Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2024. Chodzi o kryteria oceniania. Uczniowie będą mieć łatwiej

Centralna Komisja Egzaminacyjna podjęła decyzję o zmodyfikowaniu zasad oceniania tegorocznych testów. Zmiany dotyczą języka polskiego, a dzięki ich wprowadzeniu uczniom ma być nieco łatwiej zdobyć więcej punktów za część pisemną. Jakie zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2024 zostały wyprowadzone? Jak wyglądają zmodyfikowane kryteria?

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2024

Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się w połowie maja. Zgodnie z zasadami uczniowie przystąpią do testów z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (najczęściej uczniowie wybierają angielski). Chociaż zdający obawiają się różnych aspektów, to jednak większość z nich zgodnie przyznaje, że największym wyzwaniem będzie wypracowanie z języka polskiego.

W tym roku uczniowie będą mieli do wyboru rozprawkę lub opowiadanie – w tym zakresie nic się nie zmienia. Zmieni się jednak system oceniania i to na korzyść zdających. Dzięki zmodyfikowanym kryteriom łatwiej będzie zdobyć dużą liczbę punktów z wypracowania.

Zobacz też: Jak przeliczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty? Poznaj kalkulator punktów do liceum i technikum

Egzamin ósmoklasisty 2024. Jak zmienią się kryteria oceniania?

Maksymalnie za wypracowanie uczeń może otrzymać 20 punktów, z czego aż cztery za język (brak błędów, szeroki zakres słownictwa, zróżnicowana składnia, użycie związków frazeologicznych itd.). Aby dostać w tej kategorii maksymalną liczbę punktów (czyli 4), można było popełnić maksymalnie 2 błędy językowe. W tym roku limit ten został jednak podniesiony aż do 4.

zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2024
CKE Informator o egzaminie z języka polskiego od roku szkolnego 2018/2019

Podobną zasadę zastosowano przy okazji limitu błędów interpunkcyjnych. Dotychczas aby otrzymać jeden punkt w kategorii “Interpunkcja”, można było popełnić nie więcej niż 5 błędów interpunkcyjnych. W 2024 roku uczniowie będą mogli ich popełnić aż 9 i dostać również jeden punkt.

Sprawdź też:

Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo