Jak zrobić płyn do baniek mydlanych?

Puszczanie baniek mydlanych to wspaniała zabawa dla całej rodziny – wiedzą o tym i mali i duzi. Czy da się przygotować dobry płyn do baniek w domu? Przedstawiamy domowe sposoby na bańki mydlane!

Jak zrobić płyn do baniek mydlanych?
elements.envato.com

Płyn do baniek

Dobry płyn to taki, który tworzy piękne, kolorowe, sprężyste bańki mydlane, które utrzymują się przez pewien czas w powietrzu. Najczęściej takiej jakości preparat rodzice kupują w sklepach z zabawkami. Dużo osób jest zdania, że próby wykonania takiego płynu w domu kończą się niepowodzeniem: bańki pękają w trakcie nadmuchiwania, nie są trwałe i nie błyszczą się tak pięknie, jak te ze “sklepowego” płynu. Niestety, tego typu preparaty szybko się kończą, dodatkowo kosztują kilka złotych. Jak zrobić płyn do baniek w domowych warunkach? Czy koniecznie trzeba płacić tak dużo za kilkadziesiąt mililitrów płynu?

Składniki na domowy płyn do baniek

Lista składników do domowego płynu do baniek obejmuje:

  • wodę
  • płyn do mycia naczyń
  • glicerynę

Z tych trzech produktów, z pewnością gliceryna może sprawić najwięcej kłopotów, ponieważ nie każdy posiada ją w domu. Na całe szczęście, nie jest to preparat nie do zakupienia: najprościej udać się po glicerynę do apteki. Koszt zakupu to parę złotych, a buteleczka gliceryny wystarczy na wiele litrów płynu. Niektórzy są zdania, że sprawdzonym domowym sposobem jest po prostu rozpuszczenie płynu do mycia naczyń w wodzie, jednak to gliceryna sprawia, że są one trwalsze i bardziej sprężyste. Co prawda skład płynów do puszczania baniek ze sklepów jest bardziej złożony, należy pamiętać, że zawiera on środki, które niekoniecznie mogą być dostępne w warunkach domowych. Jak się jednak okazuje, nie są także niezbędne.

Przepis na bańki mydlane

Poszukując w internecie odpowiedzi na pytanie, jak zrobić dobry płyn do puszczania baniek, z pewnością trafi się na różne “sprawdzone” przepisy. Większość jednak opiera się na trzech składnikach wymienionych wyżej – ważne okazują się jednak proporcje. Domowy płyn do baniek może być robiony w dowolnych ilościach, ważne jednak, aby zachować odpowiedni stosunek poszczególnych elementów przepisu do siebie nawzajem. Za robieniem płynu do puszczania baniek w domu, przemawia to, że taki płyn można przygotować niemal zawsze – pod warunkiem, że posiada się stosowne składniki. Dodatkowo koszt wykonania około 5,5 litra płynu to mniej więcej 10-15 złotych! W porównaniu do zakupu gotowych płynów w sklepie, to wyjątkowo atrakcyjna cena.

Sprawdź:  10 zabaw na powietrzu, które sprawią, że Twoje dziecko nie będzie siedziało w domu

Najlepiej zacząć od niewielkiej ilości, aby sprawdzić, czy dany przepis się sprawdza. Warto pamiętać, że chociaż wydaje się, że woda i płyn do mycia naczyń to produkty, które znacząco nie mogą się różnić, prawda jest inna. Do domowego płynu do puszczania baniek najlepiej wykorzystywać wodę destylowaną. Zakup takiej wody to koszt rzędu kilku złotych za kilka litrów – dostępna jest w większości sklepów budowlanych i ogrodniczych w kanistrach. Woda destylowana pozbawiona jest minerałów, które mogą przeszkadzać w tworzeniu pięknej piany. Szczególnie twarda woda, z kamieniem wapiennym, nie nadaje się do tego typu domowych eksperymentów.

Przygotowując swój domowy płyn do baniek można wykorzystać używany do tej pory w kuchni płyn do mycia naczyń – jeśli się nie sprawdzi, zakupić płyn innej marki.

Idealne proporcje płynu do mycia naczyń w stosunku do objętości wody to 1:10. Oznacza to, że na 100 ml wody powinno przypadać 10 ml płynu. Jeśli chodzi o glicerynę, bardzo ważne jest, aby nie przesadzić z jej ilością. Na tak niewielką ilość płynu wystarczy zaledwie jedna kropla. W przypadku litra wody (i 100 ml płynu do mycia naczyń), ilość dodanej gliceryny nie powinna przekraczać jednej łyżeczki.

Załóżmy jednak, że interesuje nas, jak zrobić płyn do baniek bez gliceryny, ponieważ aktualnie nie mamy jej w domu, a nasze dziecko zapragnęło bańkowej zabawy. W tym przypadku uratuje nas… cukier! Wystarczy przygotować gęsty syrop z wody (najlepiej gorącej) i cukru. Wystarczy niewielka ilość – ważne, aby był to roztwór nasycony (po dodaniu kolejnej łyżeczki cukru, nie rozpuszcza się on w wodzie). Proporcje wody do płynu do mycia naczyń pozostają takie same, jeśli jednak chodzi o syrop, można dodać go odrobinę więcej, niż dodalibyśmy gliceryny. Tutaj warto poeksperymentować.

Sprawdź:  Zabawy na dworze dla małych dzieci i nastolatków

Jak zrobić bańki mydlane?

Technika puszczania baniek mydlanych nie jest zbyt skomplikowana, pod warunkiem jednak, że ma się odpowiedni sprzęt. Czym puszczać bańki? Najbardziej wygodne okaże się opakowanie po zakupionych kiedyś w sklepie bańkach – wszyscy znamy pewnie charakterystyczne plastikowe kółeczko, którym nabiera się płyn. Jeśli jednak nie mamy go pod ręką, sprawdzi się niemal wszystko, co posiada podobny otwór: nawet klucz!

Bardzo ciekawą zabawą okaże się jednak puszczanie olbrzymich baniek. Z pewnością nie jest to zabawa domowa i wymaga wyjścia na zewnątrz – ale wiosną, latem czy słoneczną jesienią to świetny pomysł na aktywność w ramach zabaw na świeżym powietrzu. W tym przypadku warto jest mieć przetestowany swój “przepis” na bańki mydlane w mniejszych proporcjach, ponieważ do puszczania baniek-gigantów warto wyprodukować kilka litrów płynu. Akcesoria do puszczania baniek mydlanych w rozmiarze XXL bardzo prosto zrobić samemu. W tym celu należy przygotować:

  • dwa proste kijki o niewielkiej średnicy
  • mocny sznurek w dwóch kawałkach: 80 cm i 50 cm
  • dwie koszulki termokurczliwe
  • zapalniczkę/palnik

Wszystkie te elementy można zakupić w markecie budowlanym za niewielkie pieniądze. Sznurki należy przytwierdzić do końcówek kijków za pomocą koszulek termokurczliwych. Należy pamiętać, że mają tworzyć nieregularną pętlę. Po zastygnięciu koszulek, nasze akcesorium jest gotowe do użytku. Aby puścić wielkie bańki, należy zanurzyć kijki w przygotowanym wcześniej płynie (najlepiej w tym celu sprawdzi się wiadro), a następnie delikatnie naprężając sznurki poruszać rękami wykorzystując pęd powietrza.

Bańki mydlane w pytaniach i odpowiedziach

Jak zrobić płyn do dużych baniek mydlanych?

Przepis na duże bańki mydlane jest dokładnie taki sam, jak na małe bańki – należy przygotować wodę, płyn do mycia naczyń i glicerynę. Ważne są proporcje: płyn do mycia naczyń i woda powinny występować w proporcji 1:10. Czyli na litr wody dodaje się 100 ml płynu do mycia naczyń. Natomiast objętość gliceryny na taką ilość płynu powinniśmy zmieścić na łyżeczce.

Sprawdź:  Gry planszowe dla dzieci: sprawdź jakie są najfajniejsze gry dla dzieci (i nie tylko)!

Bańki mydlane bez gliceryny czy z gliceryną?

Zdecydowanie lepsze są bańki z gliceryną. O wiele piękniej się błyszczą, dłużej utrzymują się w powietrzu i zwyczajnie łatwiej je puszczać. Jeśli jednak nie posiadamy gliceryny, dobrze się sprawdzi przygotowany domowym sposobem syrop z cukru.

Jak zrobić tani płyn w domu?

Do taniego płynu do puszczania baniek potrzebujemy wodę (najlepiej destylowaną, w żadnym wypadku nie mineralną!), płyn do mycia naczyń i glicerynę. Na 10 części wody powinna przypadać jedna część płynu do mycia naczyń (np. na litr wody – 100 ml płynu). Glicerynę należy dodawać po kropelce i sprawdzać konsystencję płynu. Jeśli nie mamy gliceryny (do kupienia w każdej aptece), możemy przygotować nasycony roztwór cukru i korzystać z niego tak samo, jak z gliceryny.

Dodaj komentarz

Dom bezpieczny dla dziecka
Co się stanie, kiedy włożymy palce do miksera?! Pokazaliśmy to dzieciom na przykładzie parówek… [O SPOSOBACH NA BEZPIECZNY DOM: pyszczusie.pl, Ojcowska Strona Mocy i Trojaczki TV]
Dom to miejsce, które kojarzymy z ciepłem i bezpieczeństwem. Kiedy pojawia się w nim nowy członek rodziny, dajemy z siebie wszystko, by zapewnić mu to, czego potrzebuje. Każdy rodzic chce
Czytaj dalej
Rozrywka
Filmy Świąteczne: Nie tylko dla dzieci
Synonim filmu świątecznego to dla Ciebie Kevin lub Szklana Pułapka? Jeszcze kilka (no może kilkanaście) lat temu te filmy doprowadzały mnie do szału. Nadal za nimi nie przepadam, ale telewizja
Czytaj dalej
Gry i zabawy dla dzieci
Gra w statki na kartce: klasyczna, prosta gra dla wszystkich
Choć początki gry w statki sięgają czasów pierwszej wojny światowej, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Można grać w nią wszędzie: wystarczy kartka i długopis. Jakie są zasady gry w statki?
Czytaj dalej
Gry i zabawy dla dzieci
Zabawy na dworze dla małych dzieci i nastolatków
Zabawy na dworze wpływają pozytywnie na całościowy rozwój dziecka. W artykule przedstawiamy ciekawe pomysły na gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Proponujemy coś odpowiedniego zarówno dla maluchów, jak i
Czytaj dalej
Gry i zabawy dla dzieci
Państwa Miasta: roślina na “U” [+pozostałe kategorie]
Mimo pojawienia się gier online, te tradycyjne nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Jedną z takich tradycyjnych gier są z pewnością Państwa-Miasta. Ta gra potrafi wciągnąć na długie godziny nie tylko
Czytaj dalej
Gry i zabawy dla dzieci
Co robić z dzieckiem w domu? Sprawdzone sposoby na nudę!
W co się bawić z dziećmi w domu, gdy nie mamy możliwości wyjść na zewnątrz? Po kilku dniach nawet najbardziej kreatywnym rodzicom kończą się pomysły, a nierzadko również... cierpliwość. To
Czytaj dalej