Najciekawsze rozrywki dla dziecka w samolocie – o jakich mowa?

Wraz ze zbliżającymi się wakacjami wiele rodzin decyduje się na wspólne, wielodniowe wyjazdy poprzedzone długimi podróżami. Podczas wycieczek dzieci często się męczą i nudzą, ciągle pytając: Ile jeszcze? Aby uniknąć tych niedogodności, podpowiadamy, jak zabawić dzieci podczas długiej podróży samolotem, zamieniając długą wyprawę w przyjemną chwilę relaksu dla wszystkich.

Jak przygotować się do podróży samolotem? – poradnik dla rodziców

Przewidywanie jest najlepszym sprzymierzeńcem w przygotowaniu się do podróży samolotem. Dzięki niemu możemy uniknąć nieoczekiwanych niespodzianek podczas lotu. Po pierwsze, należy zacząć od spisania wszystkiego, czego Twoje dziecko może potrzebować podczas lotu. W momencie przygotowań można nawet zaangażować dziecko w cały proces, aby nie czuło się pominięte. Oczywiście, warto zachować kilka niespodzianek, które odkryje dopiero w samolocie. Jedynym ograniczeniem jest to, iż wszystko musi zmieścić się w bagażu podręcznym.

Oprócz przygotowania całego niezbędnego ekwipunku trzeba również przygotować samo dziecko do podróży samolotem. Latanie może być przytłaczające. Pojawiają się nieznane dźwięki, trzeba czekać, zachować spokój, przebywać w pozycji siedzącej przez wiele godzin. Co więcej, mogą wystąpić nieprzyjemne turbulencje, które nierzadko są przerażające dla dziecka. Przed wstąpieniem na pokład samolotu pasażerskiego, warto porozmawiać z dzieckiem o różnych etapach podróży, pokazać mu filmy i zdjęcia, które zapoznają je z nowym otoczeniem. Ciekawym rozwiązaniem jest również pokazanie trasy samolotu na mapie świata.

Rozrywka – klucz do spokojnego podróżowania z dzieckiem

Przygotowując się na podróż, niezależnie od zabranego ze sobą asortymentu w postaci jedzenia i napoi, nie możemy zaniedbywać środków rozrywki. Komiksy, gry edukacyjne, audiobooki czy zabawki to podstawa udanej podróży. Dzięki nim dorośli, a także dzieci mogą przyjemnie spędzić czas, samotnie, czy w grupie – dzieląc się wspólnie przemyśleniami i emocjami. Co jednak jeśli nie wiemy, jakie pomysły zrealizować w praktyce?

W przypadku rozrywek dla dzieci warto zaplanować ich wystarczającą liczbę w trakcie podróży. Dzieci rzadko skupiają się na tej samej czynności dłużej niż 15 lub 30 minut, z drobnymi wyjątkami. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie tylu różnych aktywności, aby dziecko nie było przytłoczone nadmierną nudą. Z drugiej strony, przygotowanie jednej, specjalnej aktywności, może wystarczyć dziecku na całą podróż. Dlatego też rozsądnym pomysłem jest zapytanie się dziecka o to, co chciałoby robić w trakcie podróży samolotem.

Jak zająć dziecko w samolocie? – kilka ciekawych pomysłów

Loty krótkodystansowe (np. międzymiastowe w Polsce) są stosunkowo łatwe do pokonania. Kiedy jednak lot ma być dłuższy (czyli ponad dwie godziny), rodzice muszę zebrać wszystkie siły, aby ich dzieci jak najdłużej cieszyły się podróżą, traktując ją jako przyjemne przeżycie, a nie koszmar. Jak zatem można zająć dziecko w samolocie?

  • Rozmowa o planie podróży – przed wyjazdem można przygotować wspólnie z dziećmi plan podróży, aby od początku wiedziały, jak będzie wyglądać nowa przygoda. Dobrym pomysłem jest zapisanie (lub narysowanie obrazków), w zeszycie lub notesie. Przedstawiając krok po kroku, co się wydarzy, możemy poprosić dziecko o skreślenie każdego zdarzenia na bieżąco. (np. przylot na lotnisko, odprawa, wejście na pokład, start samolotu itp.);
  • Plecak z różnościami – aby dziecko czuło się jak prawdziwy podróżnik, niezbędny jest własny bagaż! Mały plecak, w którym przewiezie wszystkie skarby, które będą je bawić podczas lotu. Dzień przed wyjazdem można poprosić dziecko o to, aby wybrało kilka rzeczy, które uważa za niezbędne i włożyło je do plecaka. Można w nim umieścić także własne niespodzianki, np. telefon z audiobookiem, czy książeczkę;
  • Filmy dla dzieci – niektóre samoloty udostępniają pasażerom możliwość oglądania filmów na wbudowanych w siedziska monitorach. Choć mają one ograniczoną ilość dostępnych filmów dla najmłodszych, z pewnością przykują uwagę dziecka w trakcie długodystansowego lotu;
  • Kolorowanki – klasyczna, wciąż popularna zabawa dla dzieci. Z tego powodu niektóre linie lotnicze dostarczają dzieciom darmowe kolorowanki, aby odwrócić ich uwagę podczas lotu. Zabierając własne kolorowanki, nie zapominajmy o kredkach;
  •  Książki i komiksy dla dzieci – jeśli maluch umie czytać, dobra lektura dla dzieci to jedna ze skuteczniejszych rozrywek podczas lotu. Ulubieni bohaterowie i ciekawe historie to gwarancja przyjemnej podróży.

Audiobooki w podróży – niesamowita rozrywka dla dziecka

W trakcie wielogodzinnej podróży przyglądanie się otoczeniu, dalekim obiektom, czy monotematyczne rozmowy z pewnością mogą z czasem znudzić dziecko. Gdy nie możemy wymyślić nic innego, istnieje opcja, która z całą pewnością zadowoli każde dziecko, niezależnie od jego wieku.

Audiobooki mogą być dobrą alternatywą dla spędzania wolnego czasu w aktywny sposób w trakcie podróży. Niezależnie od ulubionego gatunku, czy konkretnej pozycji, dziecko wraz z audiobookiem i słuchawkami może zanurzyć się w świat fantazji, spędzając przyjemnie wydłużającą się podróż. Serie znanych i lubianych bajek i opowiadań, czyli najlepsze audiobooki dla dzieci znaleźć można na Audioteka.com. Dzięki audiobookom dzieci będą zabawione podczas długiej podróży, sprawiając, że nawet najdłuższa wyprawa samolotem stanie się przyjemna i znośna.

Dzieci poznają nowe historie i wiedzę, a także polepszą swoją znajomość ojczystego języka. Audiobooki dostępne są na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu wraz z zastosowaniem trybu samolotowego, możemy bezproblemowo zapewnić dziecku niesamowitą przygodę.

Latanie z dziećmi – zabawa podstawą udanej podróży

Dzięki powyższym wskazówkom wspólny lot z dzieckiem może być spokojny i zabawny dla całej rodziny. Na samym początku podróży warto zaskoczyć dziecko słodką lub owocową przekąską. Co więcej, mały posiłek skutecznie złagodzi ucisk w uszach, typowy dla momentu wznoszenia samolotu.

Gdy pojawi się stresująca sytuacja, nie należy się denerwować. Zachowanie spokoju to podstawa. Zaoferowanie dziecku słuchawek z odtwarzaczem audiobooków, komiksu i smacznej przekąski z całą pewnością sprawi, że nawet najdłuższa podróż samolotem stanie się przyjemna.

Artykuł Sponsorowany

Turystyka

Gdzie nad morze z dzieckiem?

Polskie morze to chyba najpopularniejszy kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków. Rodziny wolą jechać na wakacje z dziećmi nad morze niż w góry, z uwagi na to, że woda, plaża i stawianie zamków...

Czytaj dalej →
Turystyka

Weekend w Pogoni za Wielkanocnym Zającem

Do Wielkanocy zostało jeszcze trochę czasu, ale to nie znaczy, że nie możecie rozpocząć przygotowań zdecydowanie wcześniej! W jeden z przedświątecznych weekendów wyruszcie w pogoń za Wielkanocnym Zającem! W Pogoni...

Czytaj dalej →
Turystyka

Gdzie najlepiej na egzotyczne wakacje?

Europa stała się dla Ciebie „za ciasna”? Chcesz pokazać swojej jakieś niezwykłe miejsce pełne niesamowitych widoków oraz nowych smaków i zapachów? Egzotyczne wakacje – oto, czego potrzebujesz! Nie wiesz, jaki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo