Ta szkoła ustala własne zasady! Świadectwo z paskiem dostanie tu każdy uczeń. “Poczują się docenieni”

Świadectwo z biało-czerwonym paskiem to cel i marzenie wielu uczniów. Uzyskanie promocji z wyróżnieniem wymaga jednak samodyscypliny i poświęceń. Wyścig o jak najlepsze oceny nakłada na dzieci dużą presję i wywołuje dużo stresów, co może negatywnie odbić się na ich zdrowiu. Jedna ze szkół podstawowych postanowiła pokazać uczniom, że nie powinni uzależniać swojego samopoczucia od paska na świadectwie i na pewno to średnia ocen świadczy o ich wartości.

W tej szkole wszyscy uczniowie dostaną świadectwo z paskiem

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie postanowiła “oszukać system”. W tym roku każdy z uczniów otrzyma tam świadectwo z paskiem w ramach akcji “kolorowe świadectwa”. Nie każdy będzie biało-czerwony, ten tradycyjny – zgodnie z przepisami prawa oświatowego – zarezerwowany jest dla najlepszych uczniów, czyli tych, którzy osiągnęli średnią co najmniej 4,75 i mają przynajmniej bardzo dobre zachowanie. Pozostali uczniowe otrzymają jednak paski w różnorodnych kolorach.

Szkoła nie może ingerować we wzory świadectw i zmieniać je wedle własnego uznania. Dlatego placówka w Śremie postanowiła, że stworzy swoje reguły. Przygotowano specjalne nakładki w formie kolorowych pasków, a w dzień zakończenia roku otrzymają je wszyscy uczniowie. Każdy zostanie wyróżniony i doceniony za swoją pracę tak, aby żadne dziecko nie czuło się pominięte i gorsze. Pomysłodawca akcji pedagog Jakub Tylman tak opisuje swój pomysł:

Bardzo bym chciał, by w ten czy inny sposób, ale wiele szkół przygotowało kolorowe świadectwo z paskiem dla swoich uczniów i uczennic! A tak to będzie wyglądać u nas:

– Świetnie mi idzie w nauce (standardowe świadectwo z czerwonym paskiem),
– Pasek niebieski: Wierzę w moją moc, ambitny uczeń,
– Pasek zielony: Najlepiej wychodzi mi odpoczynek, WYSOKA FREKWENCJA,
– Pasek pomarańczowy: Najbardziej radosny,
– Pasek fioletowy: Magiczny uczeń,
– Pasek różowy: Dobry przyjaciel,
– Pasek żółty: Jestem boski.

Zobacz: Uczniowie nie wrócą do szkół 1 września! Jest decyzja ministerstwa, termin rozpoczęcia roku przesunięty

“Wszyscy poczują się docenieni”

Jak wyjaśnia Jakub Tylman, celem akcji “kolorowe świadectwa” jest pokazanie uczniom, że wysokość średniej i stopnie na świadectwie nie są miarą ich wartości. Wielu uczniów dąży do paska za wszelką cenę pod presją ambicji własnej lub rodziców, poświęcając przy tym własne hobby i tracąc mnóstwo nerwów. Pościg za najlepszymi ocenami potrafi być bardzo obciążający, a dzieci, którym się nie powiedzie, mogą czuć się gorsze, “niewystarczające”.

Numerki i pasek na świadectwie nie powinny decydować o poczuciu własnej wartości. Oceny nie oddają przecież w pełni czyjegoś zaangażowania, nie uwzględniają indywidualnych pasji, talentów, ciekawych zainteresowań. Z takiego założenia wychodzi właśnie szkoła w Śremie, co nie oznacza, że nie docenia się tam ciężkiej pracy.

Czasem szkoły tak to dotychczas rozwiązywały: ci, uczniowie, którzy byli wyróżnieni i mieli nagrody, odbierali je oficjalnie przed całą szkołą. Ci bez wyróżnień byli traktowani po macoszemu, dostawali świadectwa w klasach, siedząc w szkolnych ławkach. I jak w takiej sytuacji nie poczuć się gorszym? Zachęcam inne szkoły, by poszły za ciosem i również zorganizowały “Kolorowe świadectwa” dla każdego ucznia.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo