utracie wody. Substancja ta doskonale sprawdza się w wielu zabiegach medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy przenika w głąb naskórka i zapewnia właściwy poziom nawilżenia skóry.

Z uwagi na to, że jest to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, to jest ona w pełni bezpieczna.

Na co warto stosować kwas hialuronowy?

Warto stosować kwas hialuronowy na skórę twarzy, ciało, jak i włosy. Można to zrobić sięgając po kosmetyki, które mają go w składzie. Kwas hialuronowy jest niezwykle skuteczną substancją do wypełniania zmarszczek, gdyż przenika sprawnie nawet do głębszych warstw naskórka.

Zastosowanie kwasu hialuronowego daje skuteczne i szybkie efekty. Najczęściej medycyna estetyczna używa go w celu wygładzania zmarszczek. Jest on więc zalecany głównie do cery dojrzałej.

W przypadku cery dojrzałej dochodzi do powstawania zmarszczek, co jest związane ze zbyt szybkim odparowaniem wody. Kwas hialuronowy jest w stanie związać cząsteczki wody, przez co polepsza stan struktury skóry. Zabiegi kwasem hialuronowym zalecane są osobom już po 25 roku życia.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy w medycynie

Kwas hialuronowy ma niezwykle szerokie zastosowanie. W medycynie kwas hialuronowy przydaje się między innymi w okulistyce. Wykorzystuje się go do produkcji kropli do oczu oraz płynów do soczewek kontaktowych.

Niekiedy sięga się po niego w czasie zabiegów chirurgicznych. Kwas hialuronowy na stawy przydaje się zwłaszcza w przypadku schorzeń zwyrodnieniowych, nie tylko stawów, ale także kości.

Substancja ta zapewnia sprężystość chrząstki stawowej. Kwas hialuronowy wykorzystuje się także w ginekologii, a służy zwłaszcza do przyspieszenia leczenia się ran pooperacyjnych.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Jest on też niezwykle przydatny w medycynie estetycznej. Kwas hialuronowy jest często stosowany w zabiegach anti-aging. Wspiera również procesy gojenia się ran i poparzeń. Kwas hialuronowy jest też częstym składnikiem kosmetyków przeciwzmarszczkowych, nawilżających i odmładzających.

Przydaje się on też w pielęgnacji włosów. Kwas hialuronowy na włosy sprawia, że stają się one doskonale nawilżone, sprężyste i mocne. Z substancji tej warto korzystać też do codziennej pielęgnacji skóry.

Wypełniacze z kwasem hialuronowym – do czego się przydają?

Kwas hialuronowy jest częstym składnikiem wypełniaczy, czyli produktów używanych w medycynie estetycznej, w celu poprawy wyglądu pacjenta. Preparaty zawierające ten związek są w stanie:

  • powiększyć usta,
  • wypełnić zmarszczki,
  • odbudować skronie,
  • odbudować i powiększyć policzki,
  • poprawić kształt nosa,
  • wymodelować linię żuchwy,
  • odbudować zmiany pourazowe czy pooperacyjne.

Stosowane wypełniacze z kwasem hialuronowym

Wypełniacze zawierają w sobie usieciowane kwasy hialuronowe. Proces sieciowania ochrania cząsteczki kwasu hialuronowego przed rozłożeniem go przez naturalne obecny w skórze enzym (hialuronidaza), ponadto nadaje mu charakterystyczne fizykochemiczne właściwości.

Z tego względu do różnych zabiegów wykorzystuje się różnego rodzaju wypełniacze. Mogą się one różnić gęstością, stopniem usieciowania, zdolnością przyłączania cząsteczek wody, lepkością.

Inny preparat wykorzystuje się w celu wypełnienia zmarszczek, a inny do powiększania ust.

Jak wygląda zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?

Podczas zabiegu kwas hialuronowy aplikowany jest tuż pod powierzchnię skóry przy użyciu cienkiej igły. Czas zabiegu trwa ok 30 minut, a pacjentowi podawany jest wcześniej krem znieczulający.

Po wstrzyknięciu tego związku zaczyna on wiązać wodę i powiększa swoją objętość. Dzięki temu dochodzi do rewitalizacji skóry.

Efektem zabiegu jest zwiększenie elastyczności skóry, jej nawilżenie i wygładzenie zmarszczek, czy też powiększenie obszaru poddanego zabiegowi (w zależności od jego celu).

Skutki uboczne jakie mogą wystąpić po podaniu kwasu hialuronowego to lekki obrzęk, jednakże mija on zazwyczaj po 2 dniach. Rezultat zastosowania tej substancji jest widoczny natychmiastowo, a na pełny efekt trzeba poczekać 2-3 dni.

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego – zalecenia po zabiegu

  • nie należy narażać się na działanie sporych wahań temperatur,
  • nie wolo korzystać z solarium czy też opalać się na słońcu,
  • należy pić odpowiednią ilość wody.

 Kwasy hialuronowy – objawy niepożądane

Czasem zdarza się, że po zabiegu kwasem hialuronowym mogą wystąpić pewne efekty uboczne, takie jak:

  • nadwrażliwość w miejscu zabiegu,
  • zaczerwienienie,
  • obrzęk,
  • ból w miejscu wstrzyknięcia kwasu,
  • świąd.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego

Warto podkreślić, że kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Pomimo tego, zabieg z użyciem tej substancji nie może być wykonywany u wszystkich pacjentów.

Wśród przeciwwskazań wymienia się zwłaszcza:

  • nieustabilizowana cukrzyca,
  • bielactwo,
  • łuszczyca,
  • nowotwory,
  • zapalenie zatok,
  • ciąża oraz karmienie piersią,
  • aktywne stany zapalne,
  • miejsca podania wypełniacza pernamentnego,
  • zmiany okołowierzchołkowe zębów,
  • stosowanie antykoagulantów i kosteroidów,
  • schorzenia immunologiczne z kręgu kosteroidów,
  • schorzenia immunologiczne z kręgu kolagenoz,
  • zmiany zapalne w rejonie planowanego zabiegu, w tym opryszczka czy trądzik.

Kwas hialuronowy to substancja dobroczynnie działająca na wygląd skóry, włosów, ale i także zdrowie organizmu.

Dodaj komentarz

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo