Dzień Dziecka

Kiedy jest Dzień Dziecka?

Trudno uwierzyć, że są tacy, którzy pytają, kiedy jest Dzień Dziecka. To wypadające 1 czerwca święto łączy dzieci i rodziców. Bo przecież każdy jest czyimś dzieckiem! I właśnie tego dnia wszyscy ochoczo przyjmujemy jeśli nie prezenty, bo z tych już wyrośliśmy, to chociaż życzenia na Dzień Dziecka.

Okazuje się jednak, że święto najmłodszych nie we wszystkich rejonach świata wypada tego samego dnia! Tradycja świętowania 1 czerwca ma już pół wieku i wywodzi się z ZSRR. Żywa pozostała jednak tylko w Polsce, Czechach, Słowacji, Rosji i w krajach bałtyckich. Pozostałe państwa obchodzą to święto w zupełnie innych dniach.

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Dzień Dziecka świętuje nie przypadkowo 20 listopada, tj. w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (w 1959 r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (w 1989 r.). Tak jak różne są dni, kiedy świętują dzieciaki, tak różne są tradycje z nimi związane.

W Turcji podczas obchodzonego 23 kwietnia Dnia Dziecka, najmłodsi puszczają latawce. We Francji 6 stycznia rodzice i dzieci zasiadają do uroczystej kolacji z okazji Dnia Rodziny. W Japonii 5 maja świętują, ale tylko chłopcy, którzy wraz z ojcami przygotowują flagi w kształcie karpia, symbolu siły i odwagi. Spokojnie! Nie zapomniano o dziewczynkach! One swoje święto mają 3 marca. Tego dnia przygotowują wystawy lalek ubranych w tradycyjne japońskie stroje i piją napój ryżowy.

Prezenty i życzenia na Dzień Dziecka

My, rodzice, najczęściej dostajemy od swoich mam i ojców życzenia, natomiast nasze dzieciaki z utęsknieniem czekają na prezenty na Dzień Dziecka. Ciepła pogoda sprzyja pojawianiu się na liście prezentowych życzeń deskorolek, rolek czy piłek. Ale prezent wcale nie musi być materialny! Wiele maluchów ucieszy się ze wspólnie spędzonego dnia.

Na szczęście 1 czerwca lub w weekendy tuż przed lub tuż po tej dacie wiele miast i miasteczek organizuje festyny, koncerty i pikniki dla rodzin. Na podobne wydarzenia decydują się też często korporacje, które w tym wyjątkowym dniu zapraszają swoich pracowników wraz z rodzinami na specjalnie dla nich przygotowane spotkania.

Tak naprawdę w Dzień Dziecka najważniejsze są nie prezenty i nie życzenia, ale właśnie wspólnie spędzony czas. Choćby podczas układania puzzli czy kloców, albo na spacerze w parku! Czy można dać dziecku coś cenniejszego?

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general