Wrzesień 2023 r. przyniesie ze sobą spore zmiany jeśli chodzi o edukację. Po wakacjach w szkołach ponadpodstawowych będzie obowiązywał zupełnie nowy przedmiot o nazwie biznes i zarządzanie. Ma on zastąpić dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości. Na czym będą polegać zmiany w kształceniu?
Zniknięcie podstaw przedsiębiorczości z planu lekcji uczniów szkół podstawowych (ogólnokształcących, techników i branżowych I stopnia) zakłada spore zmiany. Dowiedz się, ile godzin tygodniowo przewidziano na nowy przedmiot i czy będzie obowiązywał na maturze. Zmiany nadejdą już we wrześniu — wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
W której klasie będzie biznes i zarządzanie? Sprawa wygląda nieco inaczej niż w przypadku podstaw przedsiębiorczości
Biznes i zarządzanie ma kłaść nacisk na pracę uczniów w grupie i rozwijanie ich kompetencji w zakresie finansów osobistych, oraz analizowanie „case studies” (konkretnych zdarzeń z jakiejś dziedziny). Uczniowie mają poznawać mechanizmy, kategorie i procesy ekonomiczne, a także wpływające na nie czynniki. Nowy przedmiot w liceach i technikach ma być realizowany w klasach I i II, podczas gdy podstaw przedsiębiorczości uczniowie uczyli się w klasach II i III. Biznes i zarządzanie ma być realizowany w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo (w wymiarze podstawowym) lub ośmiu godzin tygodniowo (w wymiarze rozszerzonym).
Biznes i zarządzanie. Podstawa programowa ulegnie sporej zmianie?
Choć biznes i zarządzanie zastąpi podstawy przedsiębiorczości, w pewnych kwestiach nowy przedmiot będzie pokrywał się z poprzednim. Uczniowie mają uczyć się funkcjonowania gospodarki rynkowej, teorii roli państwa w procesach gospodarczych czy praw i ochrony konsumenta. Mają też poznać szczegóły dotyczące otworzenia własnego biznesu i planuje się, by postawić nacisk na pracę w grupach. Przedmiot od 2027 r. będzie dostępny do zdawania na maturze. Tu również mają zostać wprowadzone spore modyfikacje, bowiem na ten moment zakłada się, że jedną z części egzaminu maturalnego będzie praca uczniów w zespole.