Rodzinne pakiety medyczne – czy taka opcja się rzeczywiście opłaca?

Dzieci regularnie u pediatry, tata ze sporadycznymi konsultacjami u ortopedy, a mama – cyklicznie u ginekologa. Do tego oczywiście konsultacje z lekarzem rodzinnym oraz badania i diagnostyka. Wyzwania, jakie niesie codzienność dla rodziny sprawiają, że szybkie wsparcie lekarskie jest ważne zarówno dla najmłodszych jak i rodziców. Stąd rosnące zainteresowanie możliwościami, jakie dają prywatne pakiety medyczne. Czy taka opcja – w przypadku rodzin – ma sens?

Choć niewątpliwie trudno nie doceniać kontaktu, jaki ma się z lekarzem rodzinnym w ramach standardowych świadczeń zdrowotnych, coraz więcej osób chce maksymalnie szybkiej reakcji na problemy ze zdrowiem. Dotyczy to szczególnie rodzin: tu nie ma czasu na nerwową niepewność, czy danego dnia uda się dostać do lekarza. 

Najczęściej owa niecierpliwość związana jest ze zdrowiem dzieci. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym niezbędna jest błyskawiczna reakcja – osłuchanie płuc malucha, ocena stanu oskrzeli czy właściwie dobranie preparatu do nebulizacji. 

Jednak coraz większy nacisk na szybkość usługi medycznej oraz jej jakość jest również w przypadku osób dorosłych. Rodzice również są pod presją: chcą szybkiego rozwiązania bieżących problemów ze zdrowiem, starają się pogodzić pracę z opieką nad dziećmi i zależy im nie na zwolnieniu lekarskim, ale dobrej diagnostyce oraz właściwej drodze leczenia. 

Pakiety medyczne dla rodzin zamiast indywidualnych

Na tej bazie zbudowano popularność indywidualnych prywatnych pakietów medycznych. Ich podstawowe warianty opracowane zostały przed laty z myślą o bieżącej ochronie zdrowia danej jednostki. Korzystają z tego firmy zapewniające prywatne świadczenia dla swoich pracowników; również sami pacjenci coraz chętniej zaczęli zamawiać tego rodzaju usługi indywidualnie. Dla wielu osób stanowi on naturalne uzupełnienie bieżącej ochrony zdrowia zapewnianej przez państwo. 

Wraz z rozwojem zainteresowania pakietami indywidualnymi, pojawiła się oferta rozwiązań opracowanych pod kątem rodzin. Czy takie rozwiązanie się opłaca? 

Tak – analizując pakiet rodzinny LuxMed wyraźnie widać różnice pomiędzy zamówieniem tego rodzaju zestawu, a indywidualnych wariantów dla każdego z członków rodziny. 

Pakiet podstawowy Srebrny przeznaczony dla osób do 70 roku życia obejmuje:

  • konsultacje 11 lekarzy specjalistów,
  • 52 badania laboratoryjne i diagnostyczne
  • 36 rodzajów zabiegów ambulatoryjnych. 

Oczywiście zakres usług medycznych zakłada nielimitowane konsultacje internisty, pediatry czy lekarza rodzinnego. Miesięczna opłata w ramach prepay (przedpłata rocznej składki) to 87 zł miesięcznie.  

Jak kwota ta wygląda w kontekście prywatnych pakietów medycznych dla rodziny? Analizując również ofertę LUX MED, uwagę zwraca fakt, że warianty rodzinne – dla wszystkich członków danej familii – można znaleźć już od 179 zł. W tym kontekście trudno nie zauważyć, że jest to zdecydowanie bardziej opłacalne – jeśli wziąć pod uwagę np. potrzeby dwojga rodziców oraz duetu dzieci. 

Dzieje się tak tym bardziej, że w ramach optymalnego pakietu rodzinnego można liczyć na więcej:

  • nielimitowany dostęp do 15 specjalistów, 
  • 49 badań laboratoryjnych, 
  • 80 badań diagnostycznych. 

W praktyce, z punktu widzenia rodziny korzystniejszą opcją finansowo jest więc poszerzenie pakietu z indywidualnych na ogólny – dla całej grupy. 

Popularność prywatnych pakietów zdrowotnych w Polsce

Podczas pandemii – jak wynika z analiz Polskiej Izby Ubezpieczeń – liczba osób, które zdecydowały się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne wzrosła o ponad 10 proc. Z kolei Główny Urząd Statystyczny szacuje, że prywatne wydatki medyczne Polaków to ok. 30 proc. Wszelkich ponoszonych obecnie kosztów leczenia. 

Zainteresowanie prywatną medycyną w Polsce jest zdecydowanie większe niż w krajach ościennych. Dla porównania: prywatne wydatki na leczenie w Niemczech to tylko 15 proc. Ogółu. Nieco większy wynik mają Czesi – to 17 proc. Polska – jak widać – charakteryzuje się wynikiem dwa razy wyższym i wyraźną tendencją rosnącą. 

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo