Leżaczek-bujaczek: Od kiedy można go stosować?

Tego typu leżak jest w stanie naprawdę ułatwić rodzicom życie, ale zasadność jego wykorzystania budzi wiele kontrowersji. Jakie leżaczki – bujaczki są najzdrowsze? Od kiedy dziecko może leżeć w bujaczku?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Producenci każdorazowo oznaczają wiek dziecka, dla którego jest przeznaczony konkretny produkt.
  • Od jakiego wieku bujaczek? Już od pierwszych miesięcy życia.
  • Górna granica wieku to w zależności od producenta i modelu leżaczka bujaczka 9-12 miesięcy.
  • Nadmierne korzystanie z leżaczka według pediatrów może negatywnie wpływać na sylwetkę i postawę dziecka w przyszłości - to dlatego, że w tego typu leżakach niemowlęta mają ograniczoną możliwość ruchu.

Leżaczek-bujaczek a kręgosłup dziecka

Od kiedy dziecko może leżeć w bujaczku i jak wpływa to na jego kręgosłup? Kwestia ta bywa sporna, zarówno wśród lekarzy, jak i rodziców wychowujących małe dzieci. Zdaniem wielu pediatrów pozycja z ograniczoną możliwością ruchów zaburza prawidłowy rozwój kręgosłupa i bioder. Wpływa ona negatywnie również na sylwetkę i postawę dziecka, dlatego jeśli decydujesz się na leżaczek-bujaczek, nie należy wykorzystywać go zbyt często. Chwilowe posadzenie w nim dziecka podczas robienia obiadu nie powinno stanowić większego problemu, ale korzystanie kilka razy dziennie przez długie godziny może spowodować niekorzystne zmiany w postawie malucha.

Leżaczek-bujaczek jest stosowany podczas pierwszych miesięcy życia, kiedy to kręgosłup dziecka rozwija się w najszybszym tempie, a ruch jest szczególnie ważny, ponieważ pozwala on na wypracowanie odpowiedniego wzorca zachowań poszczególnych kości i stawów. Leżaczek-bujaczek powinien być zatem jedynie tymczasowym rozwiązaniem używanym w sytuacji, gdy chcesz mieć oko na malucha, ale nie jesteś w stanie położyć go w łóżeczku. Produkt tego typu można zabrać do kuchni i wielu innych pomieszczeń.

Jakie leżaczki-bujaczki są najzdrowsze?

Dostępne na rynku leżaczki-bujaczki często nie różnią się od siebie pod względem właściwości prozdrowotnych. Niektóre z nich mogą być lepiej wyprofilowane, jednak w dalszym ciągu ograniczają one ruchy malucha i nie pozwalają na prawidłowy rozwój kręgosłupa. Z tego powodu nie jest to najzdrowsze rozwiązanie, ale zdecydowanie ułatwia ono życie zabieganym rodzicom.

Jeśli mimo wszystko chcesz zdecydować się na zakup leżaczka-bujaczka, warto zwrócić uwagę na wersje z dodatkowymi funkcjami, takimi jak opcja automatycznego bujania lub wibracje uspokajające i pomagające w zaśnięciu. Wybrany wariant powinien być również w pełni stabilny i wykonany z wytrzymałych materiałów, które nie pękną podczas bujania oraz nie ulegną innym uszkodzeniom. Korzystną funkcją leżaczków-bujaczków z wyższej półki jest także wyposażenie w zdejmowany pokrowiec, który z łatwością można wyprać, oraz regulację wysokości pozwalającą na stosowanie leżaczka podczas karmienia. Niektóre produkty tego typu można również składać, dzięki czemu są one łatwe w przechowywaniu lub przewożeniu.

Leżaczek-bujaczek: od kiedy z niego korzystać?

A od kiedy dziecko może leżeć w bujaczku? Produkty tego typu są dedykowane niemowlakom we wczesnym etapie rozwoju. Zazwyczaj producenci określają również maksymalny wiek, który wynosi od 9 do 12 miesięcy. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością wykorzystywania takiego krzesełka.

Rodzice pytają o leżaczki-bujaczki:

Czy bujaczek jest bezpieczny?

To, czy leżaczek – bujaczek jest bezpieczny zależy, przede wszystkim, od jego modelu. Niektóre z nich są bowiem stabilniejsze niż inne. Lepiej jest postawić na warianty z mocnymi szelkami, które zapobiegną wypadnięciu dziecka z leżaka. Przed zakupem konkretnego modelu warto zwrócić uwagę również na wymagane atesty i zastosowane materiały. Bezpieczniejsze leżaczki są zwykle droższe, ale istnieje opcja kupienia używanych egzemplarzy.

Ile kosztuje leżaczek-bujaczek?

Cena bujanych leżaczków dla małych dzieci może różnić się w zależności od marki, zastosowanych materiałów, dodatkowych funkcji lub ogólnego designu. Takie produkty mogą kosztować zarówno 100 zł, jak i 400 zł. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup używanego leżaczka, który w wielu przypadkach nie zdążył zniszczyć się przez zaledwie kilka miesięcy użytkowania.

Wyższe ceny leżaczków-bujaczków dotyczą głównie modeli wyposażonych w elektronikę, czyli grające melodie lub ruszające się elementy. Klasyczne wersje bez dodatkowych funkcji są zwykle nieco tańsze.

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo