Leżaczek-bujaczek: Od kiedy można go stosować?

Tego typu leżak jest w stanie naprawdę ułatwić rodzicom życie, ale zasadność jego wykorzystania budzi wiele kontrowersji. Jakie leżaczki – bujaczki są najzdrowsze? Od kiedy dziecko może leżeć w bujaczku?

Leżaczek-bujaczek: Od kiedy można go stosować?
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Producenci każdorazowo oznaczają wiek dziecka, dla którego jest przeznaczony konkretny produkt.
  • Od jakiego wieku bujaczek? Już od pierwszych miesięcy życia.
  • Górna granica wieku to w zależności od producenta i modelu leżaczka bujaczka 9-12 miesięcy.
  • Nadmierne korzystanie z leżaczka według pediatrów może negatywnie wpływać na sylwetkę i postawę dziecka w przyszłości - to dlatego, że w tego typu leżakach niemowlęta mają ograniczoną możliwość ruchu.

Leżaczek-bujaczek a kręgosłup dziecka

Od kiedy dziecko może leżeć w bujaczku i jak wpływa to na jego kręgosłup? Kwestia ta bywa sporna, zarówno wśród lekarzy, jak i rodziców wychowujących małe dzieci. Zdaniem wielu pediatrów pozycja z ograniczoną możliwością ruchów zaburza prawidłowy rozwój kręgosłupa i bioder. Wpływa ona negatywnie również na sylwetkę i postawę dziecka, dlatego jeśli decydujesz się na leżaczek-bujaczek, nie należy wykorzystywać go zbyt często. Chwilowe posadzenie w nim dziecka podczas robienia obiadu nie powinno stanowić większego problemu, ale korzystanie kilka razy dziennie przez długie godziny może spowodować niekorzystne zmiany w postawie malucha.

Leżaczek-bujaczek jest stosowany podczas pierwszych miesięcy życia, kiedy to kręgosłup dziecka rozwija się w najszybszym tempie, a ruch jest szczególnie ważny, ponieważ pozwala on na wypracowanie odpowiedniego wzorca zachowań poszczególnych kości i stawów. Leżaczek-bujaczek powinien być zatem jedynie tymczasowym rozwiązaniem używanym w sytuacji, gdy chcesz mieć oko na malucha, ale nie jesteś w stanie położyć go w łóżeczku. Produkt tego typu można zabrać do kuchni i wielu innych pomieszczeń.

Jakie leżaczki-bujaczki są najzdrowsze?

Dostępne na rynku leżaczki-bujaczki często nie różnią się od siebie pod względem właściwości prozdrowotnych. Niektóre z nich mogą być lepiej wyprofilowane, jednak w dalszym ciągu ograniczają one ruchy malucha i nie pozwalają na prawidłowy rozwój kręgosłupa. Z tego powodu nie jest to najzdrowsze rozwiązanie, ale zdecydowanie ułatwia ono życie zabieganym rodzicom.

Jeśli mimo wszystko chcesz zdecydować się na zakup leżaczka-bujaczka, warto zwrócić uwagę na wersje z dodatkowymi funkcjami, takimi jak opcja automatycznego bujania lub wibracje uspokajające i pomagające w zaśnięciu. Wybrany wariant powinien być również w pełni stabilny i wykonany z wytrzymałych materiałów, które nie pękną podczas bujania oraz nie ulegną innym uszkodzeniom. Korzystną funkcją leżaczków-bujaczków z wyższej półki jest także wyposażenie w zdejmowany pokrowiec, który z łatwością można wyprać, oraz regulację wysokości pozwalającą na stosowanie leżaczka podczas karmienia. Niektóre produkty tego typu można również składać, dzięki czemu są one łatwe w przechowywaniu lub przewożeniu.

Leżaczek-bujaczek: od kiedy z niego korzystać?

A od kiedy dziecko może leżeć w bujaczku? Produkty tego typu są dedykowane niemowlakom we wczesnym etapie rozwoju. Zazwyczaj producenci określają również maksymalny wiek, który wynosi od 9 do 12 miesięcy. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością wykorzystywania takiego krzesełka.

Rodzice pytają o leżaczki-bujaczki:

Czy bujaczek jest bezpieczny?

To, czy leżaczek – bujaczek jest bezpieczny zależy, przede wszystkim, od jego modelu. Niektóre z nich są bowiem stabilniejsze niż inne. Lepiej jest postawić na warianty z mocnymi szelkami, które zapobiegną wypadnięciu dziecka z leżaka. Przed zakupem konkretnego modelu warto zwrócić uwagę również na wymagane atesty i zastosowane materiały. Bezpieczniejsze leżaczki są zwykle droższe, ale istnieje opcja kupienia używanych egzemplarzy.

Ile kosztuje leżaczek-bujaczek?

Cena bujanych leżaczków dla małych dzieci może różnić się w zależności od marki, zastosowanych materiałów, dodatkowych funkcji lub ogólnego designu. Takie produkty mogą kosztować zarówno 100 zł, jak i 400 zł. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup używanego leżaczka, który w wielu przypadkach nie zdążył zniszczyć się przez zaledwie kilka miesięcy użytkowania.

Wyższe ceny leżaczków-bujaczków dotyczą głównie modeli wyposażonych w elektronikę, czyli grające melodie lub ruszające się elementy. Klasyczne wersje bez dodatkowych funkcji są zwykle nieco tańsze.

Dodaj komentarz

Zagraniczne imiona
Japońskie imiona żeńskie: najładniejsze imię japońskie dla dziewczynki
Japońskie imiona żeńskie znacznie różnią się od tych powszechnie wykorzystywanych w Polsce, zarówno pod względem pisowni, jak i wymowy. W ostatnim czasie cieszą się one jednak rosnącą popularnością ze względu
Czytaj dalej
Zagraniczne imiona
Japońskie imiona męskie: najładniejsze imię japońskie dla chłopca
Japońskie imiona męskie są bardzo egzotyczne, dlatego trafiają w gusta wielu osób. Od polskich imion różnią się jednak pod względem naprawdę wielu aspektów. Które japońskie imiona dla chłopców są popularne
Czytaj dalej
Noworodek Zakupy dla niemowląt
Rozmiary Niemowlęce: 56, 62, 68… Jak się w tym odnaleźć?
Kwestia rozmiarów ubranek dla noworodków staje się paląca już na etapie kompletowania wyprawki. Często zdarza nam się kupować za dużo ciuszków; nierzadko też stawiamy na niewłaściwą wielkość. Zamiast niepotrzebnie się
Czytaj dalej
Zakupy dla niemowląt
Recenzja: Elodie Mondo – spacerówka stworzona nie tylko do dalekich podróży
Elodie Mondo to miejska spacerówka, którą "gdy to się skończy" z przyjemnością zabierzesz w daleką podróż. Jest lekka, składa się do wymiarów bagażu podręcznego w samolocie, posiada super ciche kółka,
Czytaj dalej
Zakupy dla niemowląt
Kupujemy kask dla dziecka: Jaki kask rowerowy dla dziecka wybrać?
Plusem blogowania są testy, zwłaszcza fajnych produktów. Od jakiegoś czasu w naszym mieszkaniu można znaleźć stos kartonów z produktami do przetestowania. Aktualnie wśród nich znajduje się rowerek biegowy oraz przyczepka
Czytaj dalej
Moda Zakupy dla niemowląt
Patrząc na nową kolekcję 5.10.15. nie zastanawiasz się “Czy kupić ubranka?” ale “A może trzecie dziecko?”
Zdarza Wam się spojrzeć na ubranka w sklepie i pomyśleć "Dlaczego moje dziecko jest już takie duże?". Ja mam tak patrząc na najnowszą kolekcję na wiosnę 2020 marki 5.10.15.! Co
Czytaj dalej