Kiedy rekrutacja do żłobków 2024/2025? O tym powinni pamiętać wszyscy rodzice

Zapisanie dziecka do żłobka to kłopotliwa kwestia dla wielu rodziców, szczególnie jeśli starają się o miejsce w placówce publicznej. Miejsce i gminny żłobki są z reguły mocno oblegane, natomiast prywatne punkty opieki wiążą się z ogromnymi kosztami. Niestety nie istnieje jedna ogólnopolska lista etapów naboru oraz terminy. Wszystko zależy od organu prowadzącego, czyli samorządu. Kiedy rekrutacja do żłobków 2024/2025? O czym warto pamiętać?

Kiedy rekrutacja do żłobków 2024/2025?

Harmonogram rekrutacji do żłobków ustalany jest przez organy prowadzące publiczne placówki, czyli przez władze miast i gmin. Nie ma niestety jednego, ogólnopolskiego systemu, a urzędy samodzielnie planują poszczególne etapy i ustalają zasady. Dlatego w każdym żłobku warunki mogą się od siebie różnić. Zazwyczaj jednak procedura rekrutacyjna startuje w większości miejsc w marcu lub w kwietniu i trwa nawet do czerwca. Aby ustalić szczegółowy terminarz, należy sprawdzić stronę internetową właściwego urzędu lub zajrzeć na stronę konkretnego żłobka, do którego chcemy zapisać dziecko.

Zobacz: Rekrutacja do przedszkola 2024/2025. O tym rodzice powinni pamiętać

Nabór do żłobków na rok szkolny 2024/25

W większości miejscowości składanie wniosków odbywa się przez internet. Wówczas wystarczy wypełnić elektroniczny wniosek i załączyć do niego skan pozostałych dokumentów. W miejscach, które nie prowadzą rekrutacji online, trzeba będzie dostarczyć wniosek w formie tradycyjnej, papierowej.

W procesie rekrutacyjnym przyznawane są punkty, które zwiększają szanse na przyjęcie dziecka do placówki. Na dodatkowe punkty mogą liczyć:

  • dzieci pochodzące z rodzin wielodzietnych,
  • dzieci, których rodzice uczą się w trybie dziennym,
  • dzieci, których rodzice odprowadzają podatek dochodowy w mieście, w którym znajduje się żłobek,
  • dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności lub pochodzące z rodziny, w której któryś z członków ma orzeczenie o niepełnosprawności,
  • dzieci wychowywane przez samotnego rodzica,
  • dzieci zaszczepione.

Jeśli dziecku nie uda się zakwalifikować w pierwszej turze, zawsze można spróbować jeszcze raz w rekrutacji uzupełniającej.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo