Paszport dla dziecka 2022 [cena, wnioski, dokumenty]

Mimo, że w Unii Europejskiej paszport nie jest potrzebny – do podróży w jej obrębie w zupełności wystarczy dowód – to z pewnością przyda się przy dłuższych wojażach. Jak wygląda wniosek o paszport dla dziecka 2022? Gdzie go złożyć i jaka jest cena paszportu?

Jak wyrobić paszport dla dziecka 2022?

Do 2012 roku wystarczył jedynie odpowiedni wpis w paszporcie któregoś z rodziców, by maluch mógł pojechać w dowolne miejsce na świecie. Obecnie do podróżowania poza Unię Europejską dziecko bez względu na wiek potrzebuje swojego własnego paszportu. Co więcej od 5 listopada 2018 obowiązuje nowy wzór paszportów.

Nowe paszporty przede wszystkim spełniają najwyższe na świecie standardy bezpieczeństwa. Wśród zabezpieczeń paszportu wymieniana jest spersonalizowana strona paszportu, która ma być wykonywana z poliwęglanu, dzięki któremu w paszporcie można zainstalować chip z zapisanymi danymi posiadacza paszportu. Spersonalizowana strona jest w taki sposób połączona z dokumentem, że każda próba ingerencji w nią będzie widoczna.

Nowe paszporty obowiązujące od listopada 2018 roku mają też nowe motywy graficzne powiązane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Znajdziemy w nich nawiązania do Gabriela Narutowicza, Bitwy Warszawskiej czy do Józefa Piłsudskiego.

Sprawdź: Zgoda na wyjazd dziecka za granicę. W jakich okolicznościach jest wymagana? Poradnik dla rodziców

Sama procedura wyrabiania tego dokumentu nie jest trudna. Należy wypełnić odpowiedni wniosek, opłacić go i złożyć w punkcie paszportowym. Okres oczekiwania na wyrobienie dokumentu wynosi do 30 dni. Możesz na bieżąco sprawdzać czy jest już gotowy do odbioru. Informację tę uzyskasz dzwoniąc do urzędu wojewódzkiego i podając numer sprawy. Możesz również to sprawdzić przez Internet, na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

W naszym przypadku wyrobienie paszportu dla 1,5-rocznej córki trwało około 10 dni.
~Tata na ASAPie

Gotowy dokument mogą odebrać wyłącznie rodzice lub opiekunowie prawni dziecka, a także upoważnione przez nich pisemnie osoby. Upoważnienie musi być poświadczone przez notariusza.

Jak wyrobić dziecku paszport?

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka

Wyrobienie paszportu dla dziecka wiąże się z koniecznością złożenia wniosku w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Nie musisz robić tego w miejscu zameldowania malucha. Poszczególne urzędy wojewódzkie udostępniają na swoich stronach internetowych adresy punktów im podlegających.

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka należy pobrać na miejscu. Powinien być wypełniony w czytelny sposób, drukowanymi literami. Do jego uzupełnienia niezbędny jest numer PESEL dziecka. W miejscu przeznaczonym na podpis, składają go jedynie małoletni, którzy ukończyli 13 lat.

Przy podpisywaniu i składaniu wniosku wymagana jest obecność obydwojga rodziców lub opiekunów prawnych. Jeżeli dziecko nie ukończyło jeszcze 5 lat, nie musi być przy tym obecne. Jego obecność jest wymagana, jeżeli maluch ukończył już 5. rok życia.

Paszport dla dziecka: dokumenty

Do złożenia wniosku o wydanie paszportu niezbędne są poniższe dokumenty:

1. Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka

Jeżeli tylko jedno z Was składa ten wniosek, konieczna jest pisemna zgoda drugiego rodzica lub opiekuna prawnego, która wyrażona jest na piśmie. Musi ona być potwierdzona notarialnie, przez konsula lub przez urzędnika punktu paszportowego.

Jeżeli jeden z rodziców nie ma prawa o decydowaniu o wydaniu paszportu dla dziecka, należy ze sobą mieć orzeczenie sądu dotyczące tej kwestii. Jeżeli brak jest zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody na wydanie paszportu dla dziecka przez jednego z nich, konieczne jest posiadanie ze sobą orzeczenia sądu, gdzie wyrażona jest zgoda na wydanie paszportu.

W sytuacji, gdy ojciec dziecka jest nieznany, konieczne jest dołączenie do wniosku aktualnego odpisu zupełnego aktu urodzenia małoletniego. Z kolei w przypadku, gdy jeden z rodziców nie żyje – akt zgonu.

2. Kolorowa fotografia dziecka

Zdjęcie powinno mieć wymiary 35×45 mm i być zrobione w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Tło za dzieckiem musi być jasne i jednolite. Fotografia powinna odwzorowywać naturalny kolor skóry i być dobrej ostrości. Musi wyraźnie okazywać oczy, zwłaszcza źrenice, a także twarz dziecka od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby zajmowała ona 70-80% fotografii. Widoczne powinny być brwi. Fotografia musi przedstawiać dziecko w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost  z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

“W naszym przypadku zdjęcie wykonaliśmy sami. Ciężko mi sobie wyobrazić naszą skręconą córkę na fotelu w zakładzie fotograficznym. Korzystaliśmy z generatora online (chyba tego). Niestety zdjęcie okazało się troszeczkę za duże. Musieliśmy je przyciąć przy składaniu wniosku.”
~ TATA na ASAPie

Paszport dla dziecka - zdjęcie

3. Dowód uiszczenia opłaty paszportowej

Do wniosku o paszport dla dziecka powinien zostać dołączony oryginał dowodu uiszczenia opłaty paszportowej. O sposobach opłacania wniosku dowiesz się w lokalnym punkcie paszportowym. Zazwyczaj możesz to zrobić kartą lub gotówką w specjalnym okienku, które znajduje się w urzędzie.

4. Stary paszport

Jeżeli Twoje dziecko posiada ważny lub przeterminowany paszport, to musisz go mieć ze sobą, gdy składasz wniosek o nowy. Stary dokument zostanie zatrzymany przez urzędnika. Poprzedni paszport możesz także dostarczyć dopiero w momencie odbioru nowego.

Jeśli zgubiliście poprzedni dokument, to niezbędne będzie napisanie oraz podpisanie oświadczenia.

5. Zgoda na wydanie paszportu dla małoletniego dziecka wyrażona osobiście przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych

6. Dowody osobiste rodziców lub opiekunów prawnych

Cena paszportu dla dziecka

Koszt wyrobienia paszportu dla dziecka w 2022 uzależniony jest przede wszystkim od wieku małoletniego i wynosi:

  • 30 zł – za paszport dla dziecka, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyło 13 roku życia
  • 70 zł – za paszport dla dziecka, które w dniu złożenia wniosku ukończyło 13 rok życia i nie ukończyło 18 roku życia.

Na 50% zniżkę mogą liczyć rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny. Wówczas ceny prezentują się następująco:

  • 15 zł – za paszport dla dziecka, które w dniu składania wniosku nie ukończyło 13 roku życia i posiada Kartę Dużej Rodziny.
  • 35 zł – za paszport dla dziecka, które w dniu złożenia wniosku ukończyło 13 rok życia i nie ukończyło 18 roku życia i posiada Kartę Dużej Rodziny.

Jeżeli wyrabiasz paszport, ponieważ został on zgubiony lub zniszczony z własnej winy, wtedy opłata za wyrobienie nowego dokumentu wynosi trzykrotność opłaty podstawowej: 90 złotych lub 45 złotych w przypadku osób z Kartą Dużej Rodziny.

Bezpłatnie paszport można wyrobić, jeśli dotychczasowy dokument ma poważną wadę techniczną, np. uszkodzony mikroprocesor. Bezpłatny dokument przysługuje również dziecku przebywającym w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym, pod warunkiem, że jego wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją.

Przy wyrabianiu paszportu dla dziecka można również uzyskać zniżki. Przysługują, jeśli zmieniły się dane dziecka (na przykład nazwisko) lub znaczącej zmianie uległ wygląd dziecka. Zniżki obowiązują również, gdy w paszporcie skończyło się miejsce na kolejne wpisy.

Jak długo jest ważny paszport dziecka 2022?

Paszport dziecka, które nie ukończyło w chwili wyrabiania 5. roku życia jest ważny przez 5 lat, podobnie jak paszport dziecka do 13. roku życia. Dokument wyrabiany dzieciom pomiędzy 13. a 17. rokiem życia ważny jest przez 10 lat. Datę upływu ważności znajdziesz w środku paszportu.

Wyrobienie paszportu zajmuje zazwyczaj około miesiąca, ale w okresie wakacji czas ten może się nieznacznie wydłużyć. Dlatego, jeśli planujesz dłuższy wyjazd, wniosek o paszport dla dziecka warto złożyć już teraz.

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Paszport dla dziecka 2022 [cena, wnioski, dokumenty]

  1. A co w sytuacji kiedy dziecko sie zmienilo? Wyrobilam paszport synkowi gdy mial dwa lata, teraz skonczyl 3 i zastanawiam sie czy musze zmienic paszport na nowy? Ten jest troretycznie wazny do 2021 roku.

    • A co zrobic jesli dziecko nie moze byc trakcie skladania wnoisku…kolejki a na termin wyznaczony internetowo oczekiwalismy 2miesiace w tym czasie duzo moze sie wydarzyc choroba lub inne….i co wtedy….w naszym przypadku przeszkodzily zawody corki… Niestety szkolasportowa i nie bylo mowy tym aby corka zostala w domu… Tak oczywiscie moge stanac o 5 rano w kolejce…. Ale nie mam pewnosci ze numerek zdobede…

      Planowanie ślubu oraz wesela

      Ciekawe pomysły na zaręczyny

      Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

      Czytaj dalej →
      Szczepienia

      Kalendarz szczepień + analiza SWOT

      We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

      Czytaj dalej →
      Suknie Ślubne

      Ceny sukien ślubnych

      Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo