Ponad 1100 zł na każde dziecko co miesiąc. A to nie wszystkie dodatki dla rodziców. Jak je otrzymać?

W 2024 roku rodzice mogą liczyć na znaczące wsparcie finansowe z budżetu państwa. Do długiej listy obowiązujących świadczeń wkrótce ma dołączyć kolejne – zapowiadane przez Donalda Tuska “babciowe”. Aktualnie wszyscy mogą liczyć na 800 zł co miesiąc, ale niektórzy pobierają nawet ponad 1100 zł na każde dziecko. Jakie są dodatki dla rodzin z dziećmi w 2024?

Ponad 1100 zł na każde dziecko co miesiąc

Zgodnie z przyjętą ustawą od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego wzrosła z 500 zł do 800 zł miesięcznie na każde dziecko. Co ważne, podwyżka nie pociągnęła za sobą zmiany zasad przyznawania dodatku, dlatego wciąż rodzice mogą pobierać je na każde dziecko poniżej 18. roku życia. Ta kwota to jednak dopiero początek wsparcia, na które mogą liczyć rodziny z dziećmi.

Część rodziców może otrzymywać również środki w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od momentu ukończenia 12. miesiąca życia do 36. miesiąca życia. Rodzice sami mogą zdecydować o sposobie pobierania wypłat – 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok (w sumie maksymalnie 12 tys. zł).

Wkrótce do rodziców może trafić jeszcze dodatkowe wsparcie w postaci tzw. babciowego. Premier Donald Tusk zapowiedział, że jego rząd jeszcze w tym roku wprowadzi specjalne świadczenie dla matek, które po urlopie macierzyńskim chciałaby wrócić do pracy. Warunkiem przyznania dodatku ma być podjęcie pracy na etat lub powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Świadczenie ma wynosić 1500 zł miesięcznie.

Zobacz: Babciowe Tuska, czyli 1500 zł miesięcznie. Nowy dodatek otrzymają tylko wybrani rodzice. Jakie są warunki?

Dodatki dla rodzin 2024

Część polskich rodzin może liczyć także na specjalny zasiłek rodzinny w Niemczech. Kindergeld przysługuje osobom pracującym legalnie na terenie Niemiec i podlegającym obowiązkowi podatkowemu w tym kraju. Zgodnie z przepisami wniosek o dodatek złożyć dopiero po 6 miesiącach od rozpoczęcia pracy za naszą zachodnią granicą.

Zasiłek w wysokości 250 euro (czyli nieco ponad 1100 zł) jest wypłacany na każde dziecko. Środki można otrzymywać również na pełnoletnie dziecko (do ukończenia 25. roku życia), jeśli wciąż się uczy lub studiuje.

Sprawdź też:

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo