Paszport dla dziecka 2019 [cena, wnioski, dokumenty]

Mimo, że w Unii Europejskiej paszport dla dziecka nie jest potrzebny, przyda się przy dłuższych wojażach. Jak wygląda wniosek o paszport dla dziecka 2019? Gdzie go złożyć i jaka jest cena paszportu?

Paszport dla dziecka 2019 [cena, wnioski, dokumenty]
Pixabay

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Do 2012 roku wystarczył jedynie odpowiedni wpis w paszporcie któregoś z rodziców, by maluch mógł pojechać w dowolne miejsce na świecie. Obecnie do podróżowania poza Unię Europejską dziecko bez względu na wiek potrzebuje swojego własnego paszportu. Co więcej od 5 listopada 2018 obowiązuje nowy wzór paszportów.

Nowe paszporty przede wszystkim spełniają najwyższe na świecie standardy bezpieczeństwa. Wśród zabezpieczeń paszportu wymieniana jest spersonalizowana strona paszportu, która ma być wykonywana z poliwęglanu, dzięki któremu w paszporcie można zainstalować chip z zapisanymi danymi posiadacza paszportu. Spersonalizowana strona jest w taki sposób połączona z dokumentem, że każda próba ingerencji w nią będzie widoczna.

Nowe paszporty obowiązujące od listopada 2018 roku mają też nowe motywy graficzne powiązane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Znajdziemy w nich nawiązania do Gabriela Narutowicza, Bitwy Warszawskiej czy do Józefa Piłsudskiego.

Sama procedura wyrabiania tego dokumentu nie jest trudna. Należy wypełnić odpowiedni wniosek, opłacić go i złożyć w punkcie paszportowym. Okres oczekiwania na wyrobienie dokumentu wynosi do 30 dni. Możesz na bieżąco sprawdzać czy jest już gotowy do odbioru. Informację tę uzyskasz dzwoniąc do urzędu wojewódzkiego i podając numer sprawy. Możesz również to sprawdzić przez Internet, na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

W naszym przypadku wyrobienie paszportu dla 1,5-rocznej córki trwało około 10 dni.
~Tata na ASAPie

Gotowy dokument mogą odebrać wyłącznie rodzice lub opiekunowie prawni dziecka, a także upoważnione przez nich pisemnie osoby. Upoważnienie musi być poświadczone przez notariusza.

Jak wyrobić dziecku paszport?

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka

Wyrobienie paszportu dla dziecka wiąże się z koniecznością złożenia wniosku w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Nie musisz robić tego w miejscu zameldowania malucha. Poszczególne urzędy wojewódzkie udostępniają na swoich stronach internetowych adresy punktów im podlegających.

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka należy pobrać na miejscu. Powinien być wypełniony w czytelny sposób, drukowanymi literami. Do jego uzupełnienia niezbędny jest numer PESEL dziecka. W miejscu przeznaczonym na podpis, składają go jedynie małoletni, którzy ukończyli 13 lat.

Przy podpisywaniu i składaniu wniosku wymagana jest obecność obydwojga rodziców lub opiekunów prawnych. Jeżeli dziecko nie ukończyło jeszcze 5 lat, nie musi być przy tym obecne. Jego obecność jest wymagana, jeżeli maluch ukończył już 5. rok życia.

Paszport dla dziecka: dokumenty

Do złożenia wniosku o wydanie paszportu niezbędne są poniższe dokumenty:

1. Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka

Jeżeli tylko jedno z Was składa ten wniosek, konieczna jest pisemna zgoda drugiego rodzica lub opiekuna prawnego, która wyrażona jest na piśmie. Musi ona być potwierdzona notarialnie, przez konsula lub przez urzędnika punktu paszportowego.

Jeżeli jeden z rodziców nie ma prawa o decydowaniu o wydaniu paszportu dla dziecka, należy ze sobą mieć orzeczenie sądu dotyczące tej kwestii. Jeżeli brak jest zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody na wydanie paszportu dla dziecka przez jednego z nich, konieczne jest posiadanie ze sobą orzeczenia sądu, gdzie wyrażona jest zgoda na wydanie paszportu.

W sytuacji, gdy ojciec dziecka jest nieznany, konieczne jest dołączenie do wniosku aktualnego odpisu zupełnego aktu urodzenia małoletniego. Z kolei w przypadku, gdy jeden z rodziców nie żyje – akt zgonu.

2. Kolorowa fotografia dziecka

Zdjęcie powinno mieć wymiary 35×45 mm i być zrobione w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Tło za dzieckiem musi być jasne i jednolite. Fotografia powinna odwzorowywać naturalny kolor skóry i być dobrej ostrości. Musi wyraźnie okazywać oczy, zwłaszcza źrenice, a także twarz dziecka od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby zajmowała ona 70-80% fotografii.

“W naszym przypadku zdjęcie wykonaliśmy sami. Ciężko mi sobie wyobrazić naszą skręconą córkę na fotelu w zakładzie fotograficznym. Korzystaliśmy z generatora online (chyba tego). Niestety zdjęcie okazało się troszeczkę za duże. Musieliśmy je przyciąć przy składaniu wniosku.”
~ TATA na ASAPie

Paszport dla dziecka - zdjęcie

3. Dowód uiszczenia opłaty paszportowej

Do wniosku o paszport dla dziecka powinien zostać dołączony oryginał dowodu uiszczenia opłaty paszportowej. O sposobach opłacania wniosku dowiesz się w lokalnym punkcie paszportowym. Zazwyczaj możesz to zrobić kartą lub gotówką w specjalnym okienku, które znajduje się w urzędzie.

4. Stary paszport

Jeżeli Twoje dziecko posiada ważny lub przeterminowany paszport, to musisz go mieć ze sobą, gdy składasz wniosek o nowy. Stary dokument zostanie zatrzymany przez urzędnika. Poprzedni paszport możesz także dostarczyć dopiero w momencie odbioru nowego.

Jeśli zgubiliście poprzedni dokument, to niezbędne będzie napisanie oraz podpisanie oświadczenia.

5. Dowody osobiste rodziców lub opiekunów prawnych

Cena paszportu dla dziecka

Koszt wyrobienia paszportu dla dziecka wynosi 30 złotych. Jeżeli jesteście rodziną wielodzietną i posiadacie ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, wtedy cena wynosi 15 złotych. W tym przypadku należy Kartę mieć ze sobą podczas składania wniosku w oddziale paszportowym.

Jeżeli wyrabiasz paszport, ponieważ został on zgubiony lub zniszczony z własnej winy, wtedy opłata za wyrobienie nowego dokumentu wynosi trzykrotność opłaty podstawowej: 90 złotych lub 45 złotych w przypadku osób z Kartą Dużej Rodziny.

Bezpłatnie paszport można wyrobić, jeśli dotychczasowy dokument ma poważną wadę techniczną, np. uszkodzony mikroprocesor. Bezpłatny dokument przysługuje również dziecku przebywającym w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym, pod warunkiem, że jego wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją.

Przy wyrabianiu paszportu dla dziecka można również uzyskać zniżki. Przysługują, jeśli zmieniły się dane dziecka (na przykład nazwisko) lub znaczącej zmianie uległ wygląd dziecka. Zniżki obowiązują również, gdy w paszporcie skończyło się miejsce na kolejne wpisy.

Jak długo jest ważny paszport dziecka?

Paszport dziecka, które nie ukończyło w chwili wyrabiania 5. roku życia jest ważny przez 5 lat, podobnie jak paszport dziecka do 13. roku życia. Dokument wyrabiany dzieciom pomiędzy 13. a 17. rokiem życia ważny jest przez 10 lat. Datę upływu ważności znajdziesz w środku paszportu.

Wyrobienie paszportu zajmuje około 2 tygodni, ale w okresie wakacji czas ten może się nieznacznie wydłużyć. Dlatego, jeśli planujesz dłuższy wyjazd, wniosek o paszport dla dziecka warto złożyć już teraz.

Komentarzy: 2

  • Avatar
  • Avatar

Dodaj komentarz

Dzień Matki Newsy
Dzień Matki w Polsce i na świecie
Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy jest Dzień Matki i jaka jest historia tego święta? Dzień
Czytaj dalej
Planowanie ciąży Bliźniaki
Jak zajść w ciążę bliźniaczą?
Planujesz w najbliższym czasie zostać mamą i zastanawiasz się jak zajść w ciążę bliźniaczą oraz czy w ogóle można zaplanować bliźniaki? Jeśli w pierwszej chwili igranie z Matką Naturą w
Czytaj dalej
Turystyka
Atrakcje dla dzieci w Krakowie. Te 10 miejsc koniecznie musicie odwiedzić!
Kraków to piękne, pełne atrakcji turystycznych miasto. Dawna stolica Polski jest miejscem, w którym nie sposób się nudzić. Planując wyjazd koniecznie trzeba wybrać takie atrakcje, które zainteresują nie tylko dorosłych,
Czytaj dalej
Turystyka
Dziecko w samolocie: Jak przetrwać długą podróż samolotem z dzieckiem?
Planujesz dłuższą podróż samolotem z małym dzieckiem? Zastanawiasz się jak to zniesie nie tylko ono, ale także współpasażerowie? Przed naszym wylotem do Tokio mieliśmy podobne obawy. Nasza córka miała wówczas
Czytaj dalej
Prawo Turystyka
Dowód osobisty dla dziecka w 2019 roku +[POBIERZ WNIOSEK]
Dowód dla dziecka Planujesz wakacyjny wyjazd z dzieckiem za granicę? Czy pamiętasz o tym, że podobnie jak dorośli, tak i dziecko powinno posiadać ważny dowód osobisty lub paszport – w zależności
Czytaj dalej
Turystyka
Gdzie nad morze z dzieckiem?
Polskie morze to chyba najpopularniejszy kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków. Rodziny wolą jechać na wakacje z dziećmi nad morze niż w góry, z uwagi na to, że woda, plaża i stawianie zamków
Czytaj dalej
Turystyka
Co dziecko powinno zabrać na kolonie? Co spakować, a czego unikać?
Denerwują się dzieci, denerwują się rodzice. Powody stresu są oczywiście różne, niemniej każdy samodzielny wyjazd dziecka to przeżycie dla całej rodziny. Jeśli wybraliśmy już najlepszą kolonię i sprawdziliśmy organizatora, możemy
Czytaj dalej