Lista rzeczy do zrobienia przed 18. Jak dobrze wejść w dorosłość i zapamiętać ten moment na długo?

18. urodziny to bardzo ważny moment w życiu każdego człowieka. Nie tylko dlatego, że w końcu staje się bardziej niezależny i ma nieco więcej swobody – jest to także przełomowy moment i symboliczne wejścia w dorosłość. Ze względu na wyjątkowy charaktery tych urodzin młodzież często planuje spróbować różnych rzeczy, aby uczcić to wydarzenia i na długo je zapamiętać. Co zrobić przed 18? Oto lista rzeczy do zrobienia przed 18.

Lista rzeczy do zrobienia przed 18

Osiągnięcie pełnoletności to moment przełomowy dla wszystkich nastolatków. Wreszcie zyskują więcej niezależności, swobody i mogą samodzielnie podejmować ważne dla nich decyzje. Ponieważ jednak 18. urodziny są tak przełomowe i uroczyste, to spora część nastolatków uważa, że trzeba je uczcić w odpowiedni sposób – i wcale nie chodzi tu o huczną imprezę w gronie znajomych. Zanim wejdą w dorosłość, chcą spróbować rzeczy, których do tej pory nie robili, aby powitać nowy etap życia, mając już pewne doświadczenia na koncie. Dzięki temu świętowanie może stać się naprawdę wyjątkowe.

Warto jednak podkreślić, że zbliżające się 18. urodziny nie powinny być okazją do łamania zasad i dokonywania ryzykownych wyborów. Przed osiągnięciem pełnoletności wcale nie trzeba próbować alkoholu czy papierosów ani robić innych niebezpiecznych i groźnych dla zdrowia rzeczy. Lepiej uczcić ten moment pozytywnymi decyzjami, np. rozwinąć pasję, skupić się na nauce języków obcych, zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe czy zrobić kompleksowe badania i sprawdzić stan zdrowia. Na próbowanie bardziej spontanicznych, ryzykownych rzeczy typu używki (oczywiście te legalne), tatuaż, skok ze spadochronem itd. przyjdzie jeszcze czas.

Zobacz: Co kupić na 18 urodziny? Wybieramy najlepszy prezent na 18!

Bucket list przed 18 – rzeczy, które trzeba zrobić przed 18:

 1. Pójść na koncert,
 2. Spróbować różnego rodzaju sportów, rozpocząć treningi
  1. Bieganie,
  2. Sporty zespołowe: piłka nożna, siatkówka, koszykówka itd.
  3. Jazda konna,
  4. Sporty zimowe: łyżwy, narty, snowboard,
  5. Rolki, rower.
 3. Spróbować odnaleźć nową pasję, pójść na kurs, odkryć nowe hobby, np. malarstwo, gra na instrumencie, taniec, fotografia, śpiew, kolekcjonerstwo, robótki ręczne, gotowanie,
 4. Zdobyć doświadczenie zawodowe: podjęcie pierwszej pracy, stażu lub wolontariatu przed 18 rokiem życia pozwoli zdobyć cenne doświadczenie, które będzie przydatne w przyszłości.
 5. Podjąć wyzwanie: Podjęcie wyzwania, takiego jak udział w konkursie, maratonie, wakacyjnym programie wymiany międzynarodowej lub nauce gry na instrumencie muzycznym, pozwoli na rozwijanie swojego potencjału i zdobywanie nowych umiejętności.
 6. Przyłożyć się do nauki języka obcego: znajomość języków obcych jest nie tylko przydatna w życiu codziennym, ale także otwiera drzwi do kariery.
 7. Wziąć udział w jakiejś akcji charytatywnej,
 8. Pomóc obcej osobie,
 9. Kupić sobie coś, co będzie stanowiło pamiątkę na całe życie – zegarek, bransoletka,
 10. Zrobić komplet podstawowych badań,
 11. Pojechać na wycieczkę, np. w towarzystwie starszego rodzeństwa,
 12. Zacząć pisać dziennik, spisywać swoje wspomnienia i doświadczenia,
 13. Nauczyć się podstawowych umiejętności domowych: gotowanie, pranie, prasowanie itd.

Sprawdź: Życzenia na 18 urodziny od chrzestnej i chrzestnego – zestawienie najciekawszych propozycji

Lista rzeczy do zrobienia przed 20

Lista do zrobienia przed 20. urodzinami może już zawierać nieco więcej pozycji ze względu na pełnoletniość. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi finansami i jesteśmy wystarczająco dojrzali, możemy spróbować bardziej “dorosłych” rzeczy. Możemy np. zrobić sobie tatuaż, wyjechać do sezonowej pracy za granicę, wybrać się na spontaniczny wyjazd ze znajomymi w dowolne miejsce, np. gdzieś pod namiot. Ważne jednak, aby do wszystkiego podchodzić odpowiedzialnie i nie podejmować niepotrzebnego ryzyka.

 1. Nauczyć się zarządzać finansami: poznanie podstaw zarządzania finansami, takie jak tworzenie budżetu, oszczędzanie, inwestowanie oraz korzystanie z karty kredytowej, pomoże uniknąć zadłużenia i przygotować się na samodzielne życie.
 2. Odbyć spontaniczną podróż z przyjaciółmi w wybrane miejsce,
 3. Zrobić sobie tatuaż,
 4. Podjąć pierwszą poważniejszą pracę,
 5. Zrobić prawo jazdy,
 6. Polecieć za granicę,
 7. Zwiedzić muzea, galerie i inne instytucje kultury, które oferują darmowe/tańsze wejściówki dla uczącej się młodzieży,
 8. Wyjechać na wymianę za granicę, aby podszkolić język i zdobyć nowe znajomości,
 9. Szukać swojej drogi życiowej – próbować kursów, staży, nowych aktywności.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo