Rodzice testują: Eufy RoboVac X8 Hybrid, czyli automatyczny odkurzacz z dwiema turbinami

Podwójna moc odkurzania, a do tego automatyczny mop myjący? Czy znacie lepsze miejsce niż dom z dwójką dzieci i psem do testowania tego typu urządzeń? Czy mając takie warunki warto w ogóle zainwestować w inteligentny odkurzacz automatyczny? Czy najnowszy produkt Eufy ma to, czego potrzeba, aby zdobyć miejsce na liście najlepszych odkurzaczy-robotów? Sprawdźcie moją recenzję.

Jakiś czas temu do naszego “domu redakcyjnego” dotarła przesyłka z odkurzaczem Eufy RoboVac X8 Hybrid. Na codzień korzystamy z Roomby 980 i w dalszej części recenzji będę często porównywał te dwa odkurzacze (zwłaszcza że znajdują się one na bardzo podobnej półce cenowej).

Zaawansowane testy tego odkurzacza (z licznymi pomiarami) znajdziecie zarówno na portalach technologicznych, jak i na Youtubie. Ja opiszę Wam moje odczucia z używania tego urządzenia i różnice, które jako typowy rodzic widzę między nim, a popularną Roombą.

Eufy RoboVac X8 Hybrid – cena

Tak jak wspomniałem wcześniej, odkurzacz Eufy pod względem ceny klasyfikuje się na półce na której znajduje się między innymi iRobot Roomba 980. W oficjalnym sklepie marki w serwisie Amazon można go nabyć za 2 499 złotych. Warto jednak polować na promocje, w czasie których cena odkurzacza Eufy RoboVac X8 Hybrid spada nawet o 500 zł (do 1999 zł).

Czy to dużo? Tak, niespełna 2 500 zł to w świecie odkurzaczy automatycznych (bez automatu do opróżniania zbiornika) najwyższa półka cenowa. Dlaczego flagowiec Eufy został wyceniony tak wysoko i czy jest warty swojej ceny? Spróbuję (oczywiście subiektywnie) odpowiedzieć na te pytania w dalszej części recenzji.

Eufy RoboVac X8 Hybrid – specyfikacja

Parametry urządzenia (według producenta) wyglądają następująco:

 • Głośność: 60 dB;
 • Pojemność akumulatora: 5200 mAh;
 • Czas pracy: do 180 minut;
 • Czas ładowania: 4-5 h;
 • Ciśnienie ssania: 2000 Pa x2 (2 turbiny);
 • Moc znamionowa: 60 W;
 • Pojemność zbiornika na kurz: 400 ml;
 • Pojemność zbiornika na wodę: 250 ml;
 • Wysokość: 97,2 mm;

W opakowaniu oprócz odkurzacza znajdziemy także:

 • Stację dokującą (ładowarkę);
 • Zasilacz;
 • Zapasową szczotkę;
 • Zapasowy filtr HEPA;
 • Czyścik z nożykiem;
 • Mop z mikrofibry ze zbiornikiem na wodę;
 • 5 mopów jednorazowych;
 • 5 opasek zaciskowych;
 • Instrukcję obsługi (brak języka polskiego).

Stacja dokująca jest bardzo praktyczna. W prosty sposób można ją rozłożyć i ukryć nadmiar kabla zasilającego. Można go także wypuścić po obydwu strona stacji (w zależności od tego, gdzie znajduje się gniazdko). Znajdujące się w pudełku opaski zaciskowe także służą do organizacji nadmiaru kabla.

Dzięki systemowi ukrywania kabla, nie musi to wyglądać tak jak na obrazku powyżej

Czy odkurzacz automatyczny może być cichy?

To co zwróciło moją uwagę po włączeniu odkurzacza Eufy, to jego głośność. Według cyferek jest on o 2 decybele głośniejszy od naszej Roomby, ale w rzeczywistości jest dużo(!) cichszy. Nasz iRobot służy dzieciom za budzik. Jest ustawiony codziennie na 7:00 i mimo, że nasze sypialnie znajdują się na piętrze, a odkurzacz na parterze, to budzi nawet największych miłośników snu.

W przypadku odkurzacza Eufy jest zupełnie inaczej. Nawet jeżdżąc w tym samym pokoju nie rozprasza uwagi, a z piętra nie słychać go zupełnie.

Ciszej ale krócej

Kolejna rozbieżność (tym razem na niekorzyść Eufy) dotyczy czasu pracy. Według producenta, bateria w Eufy ma 5200 mAh pojemności, a Roomba 3300 mAh. Być może jest to kwestia dwóch turbin zastosowanych w RoboVac X8 Hybrid, ale czas pracy na jednym ładowaniu jest tu znacznie krótszy niż przy iRobotcie. Minusem jest też fakt, że czas ładowania jest dłuższy (około 4 godziny w Eufy vs. 3 godziny w Roombie).

Jak odkurza automatyczny odkurzacz Eufy RoboVac X8 Hybrid?

To teraz najważniejsze – jak odkurzacz spisuje się w tym, do czego został stworzony, czyli odkurzaniu? Dwie turbiny to rewolucja (a przynajmniej znaczna ewolucja) w wydajności odkurzania. Rozmieszczenie dwóch turbin ssących po bokach zbiornika na kurz sprawia, że odkurzacz nie tylko lepiej zbiera brud, ale także w pełni wykorzystuje powierzchnię pojemnika. Kurz jest wręcz ugniatany, dzięki czemu możemy rzadziej opróżniać pojemnik.

W przypadku gładkich powierzchni (panele, deska, gres) oba odkurzacze radzą sobie równie dobrze. RoboVac X8 znacznie lepiej zaczyna sobie radzić na trudnym terenie (np. na dywanie z grubym włosiem).

Nie tylko odkurzanie? Jak wygląda automatyczne mopowanie z Eufy RoboVac X8 Hybrid?

A teraz część, która wydawała mi się najciekawsza po rozpakowaniu Eufy RoboVac X8 Hybrid. Według specyfikacji największą różnicą między tym urządzeniem a moim aktualnym odkurzaczem jest funkcja mopowania.

Z jednej strony wiem (po przeczytaniu/obejrzeniu wielu recenzji), że mopowanie w większości urządzeń tego typu to zwykłe przetarcie kurzu “na mokro” i nie ominie mnie latanie z prawdziwym mopem po mieszkaniu. Z drugiej strony – nadzieja umiera ostatnia.

Tak się składa, że mam idealne pomieszczenie na testy mopowania. To łazienka z czarną i błyszczącą terakotą na podłodze (nie róbcie tego w domu). Widać na niej każdą drobinkę kurzu, każdą plamkę po wodzie, które przy dwójce dzieci i psie są wszędzie. Nienawidzę zmywać tej podłogi.

Jak z tym pomieszczeniem poradził sobie automatyczny mop Eufy RoboVac X8 Hybrid? Lepiej niż się spodziewałem, ale ręczne mopowanie mnie nie minie.

O ile RoboVac poradził sobie świetnie z kurzem i całkiem nieźle z plamami z wody, które występowały na środku podłogi, o tyle zupełnie poległ na jej obrzeżach. Niestety, tylko środkowa część mopa dobrze zmywa zabrudzenia. Jego krawędzie “przepuszczają brud”.

Do codziennego i szybkiego przetarcia płytek na mokro oraz wyczyszczenie najgorszych plam po wodzie RoboVac X8 się nadaje. Jeśli jednak chcemy mieć podłogi wypucowane na błysk, to nadal jesteśmy skazani na zwykłego mopa.

To co jest także istotne, to fakt, że podstawa mopująca nie podnosi się, gdy robot wykryje dywan. Trzeba więc samemu pilnować, kiedy zdjąć a kiedy założyć szmatkę mopującą.

Czy RoboVac X8 jest wart swojej ceny?

Plusy robota marki Eufy:

 • Doskonała wydajność na dywanach i twardych podłogach
 • Dobrze skonstruowana aplikacja
 • Najwyższej klasy funkcjonalności
 • Cicha praca, mimo dwóch turbin
 • Wbudowany system mopowania

Wady

 • Słabo działający system mopowania

Mój werdykt

Eufy RoboVac X8 Hybrid to bardzo wydajny robot czyszczący który świetnie radzi sobie zarówno na powierzchniach twardych, jak i wysokich dywanach. System mopowania należy traktować jako rozszerzenie odkurzania, a nie mopowanie samo w sobie. Z tego powodu nie jest to urządzenie idealne. Dla mnie na największy plus zasługuje głośność odkurzacza Eufy RoboVac X8 Hybrid.

Chociaż istnieją odkurzacze-roboty, które potrafią więcej – niektóre mają samoopróżniający się pojemnik, a inne mają bardziej zaawansowane systemy mopujące – uważam, że Eufy RoboVac X8 Hybrid oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Po dodaniu pomocnych funkcji, takich jak obsługa wielu map, smukła konstrukcja, inteligentne skanowanie LIDAR, otrzymujemy robota odkurzającego klasy średniej w kuszącej cenie.


Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo