Podwyżki dla nauczycieli a szkoły niepubliczne. Czy 30% wzrostu pensji dotyczy też placówek prywatnych?

Zgodnie z zapowiedziami nowego rządu pensje w oświacie wzrastają w tym roku o 30 proc. dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych oraz o 33 proc. dla nauczycieli początkujących. Podwyżki to realizacja postulatu, który związki zawodowe i sami nauczyciele zgłaszali już od lat. Przy okazji wprowadzenia nowych przepisów pojawiły również pytania, czy podwyżki dla nauczycieli obejmą szkoły niepubliczne.

Podwyżki dla nauczycieli a szkoły niepubliczne

Podwyżki dla nauczycieli oficjalnie weszły w życie 1 stycznia 2024. Odpowiednie środki na ten cel zabezpieczono także w przyjętym niedawno projekcie budżetu. Zgodnie z zapowiedziami średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną w tym roku o 30 proc. dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych oraz o 33 proc. dla nauczycieli początkujących.

Resort edukacji poinformował, że “uposażenia średnie wynikające z Karty Nauczyciela wzrosną o 1577 zł w przypadku nauczycieli początkujących, o 1720 zł w przypadku nauczycieli dyplomowanych i 2198 zł w przypadku nauczycieli mianowanych”. Oznacza to również wzrost wynagrodzenia zasadniczego, a także niektórych innych składowych pensji nauczycieli. Wyższe płace mają trafić do nauczycieli już wkrótce z wyrównaniem do 1 stycznia.

Przyjęta ustawa dotyczy jednak wyłącznie nauczycieli zatrudnionych w placówkach publicznych. Prawdopodobnie jednak pedagodzy pracujący w szkołach prywatnych również mogą liczyć na wzrost płac, ponieważ dyrektorzy z pewnością będą chcieli zatrzymać kadrę i zachęcić do nowych kandydatów.

Zobacz: Będą podwyżki dla nauczycieli przedszkola 2024? Wiadomo już, kto nie może liczyć na wyższe pensje

Podwyżki dla nauczycieli – przedszkola prywatne

Na 30-procentowe podwyżki mogą liczyć również nauczyciele wychowania przedszkolnego, którzy pracują w placówkach publicznych. Właściciele i dyrekcja przedszkoli prywatnych nie muszą stosować się do przepisów ustawy, ale z pewnością będą musieli dostosować się do warunków panujących na rynku pracy, dlatego być może również wprowadzą podwyżki.

Sprawdź: Zmiany w edukacji 2024. Pierwsze nowości już w kwietniu, a koalicja planuje prawdziwą rewolucję

Czytelnicy pytają o wzrost płac w szkołach

Będą podwyżki dla nauczycieli w szkołach prywatnych?

Podwyżki dla nauczycieli w szkołach niepublicznych to decyzja dyrekcji, pensje nie są bowiem regulowane tam ustawą.

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo