Przytrzaśnięty palec u dziecka: Jak leczyć? Kiedy udać się do lekarza?

Jak leczyć przytrzaśnięty palec u dziecka? Kiedy udać się do lekarza? Co robić, gdy dziecko przytrzasnęło palec oraz czy krwiak pod paznokciem u dziecka może być niebezpieczny. Sprawdź, co robić, gdy dziecko ma stłuczony paznokieć!

Kiedy malec przytnie palec

Przytrzaśnięty palec u dziecka to prawie norma. Ciekawość dziecka połączona z chwilą nieuwagi rodziców oraz drzwiami, drzwiczkami, szufladami najczęściej kończy się przytrzaśnięciem. Maluszek ma bardzo delikatne paluszki, więc każde ich uszkodzenie (zwłaszcza tak gwałtowne) może wywołać ogromny ból. Dziecko bardzo płacze, a paluszek najpierw blednie, a po chwili robi się cały czerwony – już wiadomo, że po kilku godzinach pojawi się na nim spory siniak! Jakie są sposoby na złagodzenie bólu i zmniejszenie obrzęku? Co powinno zaniepokoić rodzica?

Co się stało?

Nie ma dzieciństwa bez drobnych stłuczek i urazów – są one naturalną częścią życia, z którą rodzice muszą się pogodzić. Choćby nie wiem jak dobrze pilnowane, dziecko i tak prędzej czy później przejdzie jakiś uraz – a przytrzaśnięte palce i tak nie są najgorsze. Taki drobny wypadek jednak zwykle mocno boli – ból jest gwałtowny i rwący, a najczęściej sprawcami są szafki lub drzwi.

Nawet jeśli maluch jeszcze nie mówi, zwykle bardzo łatwo można rozpoznać co sobie zrobił – dziecko zaczyna mocno płakać i pokazuje rodzicowi przytrzaśnięty palec. U dziecka najpierw on zblednie, a następnie bardzo szybko zrobi się czerwony, albo też siny i spuchnięty. W trakcie urazu drobne naczynka krwionośne ulegają pęknięciu, więc po kilku godzinach od zdarzenia paluszek zapewne zrobi się lekko fioletowy. Krwiak może się też pojawić na paznokciu – a po kilku dniach zmienić kolor na jeszcze mocniejszy fiolet, albo nawet czerń. Nie jest to groźne i rodzice nie mają się czym martwić – niestety na tego rodzaju uszkodzenia nie ma szybkiego remedium. Trzeba poczekać, aż paznokieć zejdzie, a na jego miejsce wyrośnie nowy, już normalnego koloru.

Przytrzaśnięty palec u dziecka – Jak leczyć?

Stało się! Dziecko przytrzasnęło palec i teraz mocno płacze! W takiej chwili trzeba działać szybko, aby uśmierzyć ból i skierować myśli dziecka na zupełnie inne tory. Większość podobnych, nieszczęśliwych wypadków ma szczęśliwy finał – maluch po kilkunastu minutach zapomina o zdarzeniu i powraca do zabawy, a jedyny ślad po przytrzaśnięciu drzwiami to siny palec.

Twoja pierwsza reakcja jako rodzica jest jednak niezmiernie ważna! Nie wolno Ci zaczynać od „A nie mówiłam”, „A ostrzegałem”, „Tak się kończy, gdy mnie nie słuchasz” itp. Nie jest też właściwe wmawianie dziecku, że nic się nie stało i że nic nie powinno go boleć – przypomnij sobie ostatnie przytrzaśnięcie swojego palca! Prawda, że nieprzyjemne wspomnienie?

Co zatem trzeba robić gdy dziecko przytrzasnęło palec?

  1. Często pomaga samo przytulenie dziecka i ucałowanie bolącego paluszka czy paluszków. Niejednokrotnie to najlepsze lekarstwo – zainteresowanie i troska rodzica sprawią, że dziecku zrobi się lepiej.
  2. Kontuzjowany palec powinien jak najszybciej zostać włożony pod chłodną wodę. Zimno powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, co z kolei zmniejszy wewnętrzne krwawienie. W efekcie zarówno krwiak, jak i obrzęk palca mogą być mniejsze, niż w normalnych warunkach – a dziecko poczuje natychmiastową ulgę.
  3. Zamiast chłodnej wody można także skorzystać z zimnego kompresu. Wystarczy namoczyć czystą tkaninę w zimnej wodzie, albo owinąć ściereczką mrożonkę z zamrażalnika i taki okład przyłożyć do uszkodzonego palca. Ważne – nie kładź zamrożonych produktów bezpośrednio na skórę dziecka, żeby jej nie odmrozić. W aptekach można zresztą kupić gotowe okłady, albo kompresy żelowe, przeznaczone właśnie do użycia w takich wypadkach (na przykład Cito, Nexcare mini itp.) – warto mieć je w domu i schować do podręcznej, samochodowej apteczki.
  4. Spuchnięty palec warto posmarować altacetem – działa kojąco i chłodząco, więc dziecko szybko poczuje się lepiej.

Przytrzaśnięty palec u dziecka – kiedy do lekarza?

Przytrzaśnięty palec drzwiami u dziecka, albo wypadek, w którym ucierpiało więcej palców może się skończyć wizytą u lekarza – to rzadkie przypadki, ale mimo wszystko czasem występują. Jeśli maluch (powyżej 3 miesiąca życia) uskarża się na ból, a wedle oceny rodzica uszkodzenie nie jest duże, wystarczy podać maluchowi lek przeciwbólowy – najlepiej paracetamol.

Jeśli jednak widzisz, że palec znacznie ucierpiał (na przykład połamał się lub oderwał paznokieć, albo opuchlizna jest bardzo duża), a Twoje dziecko po kilkunastu minutach nie wraca do zabawy, lecz ciągle płacze, najlepiej pojechać z nim do lekarza.

Apteczka mamy

Do swojej apteczki możesz kupić gotowe zimne okłady lub kompresy żelowe. W aptece znajdziesz je w wielu rozmiarach, także przeznaczonych dla dzieci.
Tego typu okłady lub kompresy szybciej zniwelują ból po przytłuczeniu paluszka.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo