Nadchodzące 12 miesięcy mają przynieść prawdziwą rewolucję w edukacji. Zmiany będą dotyczyć nie tylko podstawy programowej, ale także systemu oceniania czy prac domowych. Chociaż modyfikacje mają być liczne i poważne, to resort zapowiada, że zostaną one przeprowadzone stopniowo i w sposób przemyślany. Ich przedsmak czeka nas już w kwietniu. Jakie będą zmiany w edukacji 2024?
Jakie będą zmiany w edukacji 2024?
Dyskusja na temat konieczności przeprowadzenia reform w szkolnictwie toczy się w przestrzeni publicznej już od lat. Zdaniem zarówno nauczycieli, jak i specjalistów i psychologów, obowiązujący system już dawno się zdezaktualizował i nie przystaje do potrzeb młodego pokolenia. W obecnym kształcie szkoła raczej zniechęca do nauki zamiast zachęcać.
Zgodnie z zapowiedziami nowej ministry edukacji Barbary Nowackiej, sytuacja w szkołach ma się zmienić. Jak jednak zapowiada, nowości będą wprowadzane stopniowo i omawiane ze środowiskiem nauczycielskim. „Niektóre rzeczy są gotowe, ale będziemy je konsultować z nauczycielami i nauczycielkami” (cytat za serwisem Gazeta Pomorska.pl).
Pierwsza ważna decyzja ma zapaść już niedługo, tuż po feriach. W kwietniu ma wjeść w życie rozporządzenie, które ogranicza prace domowe w szkołach podstawowych, szczególnie wśród młodszych uczniów. Szefowa resortu zapowiedziała koniec z obowiązkowymi zadaniami domowymi, które de facto często odrabiają rodzice. Powodem zmiany jest także odciążenie uczniów, którzy często po 7-8 godzinach zajęć muszą wrócić i kolejne kilka godzin siedzieć nad zadaniami. Co ważne, ograniczenie nie będzie dotyczyć nauki do sprawdzianów czy czytania lektur.
Zobacz: Koniec prac domowych w podstawówkach! Rewolucja w szkołach już wkrótce. Minister podaje datę
Reforma szkolnictwa 2024
Likwidacja prac domowych to jednak dopiero początek planowanych zmian. Nowa ministra edukacji zapowiedziała również ograniczenie lekcji religii (z dwóch godzin do jednej tygodniowo, tylko na pierwszej lub ostatniej godzinie) oraz zmodyfikowanie budzącego kontrowersje przedmiotu – Historia i teraźniejszość.
Z pewnością do zmian, na które najbardziej czekają uczniowie i nauczyciele, należy planowane odchudzenie podstawy programowej (nawet do 20% w zależności od przedmiotu). Redukcja materiału ma dotyczyć m.in. chemii, fizyki, biologii, historii, a nawet języka polskiego. W kolejnych krokach planowane jest także ograniczenie liczby lektur obowiązkowych do matury.
Wśród możliwych reform często pojawia się także postulat likwidacji ocen z WF, plastyki, techniki i muzyki. Uczniowie oraz część nauczycieli z entuzjazmem przyjęliby także modyfikacje zasad przeprowadzania egzaminów – ósmoklasisty i maturalnych.
Czytelnicy pytają o zmiany w szkolnictwie 2024
Likwidacja prac domowych, zmodyfikowanie przedmiotu historia i teraźniejszość.
Najistotniejsza zmiana z punktu widzenia uczniów i nauczycieli ma dotyczyć redukcji podstawy programowej z większości przedmiotów.